Reklama

MÓJ KOMENTARZ

Przelała się czara goryczy?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez największe kraje Unii Europejskiej przetacza się silna fala społecznego niezadowolenia, która przybiera postać manifestacji, demonstracji i blokad: rafinerii, dróg, budynków rządowych i władz unijnych. Te społeczne protesty podejmują tak pracownicy najemni, jak przedsiębiorcy, ale również pracownicy sfery budżetowej i rolnicy, bo we wszystkie te grupy społeczne uderzają absurdalnie wysokie podatki, jakimi poszczególne rządy krajów UE jak i sama Unia Europejska obkłada benzynę. A benzyna i olej napędowy to w dzisiejszych czasach towar, bez którego trudno się obejść, którego cena w dodatku poważnie wpływa na ceny innych towarów, więc i na koszty utrzymanie przeciętnej rodziny.

Interesujące: wielka musi być irytacja społeczna, jeśli obywatele sięgają nawet po nielegalne blokady dróg i instytucji! I jak właściwie funkcjonuje demokracja w Unii Eurpejskiej, jeśli przez tak długi czas rządy poszczególnych krajów (w większości - lewicowe!) i władze unijne pozostawały głuche na narastający problem?

Na cenę litra benzyny składają się cztery składniki: koszt wydobycia ropy naftowej, koszt jej przetworzenia w benzynę i olej napędowy, zysk producentów i - właśnie: podatek akcyzowy, ściągany przez rząd.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej doszło do skandalicznej sytuacji, w której ów podatek akcyzowy stanowi od 60 do 80% ceny litra benzyny. Obywatele zasadnie pytają więc: dlaczego rządy zabierają obywatelom, przy zakupie benzyny, aż 60-80% całości wydatkowanych na paliwo pieniędzy? Co właściwie uzasadnia tak horrendalnie wysoki podatek akcyzowy? Czy aby nie jest on bezproduktywnie przejadany przez żyjącą coraz dostatniej biurokrację Unii Europejskiej i poszczególne aparaty państwowe? Czy zatem tak wysoki podatek akcyzowy nie jest podyktowany jednym li tylko grupowym interesem: grupy ludzi władzy?

Już dziś powiedzieć można, że trwające ponad tydzień manifestacje i masowe protesty wstrząsną rządami krajów Unii Europejskiej, w większości dziś rządami lewicowymi, socjalistów i socjaldemokratów ( czy, jak w przypadku Francji, rządami socjalistów i komunistów). Nie brak dziś obserwatorów sceny politycznej przewidujących, że po tej wielkiej fali społecznego niezadowolenia Unia Europejska nie będzie już taka sama: gdyż z całą jaskrawością ujawniła się rozbieżność interesów ludzi, żyjących z pracy - i ludzi, żyjących z władzy. Dodajmy z władzy opartej o ideologię eurosocjalistyczną.

Niestety, i w Polsce kolejne rządy tolerują prawie 70% podatek akcyzowy, ukryty w cenie benzyny i olejów napędowych, który boleśnie uderza po kieszeni nie tylko pracowników transportu, firmy transportowe, rolników, rybaków nie tylko wszystkich zmotoryzowanych ( a samochód przestał dziś być luksusem, jest coraz częściej po prostu narzędziem pracy), ale przede wszystkim - przeciętnie zarabiające rodziny i ludzi biednych. Gdyż podatek ten "napędza" ceny, rodzi inflację i postępującą drożyznę.

Miejmy nadzieję, że zanim rozpoczną się zapowiadane już i w Polsce protesty - władze podejmą kroki w kierunku znaczącego obniżenia podatku akcyzowego. Takie są oczekiwania obywateli, zwłaszcza tych, którzy nie żyją z władzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst