Reklama

Kościół

Prorektor KUL: Jan Paweł II i kard. Wyszyński mieli ogromny wpływ na kształt uniwersytetu

Bachledówka k. Zakopanego, lipiec 1973 r

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Bachledówka k. Zakopanego, lipiec 1973 r

Ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor KUL o związkach kardynała Stefana Wyszyńskiego z uniwersytetem i Lublinem oraz o roli jaką dziś pełni uczelnia. Rok 2021 decyzją Sejmu i Senatu dedykowany jest kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ubiegły rok był w Polsce rokiem Jana Pawła II, obecny będziemy przeżywać jako rok kard. Stefana Wyszyńskiego. - To ogromna radość, że władze naszego kraju w ten sposób uhonorowały dwie osoby tak mocno związane z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Ks. Karol Wojtyła był przez niemal ćwierć wieku wykładowcą naszego uniwersytetu, a kard. Wyszyński to jego najwybitniejszy absolwent. Obaj mieli ogromny wpływ na kształt KUL - podkreśla ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji i administracji KUL.

W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach oficjalnie zostanie ogłoszona jego beatyfikacja, pierwotnie zaplanowana w ubiegłym roku. Nie dziwi więc, że na mocy decyzji Sejmu i Senatu RP rok 2021 został ustanowiony rokiem Prymasa Tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Charyzmatyczny przywódca polskiego Kościoła w okresie PRL i jeden z największych Polaków XX wieku jest bardzo mocno związany z KUL. Studiował tu przez pięć lat (1924-29), a studia zakończył doktoratem z prawa kanonicznego. - Kardynał Stefan Wyszyński jest najwybitniejszym absolwentem Wydziału Prawa KUL - zauważa ks. prof. Sitarz, który również jest specjalistą z zakresu prawa kanonicznego. Studia na KUL zaowocowały nie tylko doktoratem. To właśnie tu przyszły prymas poznał ks. Władysława Korniłowicza, współzałożyciela Zakładu dla Niewidomych w Laskach, który wywarł znaczący wpływ na jego formację.

Reklama

Ponownie ks. Wyszyński zetknął się z KUL w 1946 roku, gdy został mianowany biskupem lubelskim, który z urzędu sprawuje funkcję Wielkiego Kanclerza uniwersytetu. Przyczynił się do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, na którym później ukształtowała się Lubelska Szkoła Filozoficzna.

Podziel się cytatem

Związek w uniwersytetem trwał również po objęciu funkcji prymasa. - Prymas Wyszyński przyjeżdżał na uniwersytet z różnego rodzaju wykładami, był także obecny na inauguracjach roku akademickiego. Jego osoba wywarła ogromny wpływ na życie uniwersytetu i Kościoła w Lublinie - podkreśla ks. prof. Sitarz. W historii KUL szczególnie zapisała się inauguracja roku akademickiego 1978/79, która odbyła się już po wyborze kardynała Wojtyły na papieża. Prymas Wyszyński powiedział wówczas: - Zgodnie z programem opracowanym przez Senat miało nas być dzisiaj dwóch: przy ołtarzu kardynał Karol Wojtyła, a ja na ambonie. Wybaczcie, że przyjechałem sam. Dlaczego - dobrze wiecie.

Kardynał Wyszyński przewodząc polskiemu Kościołowi w trudnych latach komunizmu pozostawał protektorem i dobroczyńcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. O roli, jaką przypisywał uniwersytetowi katolickiemu świadczy fakt, że pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. KUL. Była to jedyna komisja Episkopatu, której pracami osobiście kierował. Dbając o to, żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał uniwersytetu dla dobra Kościoła w Polsce, zainicjował prace nad Encyklopedią Katolicką.

Rok poświęcony kard. Wyszyńskiemu to doskonała okazja, by przypomnieć nie tylko jego zasługi dla Kościoła i ojczyzny, ale również jego nauczanie. - Chcemy, by to nauczanie było podejmowane nie tylko przez duchowieństwo, ale także ludzi młodych i rodziny - deklaruje ks. prof. Sitarz. Do parafii w całej Polsce trafił już uniwersytecki kalendarz z tekstami Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, a przez cały rok będzie odbywać się wiele wydarzeń, które przybliżą naszym studentom i doktorantom, ale także wszystkim zainteresowanym dziedzictwo kardynała Wyszyńskiego - dodaje.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-12 15:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Wejman: kard. Stefan Wyszyński a Pomorze Zachodnie

kard. Stefan Wyszyński

www.prymaswyszyński.pl

kard. Stefan Wyszyński

Dzieło posługi pasterskiej prymasa Polski na Pomorzu Zachodnim było wielkie, wymowne i nieocenione, a przez to głęboko zapadło w serca tutejszych wiernych. Stąd też pamięć o nim jest ciągle żywa nie tylko w Szczecinie, ale i na całym Pomorzu Zachodnim.

Więcej ...

Komunikat abp. Wojciecha Polaka przed Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

2025-02-07 11:10

Red.

7 marca w całej Polsce obchodzony będzie Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. - Zechciejmy otworzyć nasze serca, by powiedzieć wszystkim Skrzywdzonym: „Otaczamy was modlitwą, w której prosimy miłosiernego Boga, by uzdrowił wasze rany. Jesteśmy gotowi wyjść Wam na spotkanie i być razem z wami” - apeluje Prymas Polski jako Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Informuje, że we wszystkich diecezjach „biskupi wyznaczyli kościoły, które staną się w tym dniu central­nymi miejscami modlitwy oraz przestrzeniami spotkania Osób Skrzywdzonych i tych, którzy chcą wyrazić solidarność z nimi”.

Więcej ...

„Rodzina górą! - Duże Rodziny 3+ w tym roku spotkają się w Zakopanem

2025-02-07 17:43

Adobe Stock

W Zakopanem w dniach 6-8 czerwca 2025 r. odbędzie się XIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, którego organizatorem jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, a głównymi partnerami Miasto Zakopane oraz Powiat Tatrzański. Potwierdzające tę współpracę porozumienie zostało oficjalnie podpisane w piątek 7 lutego podczas konferencji prasowej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Wiadomości

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Wiara

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Czy moje świadectwo jest prawdziwe?

Wiara

Czy moje świadectwo jest prawdziwe?

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Wiadomości

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....