Reklama

"Bliższe ojczyzny"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy w październiku 1995 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło założenia programowe "Dziedzictwo kulturowe w regionie", dokument ten stał się prawnym usankcjonowaniem działań dydaktyczno-wychowawczych, uważanych za ważne i realizowanych w wielu placówkach oświatowych od dawna.
Wspólnota lokalna, owa "bliska ojczyzna", ma bowiem fundamentalne znaczenie dla każdej społeczności. To właśnie ona kształtuje umiłowanie ojczystej ziemi, zakorzenia człowieka w jego środowisku. Przez nią właśnie większość z nas rozpoznaje swoją tożsamość. W trakcie tak częstych dyskusji i sporów o model i kształt polskiego patriotyzmu warto uświadomić sobie, iż to właśnie przez pierwotny lokalny patriotyzm najlepiej buduje się ów ogólnopolski.
Wojewódzki Ośrodek Kultury "Sokół" w Nowym Sączu ogłosił projekt promocji edukacji regionalnej na teren województwa małopolskiego pt. "Bliższe ojczyzny". Projekt realizowany jest przy współudziale finansowym Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jego koordynatorem jest dr Stanisław Węglarz - przewodniczący komisji kultury Rady Powiatu Nowosądeckiego.
Pomysłodawcy projektu celowo nazwali go "bliższe", a nie na przykład "małe" ojczyzny, bowiem - jak twierdzi dr Stanisław Węglarz - ich znaczenie dla człowieka nie bierze się z rozmiarów przestrzennych, lecz wynika przede wszystkim z emocjonalnego oraz intelektualnego stosunku do nich. Określenie lokalnych i regionalnych ojczyzn mianem "bliższych" oznacza więc, iż są one bliższe sercu i umysłowi człowieka, który poświęca im więcej myśli i darzy głębszymi uczuciami, choćby z racji roli, jaką odgrywają w jego życiu codziennym.
Obecny projekt "Bliższe ojczyzny" jest pewną kontynuacją, ale w większej skali, podobnego projektu, zrealizowanego w roku szkolnym 1997/98 w byłym województwie nowosądeckim przez Sejmik Samorządowy Województwa Nowosądeckiego wraz z Kuratorium Oświaty i Urzędem Wojewódzkim w Nowym Sączu. Wówczas wzięły w nim udział przedszkola i szkoły podstawowe - w tym roku będzie on poszerzony o gimnazja i szkoły średnie. Tegoroczna edycja składa się z dwóch etapów: gminnego i rejonowego. Komisje rejonowe będą wybierać najciekawsze programy do 15 lutego 2000 r.
Ubiegłoroczna edycja projektu ukazała całe bogactwo realizowanych form edukacji regionalnej. O tym, że warto było zaangażować się w projekt, świadczą opinie autorów programów na temat efektów udziału w realizacji. Przytoczmy wypowiedź jednego z nauczycieli z miejscowości Pasierbiec, który tak ocenia efekty zaangażowania się szkoły w projekt: " Rozbudziliśmy wśród uczniów naszej szkoły zamiłowanie do tradycji, historii i kultury regionalnej (...). Wzrosła aktywność naszych uczniów w tworzeniu kultury i tradycji regionalnej oraz świadomość, że oni teraz są twórcami oblicza wioski. (...) projekt ten w wyjątkowy sposób zintegrował środowisko Pasierbca. Mieliśmy liczne dowody duchowego i materialnego włączania się rodziców, władz lokalnych i oświatowych w jego realizację. Należy podkreślić, że niemal każda uroczystość odbywała się z udziałem mieszkańców wioski, a nawet brały w nim udział osoby z bliższych i dalszych miejscowości."

Wykorzystano materiały zawarte w folderze "Bliższe ojczyzny - Małopolska. Projekt Promocji Edukacji Regionalnej", Nowy Sącz 1999.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli