Reklama

Wojsławice - Powiatowy Przegląd Pieśni Powstańczej

Tobie Ojczyzno

Niedziela lubelska 20/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do pełniejszego odczytania aktualnego oblicza ziemi chełmskiej dorzućmy jeszcze jeden przyczynek - Powiatowy Przegląd Pieśni Powstańczej. Obok takich przeglądów jak: Kolęd i Pastorałek, Poezji i Pieśni Religijnej, Patriotycznej, Kresowej, konkursów recytatorskich, organizowany jest także przegląd pieśni sławiącej heroizm walki o wolność narodową. Zorganizowany został - już po raz drugi - w Wojsławicach. Dlaczego tu? Od szeregu lat dnia 17 kwietnia obchodzona jest rocznica bitwy o Wojsławice z 1944 r. Żeby uroczystości te miały bardziej okazały charakter, dopełniane są przeglądem pieśni powstańczej. Jest on adresowany do młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, w dwóch kategoriach: solistów i zespołów. Stał się inną formą lekcji uczącej szacunku do przeszłości. Nie można mówić o naszej tożsamości bez pokazywania zrywów narodowych. Zbiory pieśni powstańczych są bogate, przepięknie mówiące o uczuciach do ojczyzny. Z różnych powodów nie są one dostatecznie postrzegane w procesie przekazywania wiedzy historycznej, jak i w procesie wychowywania młodego pokolenia. Organizowany przegląd ma być propozycją częstszego sięgania po nie. Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników ma zaprezentować po dwa utwory, poczynając od czasów konfederacji barskiej. Są szkoły, w których pamięta się o rocznicy przynajmniej dwóch powstań: Listopadowego i Styczniowego. Z tych szkół łatwiej jest przygotować odpowiednią reprezentację na zewnątrz.

16 kwietnia wyjeżdżając do Wojsławic sprawdzam, czy o wszystkim - co jest związane z przeprowadzeniem przeglądu - pamiętam: nagrodach książkowych, dyplomach, pucharach, podziękowaniach nauczycielom. Przez cały czas przesłuchań na sali obecna jest dyrektorka miejscowego Zespołu Szkół A. Sygnowska, wójt T. Pazyna. Wielkim znakiem - podkreślającym rangę spotkania - jest obecność miejscowych duszpasterzy: ks. Ryszarda Ciostka, proboszcza miejscowej parafii i ks. Jacka, wikariusza. Obserwując występy solistów, później zespołów, można domniemywać, iż łatwiej jest wystąpić w grupie. Wydaje się, iż presja słuchaczy i komisji oceniającej rozlewa się na zespół. Jedna z solistek odważnie, z pełną dynamiką ruchów staje przed mikrofonem. Tej obcy jest stres - myślę. Za chwilę jednak postrzegam, iż czerwona róża, którą trzyma w ręku, drży. Dla niej również jest to przeżycie. Wyrazy wdzięczności kierować należy zarówno do młodzieży, jak i do nauczycieli. Dopiero suma ich wspólnych wysiłków może dać oczekiwany efekt.

Byłbym zadowolony, gdyby któryś z zespołów zaśpiewał hymn konfederatów barskich. Nie, tej pieśni na tym przeglądzie jeszcze nie usłyszę. Słyszę natomiast "Pamiętaj żeś Polka, że to za kraj walka, niepodległość Polski to twoja rywalka". I zaraz wyobrażam sobie scenę: oto młody powstaniec przed walką żegna się z ukochaną, może to już ostatnie wspólne chwile, jednak uczucie do ojczyzny jest silniejsze. O ten fragment przed kilku laty spierałem się z młodzieżą jednej z klas liceum, w którym uczyłem. Prezentowane są pieśni z Powstania Styczniowego, Warszawskiego. Przyznaję, nie wszystkie utwory mieszczą się w kategorii pieśni powstańczej. Czy z tego powodu dyskwalifikować wykonawców? Tak zostali przygotowani. To już nie ich wina. Wierzmy, że za rok będzie poprawniej. Ta lekcja - jak sądzę - utrwali się w ich pamięci. Występują na tle, specjalnie na tę okoliczność przygotowanej, dekoracji. Kilka brzozowych krzyży, kamienie przypominają mogiły powstańcze, zarówno te, o których pamiętamy, jak i zapomniane. Największą ofiarę, ofiarę życia, pokrywają mroki zapomnienia. Czasem tamtej przeszłości nie jesteśmy w stanie zrekonstruować, ale jakże często po prostu nie chcemy o niej pamiętać. A nasi bohaterowie za Polskę oddali swe życie. Krótkie, ale bardzo wymowne, jest motto przeglądu - Tobie Ojczyzno. To praca miejscowej szkoły. Podziękujmy za nią.

I miejsce w kategorii soliści, w grupie wiekowej I - III komisja przyznała Amandzie Lepusińskiej z Dubienki, w grupie wiekowej IV - VI Justynie Prus również ze szkoły z Dubienki, w grupie wiekowej gimnazja I miejsce przyznano Annie Jakimcio z Białopola, II Monice Sagan z Dorohuska. W kategorii zespoły w grupie wiekowej I - III komisja przyznała I miejsce zespołowi ze szkoły w Teresinie, gm. Leśniowice, w grupie wiekowej IV - VI I miejsce zajął zespół ze szkoły w Czułczycach, II z Rakołup, III z Sielca, w grupie wiekowej gimnazja I miejsce zajął zespół Wiolina ze szkoły w Wojsławicach, II z Dorohuska, III Maestro z Białopola. Soliści otrzymali nagrody książkowe, a zespoły puchary, wszystkim wręczono także dyplomy. Fundatorem nagród, dyplomów i pucharów jest Starosta Chełmski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst