Reklama

Z perspektywy dnia Pańskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sejmowe perturbacje dotyczące zakazu handlu w niedzielę wywołały liczne dyskusje nad rolą chrześcijańskich zasad w życiu społecznym. To, że nauka Jezusa miała olbrzymi wpływ na kształtowanie się cywilizacji zachodniej (a także wschodniej - oddziaływanie Kościoła prawosławnego), nie ulega żadnej dyskusji. Choć wydaje się, iż przeróżni libertyni nie chcą o tym pamiętać i za wszelką cenę usiłują pomniejszyć kulturowy wpływ chrześcijaństwa na kształtowanie się współczesnych obyczajów.
Niedziela w tradycji wyznawców Jezusa zawsze była dniem szczególnym - przeznaczonym dla Boga. Mówi o tym przecież trzecie przykazanie Boże, a także przykazanie kościelne. Chrześcijanie winni więc w dniu Pańskim ograniczyć do minimum swoją codzienną pracę, by tym bardziej zwrócić swoją uwagę w kierunku rzeczywistości nie z tego świata. Jest to konieczne szczególnie dzisiaj, gdy nasze życie poddawane jest totalnej desakralizacji i gdy zmienia się w naszej kulturze znaczenie tradycyjnie chrześcijańskich znaków.
W codziennych gazetach panowie redaktorzy, omawiając propozycję zakazu handlu w niedzielę, koncentrowali się praktycznie na jego ludzkiej stronie. Gazeta Wyborcza zatytułowała jeden z tekstów Niedziela dla człowieka. To znamienny tytuł - pewien symbol naszych zdesakralizowanych czasów. Niedziela, która od dwóch tysięcy lat była dniem dla Boga (a dopiero wtórnie dla człowieka) i jako taka weszła do naszej chrześcijańskiej obyczajowości, dziś miałaby się stać jedynie dniem dla człowieka.
Przed polskimi katolikami staje dzisiaj potężne zadanie dawania świadectwa. Potrzebny jest odważny, indywidualny i zarazem zbiorowy chrześcijański sprzeciw wobec tego, co robi się z dniem Pańskim. Proszę spojrzeć na sprawę niezwykle głęboko i przez pryzmat swego własnego życia. Oto w Katechizmie Kościoła Katolickiego możemy przeczytać: "Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania - bez potrzeby - drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego" (KKK 2187).
Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie: Dlaczego niektóre sklepy i supermarkety są otwarte w niedzielę? Z jednej strony ich właściciele (ale też i niektórzy pracownicy) chcą zarobić, z drugiej - klienci mogą zaspokoić w tym dniu swoje potrzeby. Wiele hipermarketów organizuje przy tym dodatkowe atrakcje, by przyciągnąć jak największą rzeszę ludzi. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że powstał nowy zwyczaj - spędzanie większości niedzielnego dnia w owych współczesnych "świątyniach pieniądza".
Dla chrześcijanina - choćby w kontekście przytoczonego fragmentu Katechizmu - nie może być mowy o akceptacji praktyki niedzielnego handlu. Chrześcijaninowi nie wolno współpracować z tym babilońskim systemem.
Po pierwsze - absolutnie wszystkie potrzeby w zakresie niezbędnych zakupów można zaspokoić w sześciu zwykłych dniach tygodnia. Tłumaczenie się przez chrześcijanina brakiem czasu od poniedziałku do soboty (gdy dodatkowo hipermarkety otwarte są do późnych godzin wieczornych) jest demagogią i doprawdy brakiem dobrej woli.
Po drugie - chodzenie w niedzielę na zakupy do sklepu daje mu rację istnienia. Skoro właściciel widzi, że są klienci (i to nierzadko zachodzący do marketu po niedzielnej Mszy św.!), prowadzi więc w tym dniu interes. A chrześcijanin nie może być posłuszny i nie może się przyczyniać do merkantylizacji niedzieli. Proszę zwrócić uwagę, że kupowanie w dniu świętym jest subtelną formą narzucania - na bazie prawa o popycie i podaży - wymogu handlowania w niedzielę. I co jest smutne, robią tak - najczęściej bezrefleksyjnie i z wygody - chrześcijanie-klienci wobec innych chrześcijan-pracodawców i pracowników.
Po trzecie - właściciel sklepu - chrześcijanin nie powinien w dniu Pańskim otwierać sklepu. Po prostu - ze względu na przykazanie Boże. Nie powinien tym samym narzucać swoim pracownikom - najczęściej chrześcijanom - konieczności pracy w niedzielę. Tym samym nie da okazji do uczynienia "handlowego grzechu" innym ludziom.
Po czwarte - nie wolno nam, chrześcijanom, tracić możliwości dawania świadectwa o swej wierze, o hierarchii wartości, którą żyjemy, o tym, że niedziela ma w naszym religijnym świecie istotne znaczenie. Wystarczą czasem drobne rzeczy, które potrafią zadziwić naszych znajomych, ludzi obcych czy członków rodziny.
Zapomniałeś czegoś kupić w ciągu tygodnia i tak prosto możesz to nadrobić, "wyskakując" w niedzielę do sklepu? Nie rób tego. Nie współpracuj z Babilonem. Nie przyczyniaj się do desakralizacji życia społecznego. Poruszaj sumienia innych. To jest bardzo skuteczne - choć w pierwszej reakcji można się spotkać z niezrozumieniem czy wręcz wyśmianiem. Ale z czasem mądrzy ludzie będą wdzięczni, gdyż pomagasz im postępować zgodnie z chrześcijańskim kręgosłupem moralnym.
Po piąte - czy powstrzymanie się od robienia zakupów w niedzielę jest proste? Czy powstrzymanie się od wykonywania niekoniecznych prac w niedzielę jest proste? Hm, kto powiedział, że chrześcijaństwo jest proste... Ale z pewnością dla tych, którzy uczynili z trzeciego przykazania Bożego swoją osobistą cnotę, bez wątpienia powyższe wymagania są... niezwykle proste.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

1999-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...