Premier Włoch o Janie Pawle II
Premier Włoch Massimo D´Alema przyznał, że był zaniepokojony wyborem kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obecny szef rządu, w 1978 r. członek kierownictwa Włoskiej Partii Komunistycznej, obawiał się, że "papież z dalekiego kraju" rozpocznie antykomunistyczną krucjatę. Tymczasem, jak stwierdza w zbiorze wypowiedzi czołowych włoskich polityków, zatytułowanym 1989-2000: dziesięć lat, które wstrząsnęły Italią, "Papież w jakimś sensie przyczynił się do ujawnienia duchowej pustki i braku wartości społeczeństwa". "Wielkie osobowości nie tyle determinują wydarzenia, co raczej pojmują je i interpretują wcześniej niż inni. Kryzys komunizmu już dojrzał. Papież zrozumiał to pierwszy" - stwierdził obecny premier Włoch. Jego zdaniem, bilans obecnego pontyfikatu jest "bardzo pozytywny".
ONZ za uchwaleniem ustawodawstwa proaborcyjnego
Reklama
Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA) wywiera nacisk na ustawodawców wenezuelskich, aby wprowadzili do nowej konstytucji kraju przepisy zezwalające na dokonywanie aborcji. Informuje o tym opublikowany w Nowym Jorku raport Katolickiego Instytutu Rodziny i Praw Człowieka - organizacji broniącej życia i promującej naturalnesposoby regulacji poczęć.Raport podkreśla, że Wenezuela jest jednym z wielu krajów latynoamerykańskich, które chronią prawnienienarodzonych przed zabiciem. Obrona nienarodzonych jest w projekcie nowej konstytucji jeszcze mocniejsza i wyraźniejsza niż w poprzedniej ustawie zasadniczej. Instytut podał też, że dyrektor UNFPA dla Ameryki i Karaibów - Marisela Padrón Quero stwierdziła na forum Zgromadzenia, iż nowe postanowienia chroniące życie łamałyby wiele konwencji międzynarodowych podpisanych przez Wenezuelę. Tymczasem żadna konwencja międzynarodowa nie zobowiązuje do uznania aborcji jako prawa kobiety.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Louis-Marie Bille ponownie przewodniczącym Episkopatu
Metropolita Lyonu - abp Louis-Marie Bille został ponownie wybrany na trzyletnią kadencję przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji. Wyboru dokonali 9 listopada br. członkowie Episkopatu w czasie dorocznej Plenarnej Konferencji Biskupów w Lourdes. Nowym wiceprzewodniczącym Konferencji został biskup Montpellier - Jean-Pierre Ricard. Rada Stała i komisje zostały znacznie odnowione podczas tegorocznej Konferencji - z 13 poprzednich członków tych gremiów tylko 3 wybrano ponownie. W skład Rady Stałej, oprócz przewodniczącego Konferencji i jego zastępcy, wchodzi również z urzędu arcybiskup Paryża.
Bierzmowanie polskiej młodzieży
Metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski udzielił 7 listopada br. sakramentu bierzmowania 20-osobowej grupie młodzieży polskiej zamieszkałej w Dreźnie i okolicach. Była to pierwsza tego rodzaju uroczystość w dziejach duszpasterstwa polskiego we wschodnich Niemczech. Uczestniczyli w niej w miejscowej katedrze biskup drezdeńsko-miśnieński Joachim Reinelt i duszpasterz Polaków w Dreźnie - ks. Andrzej Kobiesa. " W zlaicyzowanym Dreźnie większość młodzieży do tej pory uczestniczy w tzw. ´Jugendweihe´, świeckiej ceremonii wręczania dowodów osobistych i nie zna takich kościelnych pojęć, jak ´komunia´ i ´bierzmowanie´ w Kościele katolickim czy protestancka ´konfirmacja´ - powiedział ks. Kobiesa, który od 13 lat prowadzi w Dreźnie duszpasterstwo dla Polaków.
III Plenarna Konferencja Biskupów Białorusi
Reklama
W Mińsku 4 listopada br. w Nuncjaturze Apostolskiej odbyła się w nowym i pełnym - sześcioosobowym składzie kolejna Konferencja Episkopatu katolickiego na Białorusi. Modlitwą i hymnem do Ducha Świętego w kaplicy Nuncjatury Apostolskiej rozpoczęły się obrady, którym przewodniczył Kazimierz Kardynał Świątek - przewodniczący Konferencji. Sekretarz Episkopatu - bp Antoni Dziemianko przypomniał tematy poruszone na poprzedniej Konferencji, natomiast kard. Świątek przedstawił obszerne sprawozdanie z Synodu Plenarnego w Rzymie. Wyraził też radość z powstania nowej diecezji witebskiej. Przy tej okazji powitał nowych członków Episkopatu: bp. Władysława Blina - ordynariusza diecezji witebskiej i biskupa pomocniczego archidiecezji mińsko-mohylewskiej - Cyryla Klimowicza, mianowanych 13 października br. przez Jana Pawła II biskupami Białorusi. Przygotowania do obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa w Kościele katolickim na Białorusi były głównymi punktami programu. Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi powstała w lutym br. i wraz z utworzoną w tym samym mniej więcej czasie Konferencją Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej jest najmłodszym episkopatem krajowym na świecie.
USA
Amerykańska diecezja Providence zorganizowała błyskawiczną pomoc dla rodzin ofiar niedawnej katastrofy egipskich linii lotniczych, w której zginęło 217 osób. Na apel miejscowego biskupa Roberta E. Mulvee katolicy z całego stanu Rhode Island, którego stolicą jest Providence, gromadzili się na modlitwie w intencji ofiar i ich najbliższych oraz zbierali dla nich pomoc rzeczową i finansową. W rejonie Newport, gdzie wydarzyła się katastrofa, odbyły się też uroczystości międzyreligijne dla rodzin osób zaginionych.
ARGENTYNA
Podczas najbliższych wyborów nowych władz Argentyńskiej Konferencji Biskupiej (CEA) zostanie wykorzystany najnowszy system głosowania elektronicznego. Wybory odbędą się podczas posiedzenia Konferencji w dniach 8-13 listopada br. Nowy system, który przejdzie oficjalną próbę w czasie Dnia Refleksji w San Miguel, pozwoli biskupom wybrać kandydatów oraz poznać wyniki głosowania w szybkim czasie, unikając w ten sposób stosowanego dotychczas liczenia ręcznego.
WIELKA BRYTANIA
Reklama
Konserwatywni członkowie Kościoła Anglii (anglikańskiego) dążą do podjęcia formalnych rozmów z Watykanem i innymi Kościołami chrześcijańskimi. Poinformował o tym brytyjski Sunday Times 7 listopada br., podkreślając, że taką postawę części wiernych Kościoła anglikańskiego spowodowało wprowadzone w 1994 r. kapłaństwo kobiet i możliwość święceń biskupich dla kobiet. Według londyńskiego pisma, grupa Forward in Faith, skupiająca 8,5 tys. anglikanów, w tym ok. tysiąca duchownych, łącznie z niektórymi biskupami, domaga się od zwierzchników swojego Kościoła podjęcia rozmów z kard. Edwardem Cassidy, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
WŁOCHY
Kard. Luigi Poggi, który w latach 1973-86 był nuncjuszem apostolskim do specjalnych poruczeń, utrzymującym z ramienia Watykanu kontakty z władzami ówczesnych europejskich krajów komunistycznych, skomentował wysunięty niedawno przez prasę włoską zarzut, że podpis przyszłego twórcy pierestrojki znajduje się na dyrektywie KC KPZR w sprawie dyskredytacji Jana Pawła II. "Dwadzieścia lat temu Michaił Gorbaczow był jeszcze młody, stał w drugim szeregu i nie mógł zająć własnego stanowiska" - powiedział Ksiądz Kardynał. Jednocześnie stwierdził, iż nie wyklucza jednak, że owocem tej dyrektywy mógł być zamach 13 maja 1981 r.
