Reklama

Klementowice

Spotkania z poezją

Niedziela lubelska 21/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

8 maja br. w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Rzepeckiego w Klementowicach odbył się II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest polonistka pani Anna Tarkowska.

W II Konkursie uczestniczyło 57 osób, uczniów klas I - VI ze szkół podstawowych w Karmanowicach, Klementowicach, Kurowie, Garbowie, Gołębiu, Pożogu, Przybysławicach i Wąwolnicy. Do recytacji dzieci i młodzież zostały przygotowywane przez nauczycieli, w większości języka polskiego lub religii, którzy podczas konkursowych zmagań trzymali kciuki za swoich podopiecznych. Ze względu na dużą rozpiętość wiekową uczestników konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: uczniowie klas I - IV i V - VI, a recytacje oceniały dwie niezależne komisje. Nad całością czuwali: pani Anna Tarkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej pan Tomasz Kraszewski oraz proboszcz klementowickiej parafii ks. Krzysztof Maksymowicz.

Uczestnicy konkursu zaprezentowali niezwykle bogaty program poetycki. Mimo tego, że recytacje były przygotowywane w różnych szkołach, niezależnie od siebie, bardzo rzadko zdarzało się, że deklamowany był ten sam wiersz. W grupie dzieci młodszych najczęściej recytowano wiersze Ewy Szelburg - Zarębiny i ks. Jana Twardowskiego, ale były także teksty Karola Wojtyły, brata Tadeusza Rucińskiego, Bolesława Leśmiana i Marii Konopnickiej. Wśród dwudziestu osób, startujących w tej kategorii, niekwestionowanym zwycięzcą została czwartoklasistka Joasia Boguta ze Szkoły Podstawowej w Garbowie. Dwa utwory: "Ojcze Święty" Zofii Jasnoty oraz "Magdaleno, czemu płaczesz" poruszyły serca wszystkich słuchaczy. Wśród laureatów tej grupy znaleźli się także Agnieszka Jakubaszek z kl. III Szkoły Podstawowej w Wąwolnicy, Agnieszka Łuszczyńska, także trzecioklasista z Wąwolnicy oraz Katarzyna Frejowska z IV klasy Szkoły Podstawowej w Garbowie. W grupie młodzieży z klas V-VI startowało 37 osób. Uczestnicy deklamowali utwory ks. Jana Twardowskiego, Anny Kamieńskiej, brata Tadeusza Rucińskiego, ale także Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Karola Wojtyły, Matki Teresy z Kalkuty, czy Mariana St. Hermaszewskiego, który był honorowym gościem konkursu. Rywalizacja w tej kategorii była duża, jednakże po występie Olgi Figiel z VI klasy Szkoły Podstawowej w Kurowie nikt z publiczności i jurorów nie miał wątpliwości, że jej przypadnie pierwsze miejsce. Olga zaprezentowała fragment prozy ks. Józefa Zawitkowskiego "Kochani moi" oraz "Hymn o miłości" św. Pawła. II miejsce jury przyznało Justynie Zaborowskiej, piątoklasistce z Klementowic, a III - Michałowi Grykałowskiemu, także piątoklasiście z Klementowic. Laureaci - gospodarze zostali przygotowani do konkursu przez panią Annę Tarkowską, jednakże nie miało to najmniejszego wpływu na werdykt. Ponadto w grupie dzieci starszych przyznano 10 równorzędnych wyróżnień. Przypadły one Magdalenie Głowackiej z Kurowa, Katarzynie Grendzie z Garbowa, Agacie Janiszek z Karmanowic, Agnieszce Łopatek z Karmanowic, Anecie Molendzie z Klementowic, Karolowi Nowakowi z Klementowic, Paulinie Osiak z Gołębia, Monice Piątek z Garbowa, Wioli Tarkowskiej z Klementowic i Michałowi Wojnowskiemu z Garbowa. Najliczniejszą grupę laureatów stanowili uczniowie przygotowani do konkursu w garbowskiej szkole przez siostrę Zofię Rutkę i panią Annę Sześbutowską.

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ofiarowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskej. Nagrody ufundowali także: Urząd Gminy w Kurowie, Komisja Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Kurowie, Wydawnictwo "Gaudium", ks. Krzysztof Maksymowicz, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Klementowicach oraz Tygodnik Katolicki "Niedziela". Ponadto "Niedziela Lubelska" była patronem medialnym konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza