Reklama

Bazylika Jasnogórska rozbrzmiewająca muzyką

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnio na brak atrakcji nie mogli narzekać melomani Częstochowy. W sobotę 15 stycznia i niedzielę 16 stycznia odbyło się bowiem kilka znaczących spotkań muzycznych. Miejsca koncertów wskazują natomiast, iż tak jak przed wiekami, tak i dziś Kościół jest wielkim promotorem kultury i sztuki. 15 stycznia w archikatedrze częstochowskiej odbył się kolędowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca " Śląsk", a już trzy godziny później wspaniałą salą koncertową stała się Bazylika Jasnogórska, której mury wypełniła muzyka Marcina Józefa Żebrowskiego. 16 stycznia natomiast w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiały góralskie nuty "Trebuniów-Tutków" i ich Przyjaciół. Nieopodal zaś, na halach św. Józefa, trwał jeszcze w tym czasie kolędowy koncert Mietka Szcześniaka, gwiazdy finałowego koncertu Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd "Stajenka" 2000.

Barokowe piękno zaklęte w Kapeli Jasnogórskiej

Ze wszech miar szczególnym wydarzeniem był koncert Kapeli Jasnogórskiej, którym włączyła się ona w obchody Roku Jubileuszowego oraz w uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów. Prowadząca koncert Wanda Malko wyraziła wielką radość, iż właśnie ten dzień stał się okazją do przypomnienia ponadczterowiekowej tradycji jasnogórskiego muzykowania. Powstały czterysta lat temu zespół skupiał wybitnych kompozytorów, dyrygentów, wokalistów i instrumentalistów. Okres największej jego świetności przypadł na przełom polskiego baroku i klasycyzmu. Wówczas tworzył na Jasnej Górze Marcin Józef Żebrowski, którego twórczość została zaprezentowana podczas koncertu. Dorobek Marcina Józefa Żebrowskiego nie tylko stawia go na czele kompozytorów tej epoki, ale pozwala również zaliczyć go do najwybitniejszych polskich kompozytorów.
Koncert muzyki Marcina Józefa Żebrowskiego był szczególny również ze względu na użyte w nim instrumentarium. Utwory jasnogórskiego mistrza zabrzmiały bowiem na kopiach barokowych instrumentów, na jakich grano za jego czasów na Jasnej Górze. Można by rzec, iż posiadanie barokowego instrumentu, prócz umiejętności i talentu, przesądzało o przyjęciu do reaktywowanej Kapeli Jasnogórskiej nowych muzyków. Jej członkami są dzisiaj młodzi, choć już doskonali, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, muzycy z Warszawy, Wrocławia i Krakowa: soliści - Anna Mikołajczyk (sopran), Piotr Łykowski (kontratenor), Jarosław Wewióra (tenor), Kacper Opolski (bas); zespół wokalny: Marzena Lubaszka (sopran), Ewa Wojtowicz (alt), Maciej Gocman (tenor), Bartłomiej Misiuda (bas); instrumentaliści: Igor Cecocho i Sławomir Cichor (trąbki), Rafael Gabriel Przybyła i Marek Niewiedział (oboje), Mariusz Kreft (fagot), Grzegorz Jurczyk (kotły), Zbigniew Pilch i Dymitr Olszewski (skrzypce), Jarosław Pil (wiolonczela), Kazimierz Pyzik (kontrabas). Kierownikiem artystycznym jest organista i dyrygent Jan Tomasz Adamus, który - jak zdradziła po koncercie Wanda Malko - chyba nie przypadkiem nosi imiona, jakie nosił syn Marcina Józefa Żebrowskiego. W ich mistrzowskim wykonaniu słuchacze mieli możność poznać muzyczne perły baroku.
Pierwszą część koncertu wypełniły dwa prawykonania utworów Marcina Józefa Żebrowskiego, spoczywających w archiwach i od XIX stulecia aż do czasów obecnych nie wykonywanych. Zebrani w Bazylice wysłuchali Rorate Coeli - śpiewu adwentowego z piękną fugą, należącego do nurtu muzyki wokalno-instrumentalnej, oraz unikatowej sonaty instrumentalnej Pro processione, wykonywanej m.in. podczas przejścia procesji w czasie nabożeństw.
Po żyjącym i tworzącym na Jasnej Górze w latach 1748-65 i w roku 1780 Marcinie Józefie Żebrowskim zachowało się 35 kompozycji, z czego 30 właśnie w archiwum jasnogórskim w postaci rękopisów i autografów samego kompozytora.
W drugiej części koncertu zabrzmiała skomponowana przez mistrza, a opracowana z rękopisu przez Remigiusza Pośpiecha Msza pastoralna. Dzieło pełne nowatorskich rozwiązań, w którym odnaleźć można m.in. polskie rytmy taneczne.
Po długiej owacji, jaką publiczność zgotowała Kapeli Jasnogórskiej, do zgromadzonych przemówił przeor klasztoru - o. Izydor Matuszewski, który przypomniał wezwanie skierowane do jednego z kościołów w Apokalipsie św. Jana - "Powróć do pierwotnej miłości" - podkreślając, iż to wezwanie, gdyby je odnieść do czasów świetności muzyki jasnogórskiej, w pewnym sensie zrealizowali dziś muzycy Kapeli Jasnogórskiej. Wyraził nadzieję, iż Jasnogórska Matka i Królowa pobłogosławi Kapeli Jasnogórskiej. Podziękował również sponsorom oraz organizatorom koncertu.
Koncert Kapeli Jasnogórskiej odbył się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz Radia Jasna Góra, które przeprowadziło bezpośrednią transmisję z koncertu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli