Reklama

Wydarzyło się w diecezji...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Mławie

23 kwietnia, w dzień św. Wojciecha, patrona Polski i Mławy, zakończył się V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowany przy wsparciu sponsorów przez miejscowe parafie, Stowarzyszenie Katolicko-Społeczne Ziemi Mławskiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie Rozwoju Wiedzy i Umiejętności, Miejski Dom Kultury, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. oraz mławskie szkoły wszystkich szczebli. Cyklowi imprez przyświecała myśl Ojca Świętego z poematu Myśląc Ojczyzna: Ojczyzna kiedy myślę...

Obchody rozpoczęły się 12 kwietnia br. wystawą Malarstwo sakralne Zdzisława Pękalskiego w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Jej otwarcia dokonał dziekan mławski - ks. kan. dr Ryszard Kamiński przy udziale Burmistrza Mławy oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej. Wszystkich przybyłych powitał dyrektor muzeum Leszek Arent. O artyście i jego pracach opowiedział kustosz wystawy Andrzej Panasiuk. Zdzisław Pękalski do swych prac wykorzystuje elementy starych i nikomu już niepotrzebnych sprzętów, pojedynczych przedmiotów. Tworzy na styku dwu kultur: chrześcijańskiej i unickiej, wzajemnie przenikających się w jego twórczości. W ten sposób prace jego nabierają szczególnego bieszczadzkiego wyrazu i kolorytu.

Następnego dnia swoje prace z cyklu Włochy. Watykan. Jan Paweł II - Papież z Polski przedstawił na wystawie w Miejskim Domu Kultury mławianin, Zdzisław Kruszyński. Twórca autorskiej galerii sztuki, uczestnik wielu plenerów i wystaw przedstawił przeniesione na płótno wspomnienia z pobytu we Włoszech i Watykanie. Wystawa ta spotkała się z żywym zainteresowaniem zarówno w MDK, jak i później, po przeniesieniu jej do kościoła pw. Ducha Świętego.

W niedzielę 14 kwietnia Msza św. koncelebrowana przez wszystkich mławskich proboszczów oficjalnie zainaugurowała V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Jeszcze tego samego dnia odbyły się koncerty Roberta Szpręgla i "Arki" (zespołu z parafii pw. Świętej Trójcy), przegląd scholi parafialnych, koncert Anny i Witolda Brodów, J. Prusinowskiego i A. Struga, oraz program artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Z. Morawskiej pt. Pamiętajcie o ogrodach. Przy muzyce J. Kofty dzieci opowiadały o dobru i złu, o szczęściu... Czy my, dorośli, potrafimy je dostrzec, odróżnić, nauczyć tego młode pokolenie? Doskonały, żywy i kolorowy program, przygotowany przez nauczycielki SP nr 7 - katechetkę i polonistkę, podpowiada, że z tym nie radzimy sobie najlepiej.

Wydarzeniem kulturalnym pierwszych dni V Tygodnia był niewątpliwie występ płockiego Chóru Chłopięcego "Pueri Cantores Plocenses" z udziałem Krzysztofa Kralki, wykonującego na saksofonie partie solowe utworów J. S. Bacha, F. Schuberta, C. Francka, G. F. Handla, A. Koszewskiego. Kunszt młodych śpiewaków znalazł uznanie u słuchaczy, czego dowodem były długie i gorące oklaski.

Imprezy i wydarzenia przygotowane w ramach Tygodnia Kultury można było podzielić na trzy grupy.

Pierwsza z nich to spektakle i przedstawienia dla dzieci i młodzieży organizowane przez te grupy wiekowe. O jednym z nich już wspomniałem. Inne, przecież też ciekawe, to: poranek SP nr 1 Bo to jest właśnie otwieranie serca; programy artystyczne uczniów I LO Stefan Wyszyński - o wierności samemu sobie; młodzieży ZSZ nr 1 Jan Paweł II oraz A to Polska właśnie w wykonaniu młodzieży ZSE. Koncerty uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej Muzyczne nastroje oraz muzyki organowej były oklaskiwane również przez dorosłych.

