Główna Msza Święta została odprawiona o godzinie 12.00 przez kustosza licheńskiego sanktuarium, ks. Janusza Kumalę MIC. Na początku procesji z darami ołtarza podczas południowej liturgii niesiono pusty kosz, do którego duchowo składano imiona wszystkich osób, których wierni mogli sobie przypomnieć i za których się modlili.
Ks. Kumala zauważył, że Maryja jest wzorem pamięci Kościoła: „Pamiętać, znaczy kochać” – mówił. Kapłan, odnosząc się do dzisiejszej Liturgii Słowa, zachęcał, by stale zdumiewać się działaniem Chrystusa, który przychodzi nas zbawić: „Czy nie przestaliśmy się zdumiewać, że od kratek konfesjonału odchodzą ludzie przemienieni, rozradowani, szczęśliwi, ponieważ dotknęła ich moc Chrystusa? Jeśli jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, szatan nas nie zwycięży. Wtedy jesteśmy bezpieczni”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Duchowny podkreślił, że szczególna intencja Dnia pamięci o zapomnianych jest znakiem, że jest coś w naszym życiu, co sprawia, że możemy zapomnieć o drugim człowieku. „Może brak pamięci spowodowany jest brakiem naszej miłości?” – pytał kaznodzieja – „Pan Bóg, który jest nieskończoną Miłością, nigdy nie zapomina. Odrzucenie Bożej miłości - to jest piekło. Jednak człowiek, żyjąc na ziemi, zawsze ma szansę, by do Boga wrócić, przylgnąć do Niego i uwierzyć w Jego miłość. Ona zobowiązuje, by pamiętać o drugim człowieku. Nie ma ludzi przypadkowych na drodze naszego życia. Każdy z nich jest do nas posłany przez Boga, jest dla nas darem”.
Ks. Kumala zachęcał, by zapytać siebie o tych, o których na co dzień nie pamiętamy. Pomodlić się za te osoby. Może zadzwonić, okazać pamięć.
W najbliższą niedzielę, 7 lutego w bazylice odbędzie się Dzień Chorych. Księża marianie, uwzględniając okoliczności związane z pandemią, zapraszają członków rodzin osób chorych oraz wszystkich, którzy chcą dołączyć do modlitwy za chorych przebywających w domach, szpitalach, domach pomocy społecznej i hospicjach, zapraszają na główną Mszę świętą o godz. 12.00. Osoby chore zachęcają do duchowej łączności za pośrednictwem internetu – transmisje z Sanktuarium można znaleźć na Facebooku, YouTube oraz na stronie lichen.pl.