Reklama

Na 20-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II

"Papież końca czasów" (76)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół posiada w swoim arsenale tylko słowo ewangeliczne i dialog. Faktem jednak pozostaje, że stoi za tym siła ogromna, siła duchowa dwutysiącletniej kultury chrześcijańskiej, siła autorytetu Papieża. Można było ją odczytać wyraźnie w trakcie ostatniej wizyty Ojca Świętego w ONZ 5 października 1995 r. Jan Paweł II, przemawiając na forum tej organizacji, otwierając obchody 50-lecia jej istnienia, przypomniał, że ostatnie wydarzenia na Bałkanach i w Afryce Środkowej wskazują, iż świat nie nauczył się jeszcze żyć w warunkach zróżnicowania kulturowego i rasowego. Jan Paweł II wskazał na niebezpieczeństwo nacjonalizmów, stwierdzając, że obawa przed "drugim" niejednokrotnie prowadzi do odmowy przyznania mu jakichkolwiek praw. Taka postawa wiedzie często do nacjonalizmu wyzwalającego przemoc i terror. Papież przypomniał także, że w imię poszanowania kultury innych, konieczna jest ochrona fundamentalnego prawa wolności religii. Ojciec Święty podkreślił, że jedna i ta sama rodzina ludzka żyje w różnorodności kultur, które muszą mieć możliwość wyrażenia transcendentnej tajemnicy ludzkiego życia. Aplauz zgotowany Ojcu Świętemu przez 200 przedstawicieli krajów członkowskich ONZ wyrażał uznanie i podziw dla Najwyższego Autorytetu Moralnego Świata - jak nazwano tam Jana Pawła II.

Zmaganie o duszę świata

Jan Paweł II, obejmując Stolicę Piotrową, zastał Kościół i chrześcijaństwo w stanie poważnego kryzysu. Najmocniej przejawiało się to w "anonimowym chrześcijaństwie", prywatności wiary, kwestionowaniu zasad moralnych. John Lennon, gwiazda zespołu The Beatles, oddawał ten kryzys w chełpliwych słowach piosenki: "Chrześcijaństwo zniknie, straci swą moc, rozpadnie się. Nie muszę się nad tym zastanawiać. Mam słuszność i historia przyzna to. Już teraz jesteśmy bardziej popularni niż Jezus Chrystus. Zastanawiam się, kto zniknie pierwszy, rock´n´roll czy chrześcijaństwo". Trzeba napisać, że przepowiednie o upadku chrześcijaństwa pojawiały się zanim Kościół się ukształtował. Już w czasie gdy Jezus zakładał Kościół, Jego mała wspólnota przeżyła ciężki kryzys. Oto po wygłoszeniu jednej z nauk "wielu uczniów odeszło i już z Nim nie chodziło" (J 6, 66). Jezus nie powstrzymał ich siłą, a do tych, którzy zostali, skierował pytanie: "Czy i wy chcecie odejść?" (J 6, 67). To pierwsze załamanie się apostolskiej wspólnoty ma symboliczny wymiar, będzie się z mniejszą lub większą siłą powtarzało. Przyczyny będą zewnętrzne (prześladowania) lub wewnętrzne (herezje, apostazje). Nie wszyscy zapewne pamiętają, że po Konstantynie, który z chrześcijaństwa uczynił religię państwową i wyniósł je ponad wszystkie inne, następni cesarze (Konstancjusz, Julian Apostata i Walencjusz) omal nie doprowadzili do jego zagłady, co przejawiało się w obsadzaniu stolic biskupich przez arian (odrzucających boskość Chrystusa). Był moment w latach 337-378, że nieariański biskup rządził jedynie w Rzymie. Co wówczas myśleli katolicy? Kiedy w V i VI w. przez Europę przewalały się narody barbarzyńskie, wydawało się, że los Kościoła jest przesądzony, że odejdzie w niepamięć razem z rzymskim imperium! Obejmujący wówczas papieski urząd Grzegorz Wielki pisał w 590 r. do patriarchy Konstantynopola: " Niegodny i słaby przejąłem okręt stary i mocno rozbity, zewsząd bowiem wciskają się fale, a przegniłe deski co dzień wstrząsane silną burzą, grożą rozbiciem" (Listy I, 4). Także w średniowieczu nie ominęło Kościoła nowe doświadczenie: religią przyszłości zdawał się być islam. Kraje islamu były bez porównania silniejsze militarnie i kulturowo. Chrześcijańską Europę trawiła gorączka rozkładu. A jednak islam nie wchłonął chrześcijaństwa i po wiekach chrześcijaństwu ustąpił.

CDN.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj