Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Dobre czyny idą przed Boży tron

Józef Wieczorek

„W jej osobistych losach – tak jak w biografiach wszystkich Sybiraków – wyraża się tragiczna, ale też pełna niezłomności i dumy historia naszego narodu…” – napisał Prezydent RP w liście, który został odczytany na pogrzebie zmarłej w Krakowie Aleksandry Szemioth, prezes krakowskiego Związku Sybiraków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 stycznia na Cmentarzu Rakowickim. Wcześniej krewni, przyjaciele, ale także przedstawiciele władz państwowych i regionalnych, wojska, policji, a także kombatantów i środowisk patriotycznych uczestniczyli w Mszy św. , której przewodniczył ks. Jerzy Pająk OFMCap, kapelan organizacji kombatanckich i niepodległościowych, w tym Związku Sybiraków.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odbyła się ceremonia pośmiertnego nadania odznaczenia śp. Aleksandrze Szemioth. Z rąk ministra Piotra Ćwika, zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał siostrzeniec - Michał Bursa. W liście skierowanym do zebranych, prezydent Andrzej Duda napisał m.in. Aleksandra Szemioth postanowiła, że jej życiową powinnością będzie dawanie świadectwa. Robiła to wytrwale i konsekwentnie – zarówno wtedy, gdy na przeszkodzie stały zakazy i kłamstwa komunistycznego systemu, jak i wówczas, gdy w niepodległej Polsce można już było pełnym głosem wypowiedzieć prawdę o Golgocie Wschodu. Jako działaczka Solidarności, współzałożycielka reaktywowanego Związku Sybiraków i wieloletnia prezes krakowskiego oddziału tego stowarzyszenia Aleksandra Szemioth wykonała ogromną pracę, polegającą na kultywowaniu narodowego dziedzictwa, na gromadzeniu wspomnień zesłańców i więźniów sowieckich. Znamienne było, że Aleksandra Szemioth własne cierpienia opisywała z wielką skromnością i powściągliwością, bardzo natomiast zabiegała o jak najdokładniejsze udokumentowanie dramatycznych przeżyć innych Sybiraków. Kilkanaście tomów wspomnień, opublikowanych dzięki Jej staraniom, nosi najprostszy tytuł: „Tak było”. To przesłanie, które jest zobowiązaniem dla naszej pamięci i dla naszej służby na rzecz Ojczyzny.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebrani wysłuchali również listu przesłanego przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę oraz metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który napisał m.in. „Łączę się duchowo z wszystkimi uczestnikami pogrzebu i przekazuje wyrazy serdecznego współczucia i zapewnienia o modlitwie.(…) Niech Jezus Chrystus, Zwycięzca śmierci, który daje odkupienie, przyjmie śp. Aleksandrę do Swego królestwa aby wraz z Najświętszą Maryją Panną i wszystkimi świętymi mogła wychwalać wielkie miłosierdzie Boże.”

Reklama

Z kolei ks. Jerzy Pająk podkreślił w homilii: - Śp. Aleksandra przeszła przez życie dobrze czyniąc, bo oparła je na najwyższych wartościach: „Bóg. Honor. Ojczyzna.” Zaznaczył, że zmarła poświęciła swoje życie nie dla siebie, tylko dla innych, konkretnie dla Sybiraków. I zapewnił: - Dobre czyny idą za śp. Aleksandrą przed tron Boży!

Dalszy ciąg pożegnań nastąpił przed złożeniem ciała zmarłej do grobu. Jak wielokrotnie przypominano, Aleksandra Szemioth urodziła się na północno-wschodnich krańcach Wileńszczyzny. Po 17 września 1939 r. tereny te zajęli Sowieci. Jako dziecko, wraz z matką i trzema siostrami została w 1940 r. wywieziona do Kazachstanu. Do Polski wróciły w 1946 r. W Krakowie uczęszczała do szkół, tu również studiowała na AGH. W 1989 r. uczestniczyła w pracach związanych z powołaniem Związku Sybiraków w Krakowie, a od 2011 r. była prezesem krakowskiego oddziału. Gromadziła zbiory archiwalne, prowadziła prelekcje, dzięki niej opublikowano m.in. kilkanaście tomów wspomnień zesłańców i więźniów sowieckich. Od wielu lat współpracowała z IPN. W 2017 r. Aleksandra Szemioth została uhonorowana nagrodą Świadek Historii.

Nad grobem zmarłej został odczytany m.in. przysłany przez siostrzeńca z Australii list, w którym podkreśla on niezwykłą rolę zmarłej w upowszechnianiu wiedzy historycznej i zapewnia: „Polska nigdy nie umrze, dzięki twoim staraniom!”

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-01-15 15:28

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

PiS rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ws. utrzymania niższych cen energii

2024-05-13 16:15

Karol Porwich/Niedziela

Prawo i Sprawiedliwość przystępuje do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który ma utrzymać ceny gazu i energii na obecnym poziomie - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem rozwiązania proponowane przez rząd, takie jak np. bon energetyczny, to "żadna osłona".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania