Reklama

Kościół

Tam jest źródło

Adobe Stock

Z okazji 1600. rocznicy śmierci św. Hieronima w dniu 30 września 2019 r. papież Franciszek Listem Apostolskim ustanowił w całym Kościele trzecią niedzielę zwykłą Niedzielą Słowa Bożego.

W dokumencie Aperuit illis czytamy m.in.: „Relacja pomiędzy Zmartwychwstałym, wspólnotą wierzących oraz Pismem Świętym jest ekstremalnie życiodajna dla naszej tożsamości. Bez Pana, który nas wprowadza, niemożliwe jest zrozumienie głębokości Pisma Świętego. To działa również w drugą stronę: bez Pisma Świętego, wydarzenia z Misji Jezusa oraz Jego Kościoła w świecie są niemożliwe do odczytania. Słusznie św. Hieronim mógł napisać: «Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa»”.

Św. Hieronim zasłużył się dla Kościoła przede wszystkim pierwszym tłumaczeniem na język łaciński tekstów Starego i Nowego Testamentu. Dokonał tego w latach 382 – 406 na zlecenie papieża Damazego I. Powodem była ogromna liczba przekładów, dokonywanych przez translatorów nie zawsze z pełną starannością i fachowością. Dzięki pracy św. Hieronima u zarania wieków średnich Wulgata stała się obok Septuaginty (wersja grecka) podstawowym źródłem słowa Bożego.

Reklama

Człowiek często w trudnych sytuacjach szuka pomocy u ludzi. Młodzi w swoich dylematach dojrzewania pragną usłyszeć od dorosłych jakieś słowa zachęty, pouczenia czy krytyki. Niestety, w swojej przenikliwości serca dziewcząt i chłopców nie znajdują w radach starszych odpowiedzi na trapiące ich problemy. A przecież wystarczy im podsunąć do lektury Pismo Święte.

- Od tego trzeba zaczynać. Pismo Święte jest dla mnie źródłem życia, mocy, nadziei. Otwierając je, spotykam się z żywym Bogiem. Wtedy jest to dla mnie czas głębokiej modlitwy i rozeznania, czego ode mnie Pan Bóg oczekuje, co chce mi powiedzieć przez swoje słowo. Zachęcam również swoją dorastają córkę, aby często korzystała z Bożej mądrości zawartej w Biblii – mówi z głębokim przekonaniem Anna Biernacka, członkini Domowego Kościoła.

- Dla mnie najważniejsze chwile są wtedy, kiedy rozważam słowo Boże i kiedy Duch Święty daje mi poznać jakąś cząsteczkę Boga, kim On jest, kim ja jestem, czym jest tajemnica życia człowieka. Bez poznania Pisma Świętego serce człowieka jest zimne, a oczy człowieka zamknięte różnego rodzaju ślepotą - przytacza słowa św. Hieronima w rozmowie z Niedzielą ks. Robert Grohs, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny we Wręczycy Wielkiej.

Reklama

Dlaczego zatem warto sięgać częściej po Biblię? Odpowiedzi udziela nam Apostoł Narodów w Drugim Liście św. Pawła do Tymoteusza 3:16: „Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania3, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu”.

Słysząc takie świadectwo, czy możemy jeszcze wątpić?

2021-01-24 09:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Więcej słowa

Wspólna medytacja Słowa ubogaca

Ks. Tomasz Siemieniec

Wspólna medytacja Słowa ubogaca

Lekarstwem na niepewność i lęk może okazać się Słowo Boga i styl życia rodzący się z obcowania ze Słowem – lectio divina – Boże czytanie.

Więcej ...

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

2021-02-16 12:00

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Czterdziestotniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: bł. Kadłubek był otwarty na to, że Bóg chce się nim posługiwać

2021-03-08 20:38

PAP

Bł. Wincenty Kadłubek wierzył i był otwarty na to, że Bóg chce nim się posługiwać – powiedział w poniedziałek w kościele cysterskim w Jędrzejowie abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. i uroczystościom poświęcenia kaplicy z konfesją bł. Wincentego Kadłubka - patrona miasta. 8 marca przypada 798. rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

Polki wszech czasów

Polki wszech czasów

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Niedziela Lubelska

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Papież opuścił Irak i wraca do Rzymu

Aktualności

Papież opuścił Irak i wraca do Rzymu

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...