FRANCJA
Prezydent Francji Jacques Chirac stwierdził, że uchwalony w ub. miesiącu Pakt Solidarności Cywilnej (PaCS), zrównujący prawnie małżeństwa i wolne związki, również między osobami tej samej płci, godzi w wartość rodziny. Opinię prezydenta wyrażoną w specjalnym liście do francuskiego Związku Organizacji Rodzinnych Francji opublikowała prasa francuska 8 listopada br. J. Chirac wprost wypowiada się przeciwko zrównaniu w prawach związków homoseksualnych, nie mówi jednak, czy podpisze ustawę, czy też powinna ona zostać odesłana do opracowania w parlamencie. PaCS uchwaliło 13 października br. Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Kościół katolicki we Francji oraz opozycja potępiły decyzję parlamentu i zapowiedziały zaskarżenie ustawy w Radzie Konstytucyjnej. Zaapelowały także do prezydenta Republiki, aby jej nie podpisywał.
JEDNYM ZDANIEM
Przed Bazyliką Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie muzułmanie rozebrali postawiony bezprawnie przed 2 laty namiot, który służył im jako świątynia. Na miejscu namiotu planują wybudowanie meczetu, czemu stanowczo sprzeciwia się Watykan.
Metropolita Parany (Argentyna) - abp Estanislao Karlic został wybrany ponownie na przewodniczącego Argentyńskiej Konferencji Biskupów na 3-letnią kadencję.
George Bush junior, kandydat republikanów na prezydenta USA w przyszłorocznych wyborach, zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na najwyższy urząd w państwie, przywróci nauczanie religii w szkołach.
Adwokaci amerykańskich Żydów - którzy złożyli w nowojorskim sądzie zbiorowy pozew przeciwko władzom RP - oświadczyli, że nie przyjmą od naszych władz "jałmużny" i odzyskają w całości mienie, które należy się ich klientom.
Polska wystosowała protest do wydawcy znanej amerykańskiej dziennikarki Leslie Stahl, która napisała, że "Polacy zabijali Żydów przy pomocy swoich zaprzyjaźnionych sąsiadów Niemców".
Przywódca Kuby Fidel Castro zażądał od Stanów Zjednoczonych 181 mln dol. odszkodowania za "brudną wojnę" prowadzoną od 40 lat przez USA przeciwko jego dyktaturze.
Na prośbę brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Augusto Pinochet ma się poddać szczegółowym badaniom medycznym. Ich wynik wpłynie prawdopodobnie na decyzję o dalszym losie więzionego w Londynie chilijskiego generała.
Przypadająca 9 listopada br. 10. rocznica upadku muru berlińskiego stała się okazją do uhonorowania przez Niemcy George´a Busha i Michaiła Gorbaczowa w uznaniu ich zasług dla zniesienia " żelaznej kurtyny".
W przeddzień rocznicy obalenia berlińskiego muru zostali skazani przez sąd, jako odpowiedzialni za strzelanie do uciekinierów, NRD-owscy dostojnicy partyjni: Egon Krenz, Gunter Schabowski i Gunter Kleiber.
Za kompromitującą uznano wypowiedź niemieckiego negocjatora w sprawie odszkodowań za pracę przymusową w III Rzeszy Otto Lambsdorffa, który określił jako "naturalne zjawisko historyczne" pracę niewolniczą robotników rolnych ze Wschodu.
W Kosowie Albańczycy ostrzelali wieś Paszjane, zamieszkiwaną przez Serbów - są zabici i ranni.
Na terenie Republiki Serbskiej w Bośni dokonano ekshumacji z masowego grobu ciał 117 osób, najprawdopodobniej ofiar zbrodni dokonanej przez Serbów na początku wojny domowej (1992-95).
Czarnogóra - republika tworząca wraz z Serbią Federację Jugosłowiańską - wprowadziła markę niemiecką jako oficjalną walutę.
Nowym szefem rządu Armenii został Aram Sarkisjan, młodszy brat zamordowanego niedawno premiera tego kraju.
Prezydentem Tadżykistanu został wybrany ponownie Emomali Rachmonow.
Ponad pół miliona mieszkańców stolicy indonezyjskiej prowincji Aceh demonstrowało na rzecz przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości tego terytorium.
W Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu rozpoczęły się historyczne rozmowy izraelsko-palestyńskie, mające doprowadzić do ostatecznego ustalenia statusu przyszłego państwa palestyńskiego.
Prezydent Iraku Saddam Husajn poparł działania jugosłowiańskiego prezydenta Slobodana Milosevicia przeciwko "amerykańskiej agresji".
Australia pozostanie monarchią konstytucyjną - zdecydowali mieszkańcy tego kraju w ogólnonarodowym referendum.