Reklama

"NASZE KORZENIE"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasz wiek, nasze stulecie, ma swe szczególne martyrologium jeszcze nie w pełni spisane. Trzeba go zbadać, trzeba go stwierdzić, trzeba go spisać. Tak jak spisały martyrologia pierwsze wieki Kościoła, i to jest do dzisiaj naszą siłą, tamto świadectwo męczenników pierwszych stuleci. Proszę wszystkie Episkopaty, ażeby do tej sprawy przywiązały należytą uwagę. Nasz wiek, wiek XX, ma swoją wielką martyrologię w wielu krajach, w wielu rejonach ziemi. Trzeba ażebyśmy, przechodząc do trzeciego tysiąclecia, spełnili obowiązek, powinność wobec tych, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w naszym stuleciu.

Jan Paweł II - papież - Bydgoszcz, 7 czerwca 1999 r.

Niech każda rodzina, każdy dom odpowie na to wezwanie Ojca Świętego, spisując swoje rodzinne martyrologium. Sięgnijmy myślą do dziejów naszych pradziadków, dziadków, rodziców, rodzeństwa, krewnych, przyjaciół.
Przypomnijmy sobie cierpienia i ofiary, których doświadczyła nasza rodzina. Młodzi, zapytajcie starszych. Starsi, spiszcie Wasze wspomnienia. Niech ta Jubileuszowa Księga Pamięci - Nasze Korzenie będzie darem, którym choć w części spłacimy dług wdzięczności wobec tych, którzy za cenę życia i strasznych cierpień bronili wiary i wolności Ojczyzny. Spiszmy nasze rodzinne martyrologium, udział nas i naszych bliskich w dramatycznych doświadczeniach Polskiej Golgoty Wschodu i Zachodu, w zmaganiach o prawdziwą wolność i sprawiedliwość w życiu społecznym, o wiarę i miłość chrześcijańską. Chodzi zarówno o udział w wojnach, zesłaniach, obozach niewoli, jak i o cierpienia we własnym kraju, o prześladowania przez UB, udział w strajkach, odsunięcie od awansu, pozbawienie pracy zawodowej, praw obywatelskich.
Na treść Księgi powinny się składać: dane członków rodziny, zdjęcia, dokumenty, listy, karty pocztowe, inne pamiątki, opisy wspomnień, wycinki z gazet (może to być zeszyt, skoroszyt, segregator).
Niech w czasie JUBILEUSZOWEJ WIGILII PAMIĘCI zaistnieje w każdej rodzinie Księga Nasze Korzenie. Może nie będzie jeszcze pełna. Najważniejsze jest to maleńkie ziarenko pamięci.
Nazwiska wszystkich, którzy założą Jubileuszową Księgę Pamięci - Nasze Korzenie, wpisane zostaną do Złotej Księgi Jubileuszowej i przekazane Ojcu Świętemu w darze.
Adres, pod którym można otrzymać informacje oraz materiały pomocnicze i przekazywać zgłoszenia założenia Jubileuszowej Księgi Pamięci:
Ks. Zdzisław Peszkowski
Fundacja Golgota Wschodu
ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

1999-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj