Reklama

Obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP

episkopat.pl

Założenia, cele i treści trzeciego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce (2021/2022), wpisanego w hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”, znalazły się w centrum dorocznego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkaniu w formie online przewodniczył abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Metropolita Katowicki przypomniał pokrótce tematykę realizowanego obecnie ogólnopolskiego programu duszpasterskiego pt. „Eucharystia daje życie”. Wspomniał o wydanych ostatnio dwóch dodatkowych zeszytach pastoralnych, przygotowanych przez Komisję w ramach realizowanego programu duszpasterskiego. Jeden poświęcono problematyce wyzwań pastoralnych w dobie pandemii, drugi zaś zawiera materiały do wykorzystania w parafiach w związku z przypadającą w czerwcu br. 100. rocznicą zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

We wprowadzeniu do posiedzenia abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na inicjatywy duszpasterskie zaproponowane przez papieża Franciszka: Rok świętego Józefa i nawiązujący do publikacji w 2016 r. adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” Rok Rodziny. Dalszą część posiedzenia koordynował ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głównym celem obrad było omówienie założeń, celów i treści trzeciego roku realizacji programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce (2021/2022) wpisanego w hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ks. dr Krystian Piechaczek z sekretariatu Komisji, omawiając strukturę programu, wskazał m.in. na znaczenie skutków Eucharystii, szczególnie tych ukierunkowanych na realizację chrześcijańskiej misji i świadectwa. W centrum jego uwagi znalazł się postulat bardziej świadomego udziału wiernych we Mszy św. oraz odkrywania zadań wynikających ze zjednoczenia z Chrystusem w Komunii św.

W nawiązaniu do zaprezentowanych założeń i celów programowanego duszpasterstwa, swoje przedłożenie pt. „Zadania ewangelizacyjne w kontekście chrześcijańskiego przeżywania Eucharystii” wygłosił ks. dr Przemysław Sawa, dogmatyk z Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Zwrócił uwagę na powiązanie Eucharystii z dziełem ewangelizacji, postulując tym samym odnowę liturgicznego przepowiadania, katechezy mistagogicznej i kerygmatycznej. Postulat ten motywował faktem szybkich przemian społecznych, którym podlegają też ludzie ochrzczeni. Z kolei ks. dr hab. prof. UŚ Arkadiusz Wuwer, specjalista w dziedzinie Katolickiej Nauki Społecznej, odniósł się do kwestii moralnego obowiązku zaangażowania społecznego we współczesnych kontekstach. Wykładowi nadał tytuł: „Posłani w pokoju Chrystusa do świata”.

Reklama

Przedłożenia, a także zmagania ostatnich miesięcy ze skutkami COVID-19, zainspirowały uczestników posiedzenia do żywej dyskusji. Znaczna część osób zabierających głos akcentowała problem ograniczonego uczestnictwa wiernych w Eucharystii ze względu na sytuację epidemiczną i konsekwencji z tego wynikających w niedalekiej przyszłości. O. dr hab. Jerzy Brusiło przekonywał w tym kontekście, że „rehabilitacji pocovidowej” będzie musiała towarzyszyć „rehabilitacja eucharystyczna”, prowadząca do ponownego odkrywania wartości Mszy św. przeżywanej we wspólnocie wiary.

Akcentowano również rolę rodziny (także wielopokoleniowej) jako domowego Kościoła, szczególnie w odniesieniu do kształtowania i podtrzymywania praktyk religijnych w obecnym czasie. Wyzwanie to opisywali na przykładzie własnej rodziny państwo Jadwiga i Jacek Pulikowscy, świeccy konsultorzy Komisji Duszpasterstwa.

Na potrzebę kształtowania w parafiach pozaliturgicznych form przeżywania niedzieli w ramach tzw. preewangelizacji wskazywał ks. prof. Wiesław Przygoda z KUL-u. Swoją refleksją pastoralną w ramach omawianej tematyki dzielili się także abp Adam Szal z Przemyśla, bp Wiesław Lechowicz, odpowiedzialny z ramienia KEP za zagraniczną Polonię oraz bp Wiesław Śmigiel z Torunia.

Na zakończenie spotkania abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, podziękował wszystkim uczestnikom posiedzenia za przedstawione duszpasterskie impulsy, które będą uwzględnione przy tworzeniu materiałów pomocniczych do realizacji programu duszpasterskiego w parafiach całej Polski. Wyraził również wdzięczność członkom i konsultorom Komisji Duszpasterstwa za każdą formę zaangażowania, ponieważ pięcioletnia kadencja Komisji w obecnym składzie w tym roku dobiega końca.

jb/rch / BP KEP

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2021-01-13 17:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Na Jasnej Górze rozpoczęły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Kilkugodzinne spotkanie 14 biskupów tworzących to gremium poświęcone jest trzem zasadniczym tematom: formacji młodych po Światowych Dniach Młodzieży, zarządzaniu dobrami kościelnymi i ewangelizacji przez media.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...