Reklama

Niedziela Świdnicka

Felieton Niedzieli Świdnickiej

Potrzebny ojciec i „bibliotekarz Chrystusa”

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum
w Rzymie, wykładowca teologii,
oraz języków łacińskiego, greckiego
i włoskiego w WSD Świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie, wykładowca teologii, oraz języków łacińskiego, greckiego i włoskiego w WSD Świdnica

W II poł. ubiegłego roku minęło 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

    Ciągle mam w pamięci zdanie usłyszane podczas rekolekcji: U Pana Boga nie ma przypadków, one istnieją tylko w gramatyce. Ostatnie miesiące, naznaczone koniecznością codziennych zmagań z pandemią, troską i lękiem o bliskie osoby, zmuszają do postawienia pytania: gdzie szukać nadziei, czego naprawdę potrzebuje, co w tym czasie może dać mi Bóg i wiara? W tym roku mija 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

    Obie te rocznice „wykorzystał” Ojciec Święty Franciszek, kierując do nas, dwa listy apostolskie. Ne tylko przybliża w nich postacie świętego Józefa i Hieronima, przypominając ich znaczenie dla Kościoła. To, co szczególnie zasługuje na uwagę to niezwykła przenikliwość papieża Franciszka, z którą wskazuje na aktualność postaci Józefa i Hieronima we współczesnym świecie.

Św. Józef

par. Św. Józefa - Świdnica

Św. Józef

Reklama

    Pisząc o Józefie Franciszek wydobywa wiele ważnych cech, które posiadał: człowiek pracy, odważny, przyjmujący, posłuszny, czuły, umiłowany. Wszystkie one były i są nierozerwalnie związane z jego ojcostwem. Według Franciszka jeśli społeczeństwo naszych czasów oraz Kościół szukają dziś drogi wyjścia z kryzysu religijno-moralnego, ojcostwo na wzór świętego Józefa jest najlepszym i jednym z najważniejszych lekarstw. Jakie jest ojcostwo na wzór Józefa? Opiera się ono przede wszystkim na obecności, towarzyszeniu i wprowadzaniu dziecka w otaczającą rzeczywistość. (nie przez przypadek Franciszek podkreśla iż dzisiaj dzieci zdają się być często osierocone przez ojców). Przez taką postawę dziecko stanie się zdolne do podejmowania samodzielnych własnych decyzji, nie będąc do niczego przymuszanym. Ojcostwo realizowane jako towarzyszenie i dyskretna obecność jest wyrazem prawdziwej, nie zaborczej miłości. Tata, który kocha swoje dziecko nigdy nie pomyli autorytetu z autorytaryzmem, służby z serwilizmem, konfrontacji z uciskiem, miłosierdzia z opiekuńczością, siły ze zniszczeniem. Miłość ojcowska, jakiej winniśmy się uczyć od św. Józefa to miłość, która jest i pozostaje darem z siebie, nie jest egoistyczna i nigdy nie wykorzysta drugiego człowieka do wypełnienia własnej pustki. Takiego ojcostwa potrzebuje świat i Kościół.

Św. Hieronim

wikipedia

Św. Hieronim

    Gdy przywołuje się, choćby w homiliach postać świętego Hieronima prawie zawsze cytowane jest jego zdanie: Nieznajomość pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Podziwiać możemy jego wielkie zdolności językowe, dzięki którym Kościół otrzymał Wulgatę, tłumaczenie Pisma Świętego z języków oryginalnych na łacinę. Czego dziś może dziś nauczyć nas święty Hieronim?

    Pod koniec swojego listu apostolskiego papież Franciszek pisze, iż Hieronim przez swoje umiłowanie Pisma Świętego jego nieustanne zgłębianie i refleksję uczynił swoje serce biblioteką Chrystusową. Jego wiara ciągle poszukiwała zrozumienia, domagała się pogłębienia, stawiała pytania i szukała odpowiedzi. To jest i pozostaje najważniejszym dziś przesłaniem Hieronima dla nas, współczesnych: uczynić swoje serce Biblioteką Chrystusa. To w niej znajdziemy siłę do stawienia czoła współczesnym trudnościom.

2021-01-17 23:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biała flaga

pixabay.com

Więcej ...

In vitro w konfesjonale

Prylarer/pixabay.com

Czy z in vitro trzeba się spowiadać? Oczywiście, że tak. To, co jest sprzeczne z prawem Bożym i moralnością chrześcijańską, jest grzechem. W tym wypadku, z racji poważnej materii, chodzi o grzech śmiertelny.

Więcej ...

"Gorzkie Żale" z par. pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu-Nowym Dworze [Live]

2021-03-07 16:55

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy na "Gorzkie Żale" o godz. 17:00 z kościoła pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

Wiara

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

Abp Marek Jędraszewski: Gdzie nie ma miejsca dla Boga, nie...

Abp Marek Jędraszewski: Gdzie nie ma miejsca dla Boga, nie...

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż