Reklama

60. rocznica zbrodni katyńskiej

"Narody, które tracą pamięć, tracą życie"

Niedziela Ogólnopolska 13/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżącym roku przypada 60. rocznica zbrodni katyńskiej. Dla narodu polskiego śmierć tysięcy Polaków w obozach jenieckich w byłym ZSRR to krwawy symbol walki o wyzwolenie Ojczyzny spod jarzma totalitaryzmu tak hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiego Związku Radzieckiego.
Przeżywany obecnie czas demokracji sprzyja odnowieniu pamięci o bohaterach. Dziś, po prawie 60 latach, wolna Ojczyzna ma obowiązek dokonać uroczystego państwowego pogrzebu ofiar zbrodni katyńskiej. Od połowy grudnia ub.r. w Kancelarii Premiera Rzeczypospolitej trwają gorączkowe przygotowania do obchodów 60. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego obchodów rocznicy jest sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zastępca szefa Kancelarii - min. Mirosław Koźlakiewicz.
Jak nas poinformował min. Koźlakiewicz, 24 stycznia br., podczas kolejnego spotkania prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka z wojewodami, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Andrzej Przewoźnik przedstawił szczegółowy program uroczystości związanych z obchodami 60. rocznicy zbrodni katyńskiej, opracowany przez Komitet Organizacyjny.
Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie odsłonięcie i poświęcenie cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie - w miejscach pamięci tysięcy polskich oficerów i cywilnych funkcjonariuszy II Rzeczypospolitej, zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD decyzją ówczesnych władz b. ZSRR. Śledztwo w sprawie katyńskiej również dobiega końca. Uzyskanie pełnej dokumentacji tej zbrodni jest sprawą o wymiarze państwowym, sprawą obowiązku i honoru narodowego.
Obchody rocznicy katyńskiego mordu rozpoczęła 3 marca br. konferencja naukowa nt.: Zasób dokumentów do dziejów zbrodni katyńskiej w zbiorach polskich. Stan prac nad kolejnymi tomami dokumentów katyńskich. Na początku kwietnia odbędzie się uroczysta promocja Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. W przeddzień rocznicy pamiętnego odkrycia przez Niemców mogił polskich oficerów (13 kwietnia 1943 r.) i przyznania się Rosjan do popełnienia zbrodni (komunikat agencji prasowej TASS, 13 kwietnia 1990 r.) premier Jerzy Buzek, jako przewodniczący Komitetu Honorowego i patron obchodów 60. rocznicy zbrodni katyńskiej, wystąpi z okolicznościowym przemówieniem do narodu polskiego. Będzie ono transmitowane w telewizji publicznej.
13 kwietnia br. w każdym miejscu na świecie, tam, gdzie istnieją pomniki katyńskie oraz skupiska emigracji polskiej, odbędą się szczególne uroczystości. Delegacje władz rządu RP, samorządów, organizacji społecznych i kombatanckich w kraju i za granicą złożą wieńce pod pomnikami na grobach poległych i pomordowanych na Wschodzie. W Polsce hołd pamięci ofiarom zbrodni katyńskiej złożony zostanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych, w sanktuarium przy kościele pw. św. Karola Boromeusza i na grobie ks. Stefana Niedzielaka. Przedstawiciele rządu polskiego złożą wieńce na cmentarzach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Starobielsku, Ostaszkowie oraz w Kozielsku i Bykowni (na terenie Federacji Rosyjskiej i Ukrainy). W końcu kwietnia oraz w pierwszej połowie maja świat kultury i nauki będzie promował tę tematykę, m.in. na wystawie pod hasłem Przywróceni pamięci. W 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a także podczas międzynarodowej sesji naukowej: Zbrodnia Katyńska. Polityka, nauka, moralność. Wreszcie nastąpi najważniejsza część obchodów - uroczyste otwarcie i poświęcenie cmentarzy wojennych w Miednoje i Charkowie (w czerwcu), a następnie (1 lipca) w Katyniu. Obchody zakończą się 17 września br. Pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej w Warszawie złożone zostaną wieńce, zaś na Zamku Królewskim odbędzie się uroczyste wykonanie utworu muzycznego, skomponowanego przez Zbigniewa Preisnera dla uczczenia 60. rocznicy zbrodni w Katyniu.
Tak przedstawia się ogólny program uroczystości centralnych. Oprócz obchodów ogólnonarodowych, aczkolwiek w ścisłym z nimi związku, formułowane są programy regionalne, lokalne i środowiskowe. Swój wkład w organizowanie obchodów zbrodni w Katyniu zadeklarowali poszczególni wojewodowie. Rząd Rzeczypospolitej liczy, że wszyscy spełnimy swój obywatelski obowiązek i uczcimy pamięć zamordowanych 60 lat temu bezbronnych Jeńców-Bohaterów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uwaga! Strona faustyna.pl została zhakowana

2025-05-08 11:20

fot. canva

Oficjalna strona faustyna.pl została zaatakowana przez hakerów - informuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Więcej ...

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Konklawe: kard. Ratzinger został wybrany w czwartym głosowaniu, kard. Bergoglio w piątym

2025-05-08 16:51
Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

W Watykanie trwa rozpoczęte wczoraj konklawe. 133 kardynałów elektorów wybiera nowego papieża. Jeśli popołudniowe czwarte głosowanie nie przyniesie rozstrzygającego rezultatu, jeszcze dziś odbędzie się głosowanie piąte.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...