Spotkania dyskusyjne, wykłady, biesiady poetyckie, seanse filmowe to druga grupa, na którą składają się przeżycia duchowe i refleksje nad naszą przyszłością. Wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać interpretacji wierszy ks. Jana Twardowskiego, uczestniczyć w biesiadzie mławskich poetów, m.in. Jarosława Trześniewskiego-Kwietnia. Mogliśmy zastanowić się nad tym, co my, Polacy możemy dać Europie, a co ona nam. O miejscu Kościoła we wspólnej Europie mówił dr A. Ostromęcki. Do dyskusji na temat powołania i posłannictwa świeckich namawiał ks. Mirosław Tabaka.

Nie można przy tym zapominać o sportowym duchu szlachetnej rywalizacji. Tu, w zaciętej rywalizacji halowego turnieju piłki nożnej, siatkówki i tenisa stołowego bezkonkurencyjny był Międzyparafialny Klub Sportowy. Sport oraz "Dni otwarte" Gimnazjum Katolickiego im. M. K. Sarbiewskiego i Festyn Rodzinny SRK w parafii Świętej Rodziny to trzecia grupa wydarzeń (piszemy o tym w osobnym artykule).

W niedzielę 21 kwietnia w spektaklu ewangelizacyjnym przed kościołem pw. Świętej Trójcy wystąpił Teatr Ruchu "Adonai" działający przy MOK w Legionowie. W pantomimie Świadectwo prostymi, ale czytelnymi środkami młodzi aktorzy przedstawili wyzwolenie człowieka i jego wyjście do światła Boga i Jezusa symbolizowanego przez chleb, którym aktorzy łamali się z widzami. Na zakończenie półgodzinnego występu tytułowe świadectwo tego, że można wyzwolić się z ciemności życia bez Boga i zaznać Jego światłości przedstawił na przykładzie swego młodego jeszcze życia jeden z występujących.

Ostatnim akordem wydarzeń kulturalnych była poetycko-muzyczna biografia C.K. Norwida przedstawiona w programie Dokąd idę w wykonaniu Jerzego Zelnika i akompaniującej na harfie Anny Faber.

V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zakończył się Mszą św. w intencji Mławy. W jej trakcie homilię o św. Wojciechu wygłosił ks. prof. Michał Grzybowski, apelując na zakończenie, by wszystkie struktury władzy podejmowały coraz to nowe wyzwania dla dobra mieszkańców, by Wojciech był dla nich wzorem. W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz szkół. Byli też harcerze ze Szczepu Drużyn Przyparafialnych ZHP im. M. Kowalewskiego, świętujący dzień swojego patrona, św. Jerzego. Ostatnim akordem był patriotyczny apel mieszkańców przed pomnikiem św. Wojciecha.

Trwający od 12 do 24 kwietnia V Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Mławie był przygotowany z dużym wysiłkiem i zaangażowaniem. Bez tego nie mogłoby odbyć się wiele imprez. Było ich dużo: mieszkańcy, by uczestniczyć w nich, wybierali spośród wielu propozycji, rozpoczynających się w tym samym czasie.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprez V Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej należą się gorące słowa podziękowania.

Reklama

Olaf Korwin-Pawłowski

Mławski Festyn Rodzinny

W ramach V Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w najmłodszej mławskiej parafii pw. Świętej Rodziny zorganizowano Festyn Rodzinny.

W niedzielę 24 kwietnia na przykapliczny plac przyszli wierni - mieszkańcy parafii. Parafian powitały śpiewem dziewczęta z parafialnego zespołu. Po godz. 16.00 na plac wjechała pierwsza grupa rowerzystów, uczestników rodzinnego rajdu. Niedługo po nich następna. Festyn rozpoczął się na dobre, a w jego ramach: wystawa rzeźby, loteria fantowa, występ toruńskiego "Teatru za Dwa Grosze", wreszcie ognisko i grill, można było też degustować domowe wypieki. Proboszcz parafii - ks. Sławomir Kowalski doglądał wszystkiego, zachęcał do udziału w zabawie, rozmawiał z przybyłymi mieszkańcami.

Furorę wśród dzieci wywołał dynamiczny występ "Teatru za Dwa Grosze", zaproszonego do Mławy przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Razem z najmłodszymi bawili się dorośli. Jednocześnie można było podziwiać rzeźby w drewnie autorstwa Andrzeja Grabowskiego z Pułtuska, który tworzy od roku, w wolnych od pracy chwilach.

Przy innym stoliku odbywała się loteria fantowa; dochód z niej przeznaczony został na dofinansowanie świetlicy "Betlejem" oraz wypoczynku letniego dzieci z rodzin ubogich, jak również wychowanków Domu Dziecka w Kowalewie. Obok stolika z losami dziewczęta z zespołu muzycznego proponowały słodkości własnego i rodziców wypieku. Próbowałem - bardzo dobre! Po harcach z "Teatrem za Dwa Grosze" spragnieni i zgłodniali uczestnicy Festynu mogli posilić się kiełbaskami z grilla i ugasić pragnienie napojami chłodzącymi. To zasługa rodzin Państwa Piechutów i Państwa Wrotnych, które pomagały w organizacji festynu. Ciepłe niedzielne popołudnie na festynie zakończyło wspólne ognisko.

Festyn zorganizowany przez parafię był kontynuacją corocznych festynów Dobrego Pasterza i naprawdę

Olaf Korwin-Pawłowski

Pielgrzymka alumnów Wyższego Seminarium Duchownego

30 kwietnia br. klerycy z kursów od I do V udali się wraz z ks. dr. Tadeuszem Kozłowskim - wicerektorem i ks. dr. Andrzejem Kobylińskim - prefektem, na trzydniową pielgrzymko-wycieczkę do Wrocławia, Trzebnicy, Kalisza, Bieniszewa i Lichenia. W Płocku pozostali jedynie diakoni, którzy przeżywają obecnie swoją ostatnią sesję egzaminacyjną w Seminarium.

Głównym punktem programu wycieczki był Wrocław. Jeszcze w dzień przyjazdu, mimo zmęczenia kilkugodzinną drogą, pielgrzymi udali się na nocne zwiedzanie Starego Miasta, gdzie obok niezwykle ozdobnych, zabytkowych kamieniczek, można było zobaczyć piękny Ratusz określany jako perła architektury gotyckiej i renesansowej, pomnik Aleksandra Fredry, futurystyczną fontannę i galerię zdjęć miasta rozlokowaną pod gołym niebem.

Następny dzień rozpoczęto od obejrzenia Panoramy Racławickiej. To monumentalne, batalistyczne malowidło Wojciecha Kossaka i Jana Styki jest bardzo realistyczną lekcją historii, która przyciąga rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Dzieło o wymiarach 120x15 m jest jedną z największych panoram na świecie. Po obejrzeniu Panoramy, chętni mogli zwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie na szczególną uwagę zasługuje wystawa średniowiecznej śląskiej sztuki sakralnej.

Kolejnym punktem programu zwiedzania Wrocławia był Ostrów Tumski - największy kompleks kościelny miasta i siedziba Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego. Główną budowlą jest tam gotycka katedra pw. św. Jana Chrzciciela. Po obejrzeniu katedry z jej kunsztownym portalem głównym i szeregiem kaplic, z których szczególnie

Michał Fordubiński

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30
Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Więcej ...

Z Czech przez Polskę do nieba

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół
pw. św. Jana Chrzciciela

Tadeusz Jastrzębski

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Urodził się zaledwie 10 lat przed chrztem Polski. Śmierć męczeńską poniósł już jednak w czasach, kiedy nad Wisłą władcy zdawali sobie sprawę ze znaczenia świętych relikwii. Czy Polska byłaby dziś tym samym krajem, gdyby nie św. Wojciech, jego związki z naszym państwem oraz przyjaźń z cesarzem?

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć