Reklama

Duch tchnie...

Wspólnota z ulicy Chemin Neuf

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkają w Domu Rekolekcyjnym przy parafii Opatrzności Bożej w Wesołej. Są administratorami budynku, pomagają w zakrystii i przy liturgii Słowa, organizują rekolekcje i spotkania modlitewne. Ich dzień podlega szczególnemu rytmowi, podporządkowanemu pracy i modlitwie, podobnemu do tego, jaki wiodą zakonnicy. A jednak, obok osób konsekrowanych, są wśród nich księża, świeccy, zakonnicy i... małżeństwa.

Około roku 1973 siedmiu Francuzów skupionych wokół grupy modlitewnej Odnowy w Duchu Świętym w Lionie poczuło powołanie do pełniejszego zaangażowania w życie Kościoła, większego oddania się sprawom Bożym. Postanowili skorzystać z jednego ze sposobów na pogłębienie życia chrześcijanina, jakim może być wspólne zamieszkanie. Zwrócili się więc z prośbą do ówczesnego biskupa Lionu kard. Decourtraya o zezwolenie na rozpoczęcie takiego właśnie wspólnotowego życia.

W staraniach poparł ich o. Laurent Fabre, jezuita, który brał czynny udział w spotkaniach grup Odnowy w Duchu Świętym. Ojciec Fabre wziął na siebie obowiązek duszpasterskiej opieki nad nową wspólnotą i wkrótce siedmioro Francuzów wraz z jezuitą zamieszkało w domu przy ul. Chemin Neuf. Stąd wzięła się nazwa stowarzyszenia.

Duchowość Chemin Neuf oparła się na dwóch tradycjach: spotkań modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym oraz ćwiczeń i rekolekcji ignacjańskich. Powoli wspólnota zyskiwała nowych członków, zmieniał się także jej status. Początkowo we Fraterni Życia mieszkali tylko celibatariusze płci obojga. Wkrótce jednak zaczęło przybywać we wspólnocie powołań zakonnych i kapłańskich. I tak, obok celibatariuszy świeckich, w kolejnych domach mieszkały osoby konsekrowane i księża, którzy nie są przydzieleni do żadnej diecezji.

Otwarcie wspólnoty na nowych członków spowodowało, że wiele małżeństw zapragnęło wieść podobne życie blisko Boga. Na skutek ich próśb rozszerzono Chemin Neuf o całe rodziny. Od tej pory w chrześcijańskiej harmonii zamieszkały ze sobą wszystkie stany: osoby samotne świeckie, zakonnicy i małżeństwa. Ale nie był to koniec jednoczenia ludzi w obrębie wspólnoty. Po kilku latach we Fraterni Życia zamieszkały siostry protestantki, a po nich inni chrześcijanie: anglikanie, ewangelicy, kalwini, luteranie i prawosławni. Stowarzyszenie nadal jest katolickie.

Minęło już ponad 10 lat, od kiedy Chemin Neuf straciło swój typowo francuski charakter. Członkowie wspólnoty założyli Fraternie, czyli domy stowarzyszenia, w 18 krajach świata. Do Polski trafili w 1994 r. poprzez organizowane przez siebie rekolekcje dla małżeństw " Kana". Pierwsza Fraternia Życia powstała w Warszawie na Mokotowie. Zamieszkały w niej trzy siostry. Przetarły one szlak dla innych członków Chemin Neuf w Polsce.

Wspólnota organizuje rekolekcje dla młodzieży, dorosłych i osobne dla małżeństw. Te ostatnie dość często odbywały się w parafii Opatrzności Bożej w Wesołej. Tamtejszy proboszcz ks. prałat Stefan Wysocki przez jakiś czas przyglądał się ludziom z Chemin Neuf. Od dawna poszukiwał grupy, która mogłaby zająć się administrowaniem ogromnego Domu Rekolekcyjnego, który wybudowano w Wesołej. Poprosił więc wspólnotę o pracę na rzecz tego domu w zamian za możliwość mieszkania w jego licznych pokojach.

Jako pierwsze zamieszkały w Wesołej trzy siostry celibatariuszki. Po pierwszym, próbnym roku wspólnota podpisała z proboszczem i bp. Kazimierzem Romaniukiem, ordynariuszem diecezji, umowę na trzy lata. Umowa określa statut wspólnoty oraz jej obowiązki względem parafii. Zadaniem Chemin Neuf jest administrowanie Domem Rekolekcyjnym, przyjmowanie różnych grup modlitewnych i rekolekcyjnych oraz praca na rzecz lokalnej wspólnoty kościelnej. Rok temu w Domu Rekolekcyjnym zamieszkały dwie rodziny: polska i francuska, które wprowadziły w jego mury pięcioro dzieci. Od września tego roku ma się wprowadzić jeszcze jedna polska rodzina i siostra zakonna z Czech. Poza nimi pokoje zajmuje czworo celibatariuszy.

Członkowie wspólnoty mieszkający we Fraterniach Życia rzadko pracują na zewnątrz wspólnoty. Czas wypełnia im zaangażowanie w życie stowarzyszenia, organizowanie misji, spotkań i rekolekcji. Utrzymują się z dziesięciny przekazywanej przez członków Chemin Neuf żyjących we Fraterniach Dzielnicy. Są to rodziny i osoby samotne, które nie mieszkają wspólnie, a jedynie spotykają się dwa lub trzy razy w tygodniu na wieczornych modlitwach. Z zarobionych przez siebie pieniędzy 10% przekazują na rzecz wspólnoty.

Chemin Neuf jest Publicznym Stowarzyszeniem Wiernych i może gromadzić wokół siebie wszystkie osoby, które pragną iść za Jezusem i służyć w Kościele, bez względu na ich stan cywilny i konsekrowany. Kandydaci muszą jedynie określić swój wybór na życie przy wstępowaniu do wspólnoty. Tu nie kojarzy się małżeństw i nie namawia do życia konsekrowanego. Nie wymaga się od mieszkańców Fraterni Życia ślubowania ubóstwa, a jedynie wyboru prostoty życia.

Księża i klerycy Chemin Neuf podlegają Instytutowi Zakonnemu, który powstał w 1992 r. Ich przełożonym jest o. Laurent Fabre. Klerycy studiują w Brukseli, Rzymie, Paryżu, a już niedługo również w Chartre, gdzie powstaje nowy dom wspólnoty.

Charyzmatem Chemin Neuf jest praca na rzecz jedności ludzi: jedności stanów i wyznań, jedności, jaką można tworzyć we wspólnocie z braćmi i siostrami, a także jedności między małżonkami i ich dziećmi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst