Reklama

Polska

Jasna Góra: modlitwa za trędowatych i tych, którzy im pomagają

Karol Porwich /Niedziela

W przededniu Światowego Dnia Trędowatych na Jasnej Górze trwa modlitwa za dotkniętych tą chorobą i wszystkich, którzy na różny sposób niosą im pomoc. Z tą intencją przybyła Małgorzata Smolak, prezes Fundacji Heleny Pyz - Świt Życia. Fundacja wspiera ośrodek dla trędowatych Jeevodaya w Indiach, który został założony 52 lata temu przez polskiego księdza i lekarza, o. Adama Wiśniewskiego, pallotyna. Obecnie pomaga osobom chorym doktor Helena Pyz, naczelny i jedyny lekarz, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jestem na Jasnej Górze, by modlić się w intencji osób trędowatych i tych, którzy im pomagają. Chcę wypraszać u Matki Bożej wszystkie potrzebne łaski, wsparcie dla ośrodka, dla naszych podopiecznych, dzieci, które u nas się uczą i tych osób, które w naszym domu przebywają - powiedziała prezes Smolak. Podkreśliła, że jest to też wyraz wdzięczności dla wszystkich, którzy wspierają to dzieło a utrzymuje się ono wyłącznie z ofiar.

Co roku na Jasną Górę przybywa też pielgrzymka Pomocników i Przyjaciół Jeevodaya. Stanowi ona szczególną okazję, by modlić się za wszystkich ofiarodawców, dzieci objętych adopcją serca i rodziców adopcyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Trąd jest chorobą wyleczalną, mimo to rocznie notuje się około 200 tys. nowych przypadków zachorowań - dodaje Małgorzata Smolak. Jak zauważa, na tę chorobę jest lekarstwo, jest antybiotyk, ale jest to głównie choroba społeczna. - Jest to odrzucenie, zepchnięcie na margines społeczeństwa, osoba dotknięta trądem nie może korzystać z tych samych źródeł wody, nie może posłać swoich dzieci do szkoły. Nie dość, że są chorzy z medycznego punktu widzenia, to jeszcze mówią im, że są niepotrzebni, wyrzucają ich na śmietnik. A my mówimy im: jesteś mi potrzebny, bo jesteś moim bratem - powiedziała prezes.

Reklama

Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya to charytatywna placówka leczniczo-wychowawcza dla osób dotkniętych trądem i ich rodzin znajduje się we wsi Gatapar koło miasta Abhanpur w indyjskim stanie Chhattisgarh.

Od chwili powstania ośrodek realizuje potrójną misję: leczy trędowatych, rehabilituje trędowatych przez pracę, kształci dzieci z rodzin dotkniętych trądem, które w Indiach zasadniczo nie mają takiej możliwości.

Jeevodaya prowadzi przychodnię dla trędowatych oraz dla okolicznej ubogiej ludności dotkniętej gruźlicą i innymi chorobami (10 tys. pacjentów i 100 nowych przypadków trądu rocznie); udziela pomocy w dwóch innych przychodniach w odległości 200 km od głównej placówki oraz organizuje pomoc medyczną w koloniach trędowatych.

Ośrodek ma internat dla dzieci z rodzin dotkniętych trądem (ok. 260 miejsc), zapewniając jego mieszkańcom całkowite utrzymanie (mieszkanie, ubranie, wyżywienie, pomoce szkolne); prowadzi szkołę w języku hindi (klasy 0-12) dla dzieci z internatu oraz dla chętnych z okolicy (razem 1000 uczniów) a od 2013 r. też szkołę w języku angielskim; wspiera finansowo absolwentów kontynuujących naukę na kursach i wyższych uczelniach.

Jest to placówka katolicka pod opieką duszpasterską pallotynów indyjskich. Na terenie ośrodka jest kościół pod wezwaniem bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, ale pacjenci i uczniowie są przyjmowani bez względu na wyznanie.

Obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do uświadomienia nam na nowo potrzeby odbudowania w nas wyobraźni miłosierdzia. Bez niej, mimo postępu cywilizacyjnego rozwiniętych społeczeństw, trąd, głód i inne zapomniane już dziś choroby będą dalej dziesiątkowały najuboższych i najsłabszych naszych braci.

Podobnie jak w poprzednich latach można przekazać 1% podatku na rzecz Ośrodka Jeevodaya za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-30 16:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trąd w pytaniach i odpowiedziach

Archiwum Kazimierza Szałaty

Trąd jest mało znaną chorobą, zapomnianą w Europie, dlatego wokół niej krąży wiele mitów i przesądów. Stąd często stawiane są bardzo dziwne pytania

Więcej ...

Jan Paweł II był bardzo związany z Całunem Turyńskim

2025-04-02 08:48
Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II, którego 20. rocznicę śmierci dziś upamiętniamy, mówił, że Całun jest zwierciadłem Ewangelii. Modlił się przed nim krótko przed wyborem na papieża – powiedziała w rozmowie z Polskifr.fr dr Anna Krogulska, świecka misjonarka, która odwiedza różne kraje i kontynenty, opowiadając o wierze na podstawie najważniejszej relikwii chrześcijaństwa

Więcej ...

Jezus Chrystus lekarz duszy i ciała

2025-04-02 15:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W wyjątkowym dniu, 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ducha Świętego w Sandomierzu odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Aktu poświęcenia dokonał Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...