Reklama

Polska muzyka sakralna na płytach CD (6)

Marian Borkowski - nowa muzyka sakralna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec XX w. przyniósł wiele dzieł muzycznych o tematyce religijnej. Spośród wielu kompozycji, znanych i mniej znanych, na uwagę zasługuje twórczość Mariana Borkowskiego (ur. 1934 r.) - kompozytora, pianisty, muzykologa, teoretyka muzyki, profesora warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Jego płyta autorska, wydana w drugiej połowie ubiegłego roku przez wytwórnię Acte Prealable (AP 0038), prezentuje muzykę sakralną i symfoniczną. Na płycie utrwalono zarówno dzieła wcześniejsze, jak i najnowsze warszawskiego twórcy: Pax in terra II na głos żeński, perkusję i organy (1988), Limits na orkiestrę (1971), dwa utwory chóralne - Adoramus (1991), Regina coeli (1995), Variant na zespół instrumentalny (1976), Hosanna na chór mieszany i 4 instrumenty (1993), Dram na orkiestrę (1966) i De profundis na chór mieszany i orkiestrę (1998). Warto dodać, że cztery spośród wyżej wymienionych utworów (Pax in terra II, Adoramus, Regina caeli, Hosanna) zostaną zaprezentowane podczas X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej " Gaude Mater" w Częstochowie.
W nagraniu udział wzięli m.in.: Małgorzata Armanowska (sopran), Andrzej Chorosiński (organy), Stanisław Moryto (organy) oraz zespoły: Chór Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, Warszawska Grupa Perkusyjna pod kierunkiem Stanisława Skoczyńskiego, Deutsches Kammerorchester Berlin, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Dyrygują: Piotr Borkow-ski, Ryszard Dudek, Kazimierz Szymonik i Maciej Żółtowski.
Bohdan Pociej tak wyraził się o muzyce Mariana Borkowskiego: " Poprzez mistrzowskie posługiwanie się językiem dźwiękowym maksymalnym, czyli zawierającym w sobie - przez wchłonięcie, adaptację, syntezę - wszystkie najważniejsze języki wypracowane dotychczas w muzyce Zachodu w ciągu całej jej historii, językiem swoiście wielojęzycznym, który kompozytor urabia i adaptuje do stylu własnego, nadaje muzyce formę: spójną, logiczną, ekspresyjną, w której przez kształt konkretny, zmysłowy przeziera zawsze duchowe wnętrze".
Sam zaś kompozytor tak charakteryzuje swoją muzykę: " Jest to prze de wszystkim muzyka dynamiczna o ogromnym ładunku emocji, dramatycznej i intensywnej ekspresji, w której wszystkie elementy muzyczne, środki techniki kompozytorskiej, dyscyplina konstrukcyjna, dobór tekstów i obsady wykonawczej służą idei artystycznej i ogólnej koncepcji dzieła w jego uniwersalnym, symbolicznym i humanistycznym wymiarze".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...