Reklama

Z perspektywy dnia Pańskiego

Chrześcijański sprzeciw

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sejmowe perturbacje dotyczące zakazu handlu w niedzielę wywołały liczne dyskusje nad rolą chrześcijańskich zasad w życiu społecznym. To, że nauka Jezusa miała olbrzymi wpływ na kształtowanie się cywilizacji zachodniej (a także wschodniej - oddziaływanie Kościoła prawosławnego), nie ulega żadnej dyskusji. Choć wydaje się, iż przeróżni libertyni nie chcą o tym pamiętać i za wszelką cenę usiłują pomniejszyć kulturowy wpływ chrześcijaństwa na kształtowanie się współczesnych obyczajów.
Niedziela w tradycji wyznawców Jezusa zawsze była dniem szczególnym - przeznaczonym dla Boga. Mówi o tym przecież trzecie przykazanie Boże, a także przykazanie kościelne. Chrześcijanie winni więc w dniu Pańskim ograniczyć do minimum swoją codzienną pracę, by tym bardziej zwrócić swoją uwagę w kierunku rzeczywistości nie z tego świata. Jest to konieczne szczególnie dzisiaj, gdy nasze życie poddawane jest totalnej desakralizacji i gdy zmienia się w naszej kulturze znaczenie tradycyjnie chrześcijańskich znaków.
W codziennych gazetach panowie redaktorzy, omawiając propozycję zakazu handlu w niedzielę, koncentrowali się praktycznie na jego ludzkiej stronie. Gazeta Wyborcza zatytułowała jeden z tekstów Niedziela dla człowieka. To znamienny tytuł - pewien symbol naszych zdesakralizowanych czasów. Niedziela, która od dwóch tysięcy lat była dniem dla Boga (a dopiero wtórnie dla człowieka) i jako taka weszła do naszej chrześcijańskiej obyczajowości, dziś miałaby się stać jedynie dniem dla człowieka.
Przed polskimi katolikami staje dzisiaj potężne zadanie dawania świadectwa. Potrzebny jest odważny, indywidualny i zarazem zbiorowy chrześcijański sprzeciw wobec tego, co robi się z dniem Pańskim. Proszę spojrzeć na sprawę niezwykle głęboko i przez pryzmat swego własnego życia. Oto w Katechizmie Kościoła Katolickiego możemy przeczytać: "Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania - bez potrzeby - drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego" (KKK 2187).
Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie: Dlaczego niektóre sklepy i supermarkety są otwarte w niedzielę? Z jednej strony ich właściciele (ale też i niektórzy pracownicy) chcą zarobić, z drugiej - klienci mogą zaspokoić w tym dniu swoje potrzeby. Wiele hipermarketów organizuje przy tym dodatkowe atrakcje, by przyciągnąć jak największą rzeszę ludzi. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że powstał nowy zwyczaj - spędzanie większości niedzielnego dnia w owych współczesnych "świątyniach pieniądza".
Dla chrześcijanina - choćby w kontekście przytoczonego fragmentu Katechizmu - nie może być mowy o akceptacji praktyki niedzielnego handlu. Chrześcijaninowi nie wolno współpracować z tym babilońskim systemem.
Po pierwsze - absolutnie wszystkie potrzeby w zakresie niezbędnych zakupów można zaspokoić w sześciu zwykłych dniach tygodnia. Tłumaczenie się przez chrześcijanina brakiem czasu od poniedziałku do soboty (gdy dodatkowo hipermarkety otwarte są do późnych godzin wieczornych) jest demagogią i doprawdy brakiem dobrej woli.
Po drugie - chodzenie w niedzielę na zakupy do sklepu daje mu rację istnienia. Skoro właściciel widzi, że są klienci (i to nierzadko zachodzący do marketu po niedzielnej Mszy św.!), prowadzi więc w tym dniu interes. A chrześcijanin nie może być posłuszny i nie może się przyczyniać do merkantylizacji niedzieli. Proszę zwrócić uwagę, że kupowanie w dniu świętym jest subtelną formą narzucania - na bazie prawa o popycie i podaży - wymogu handlowania w niedzielę. I co jest smutne, robią tak - najczęściej bezrefleksyjnie i z wygody - chrześcijanie-klienci wobec innych chrześcijan-pracodawców i pracowników.
Po trzecie - właściciel sklepu - chrześcijanin nie powinien w dniu Pańskim otwierać sklepu. Po prostu - ze względu na przykazanie Boże. Nie powinien tym samym narzucać swoim pracownikom - najczęściej chrześcijanom - konieczności pracy w niedzielę. Tym samym nie da okazji do uczynienia "handlowego grzechu" innym ludziom.
Po czwarte - nie wolno nam, chrześcijanom, tracić możliwości dawania świadectwa o swej wierze, o hierarchii wartości, którą żyjemy, o tym, że niedziela ma w naszym religijnym świecie istotne znaczenie. Wystarczą czasem drobne rzeczy, które potrafią zadziwić naszych znajomych, ludzi obcych czy członków rodziny.
Zapomniałeś czegoś kupić w ciągu tygodnia i tak prosto możesz to nadrobić, "wyskakując" w niedzielę do sklepu? Nie rób tego. Nie współpracuj z Babilonem. Nie przyczyniaj się do desakralizacji życia społecznego. Poruszaj sumienia innych. To jest bardzo skuteczne - choć w pierwszej reakcji można się spotkać z niezrozumieniem czy wręcz wyśmianiem. Ale z czasem mądrzy ludzie będą wdzięczni, gdyż pomagasz im postępować zgodnie z chrześcijańskim kręgosłupem moralnym.
Po piąte - czy powstrzymanie się od robienia zakupów w niedzielę jest proste? Czy powstrzymanie się od wykonywania niekoniecznych prac w niedzielę jest proste? Hm, kto powiedział, że chrześcijaństwo jest proste... Ale z pewnością dla tych, którzy uczynili z trzeciego przykazania Bożego swoją osobistą cnotę, bez wątpienia powyższe wymagania są... niezwykle proste.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

1999-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wierny, aż po odmęt wód

Czasem trzyma zamkniętą kłódkę, zapieczętowaną kopertę albo palec na ustach. Męczennik z Czech, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi – św. Jan Nepomucen

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

2024-05-21 13:03

Adobe Stock

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj