Reklama

Patrząc w niebo

Orion

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkie planety znajdują się już bardzo nisko nad horyzontem. Najniżej widoczny Mars codziennie zbliża się do Jowisza. Przez ostatni miesiąc obserwowaliśmy szybko malejącą odległość pomiędzy nimi. Dziś Mars znajduje się tuż przy Jowiszu, a za parę dni obydwie planety powoli zamienią się miejscami i kolejność ich ułożenia na naszym niebie będzie odwrotna: to Jowisz znajdzie się najniżej, a Mars szybko zbliżać się będzie do następnej planety - Saturna. Za dwa tygodnie również i Saturn znajdzie się poniżej Marsa. Tuż nad północno-zachodnim horyzontem widoczny jest jeszcze gwiazdozbiór Andromedy. Wraz z Andromedą zajdzie za chwilę Baran. Obydwie konstelacje bardzo szybko znikają pod horyzontem. Na południowo-zachodnim niebie widzimy piękny gwiazdozbiór Oriona, a nad Orionem - Byk, Bliźnięta i Woźnica. Wielki Wóz wieczorem świeci wysoko, dyszlem wskazując kierunek wschodni. Ustawiając się wieczorem twarzą w stronę północy odnajdujemy nisko nad horyzontem, opisany tydzień temu, gwiazdozbiór Kasjopei (przypominający kształtem literkę "W"). Najważniejsze gwiazdy Kasjopei to Cih, Schedir i Caph. Ta ostatnia leży niemal dokładnie na tzw. kolurze równonocy, czyli południku niebieskim łączącym biegun z punktem równonocy wiosennej. Dlatego gwiazda Caph jest pomocna w pobieżnym oszacowywaniu tzw. rektascensji. Przypomnijmy, że położenie każdej gwiazdy na sferze niebieskiej określamy podając jej współrzędne: rektascensję i deklinację. Rektascsensję liczymy od 0 do 24 godzin wzdłuż równika niebieskiego, począwszy od punktu równonocy wiosennej. Deklinację zaś mierzymy w stopniach w obie strony od równika: od 0 do +90o i na półkuli północnej nieba i od 0 do -90o na półkuli południowej. Równik niebieski opasuje niebo, biegnąc w jednakowej odległości od biegunów północnego i południowego. Pamiętamy też, że ekliptyka (wyznaczająca płaszczyznę okołosłonecznej orbity Ziemi) tworzy z równikiem kąt 23,5o (oś obrotu Ziemi nachylona jest pod kątem 66,5o). Równik i ekliptyka przecinają się w punkcie równonocy wiosennej (tzw. punkcie Barana) i leżącym po przeciwnej stronie nieba punkcie równonocy jesiennej (tzw. punkcie Wagi).
Dziś parę słów o pięknym i dużym gwiazdozbiorze Oriona, którego znajdziemy teraz na południowo-zachodnim niebie. Orion był w mitologii greckiej bardzo dzielnym myśliwym. Posłano na jego zgubę skorpiona, ponieważ przechwalał się, że pokona każdą bestię. Gdy pokonany Orion zniża się na zachodzie, konstelacja Skorpiona wznosi się na wschodzie, co możemy teraz zaobserwować późnym wieczorem. W Egipcie pięć słynnych piramid w Gizie ustawionych jest zgodnie z pozycją Oriona, a przepływający obok Nil jest jakby odbiciem Drogi Mlecznej. Piękną Drogę Mleczną widzimy tuż nad gwiazdozbiorem. Konstelacja Oriona od dawna zachwycała ludzi. Sylwetkę tego myśliwego wyznaczają cztery zewnętrzne gwiazdy: Betelgeuse, Bellatrix, Saiph i Rigel. Wewnątrz widzimy pas Oriona: Alnitak, Alnilam i Mintaka. U dołu zwisa miecz Oriona, w którym gołym okiem można dostrzec (jako mglistą plamkę) słynną Wielką Mgławicę w Orionie, oznaczoną symbolem M42. Jest to wielki obłok świecącego gazu wodorowego. W sercu mgławicy znajdują się cztery białe gwiazdy tworzące Trapez. Ponieważ są bardzo gorące, intensywnie promieniują ogrzewając otaczający je gaz. W ten sposób pobudzają mgławicę do świecenia piękną różowo-czerwoną barwą. Przez teleskop można podziwiać jej kształt i kolory. Obszar Trapezu jest ciekawym miejscem naszego nieba, ponieważ tutaj tworzą się nowe gwiazdy. O narodzinach gwiazd napiszę już za tydzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...