Reklama

Męka Pańska w Kalwarii Wileńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To historyczne dziś miejsce, odwiedzane przez tysiące pielgrzymów, położone jest w północnej części miasta, kilka kilometrów od jego centrum - przy ul. Kalwaryjskiej (litewskie Kalvarios). Dawniej były to przedmieścia Wilna, nazywane Jerozolimką.
Kalwarię wileńską założył w 1622 r. bp Jerzy Białłozor, jako wotum za wyzwolenie Wilna spod okupacji rosyjskiej. Na rozległym, pokrytym lasami terenie zbudowano wówczas 35 drewnianych kaplic, a sto lat później dobudowano 19 nowych, murowanych, oraz 8 bram i most przez rzekę Bołtupkę, zwaną tam Cedronem - wszystko na wzór jerozolimskiej Drogi Krzyżowej.
W wileńskiej Kalwarii bywał także Adam Mickiewicz. Szczególnie przeżywał tam uroczystości zielonoświątkowe, które opisywał Adam H. Kirkor: "Pierwszego dnia Zielonych Świątek sam jedynie lud wieśniaczy obecny był na nabożeństwie. Na drugi, zwłaszcza po południu, cała droga od Zielonego Mostu w Wilnie, szczególnie w czasie dni pogodnych, ciągłą okryta była kurzawą, z powodu mnóstwa bez przerwy toczących się powozów, obrzeżonych grupami pieszych wędrowców i wtedy, po odbytym nabożeństwie, gaje Kalwarii zmieniały się w pyszny park...".
Pierwsza brama - tzw. Wejście do Jerozolimy - stała na wzgórzu za Cedronem. Ostatnia, gdzie kończyły się pielgrzymki, zbudowana była na górze zwanej Golgotą. Pielgrzymi przechodzili tam zawsze rzeczkę w bród i pili jej wodę, a następnie na kolanach wchodzili na pobliską górkę. Tak działo się każdego roku w Kalwarii w okresie od 3 maja do 14 września.
Ruch pielgrzymkowy, choć na znacznie mniejszą skalę, zachował się w Kalwarii także w okresie Litwy Sowieckiej, mimo licznych przeszkód ze strony władz. Także wysadzenie w powietrze dynamitem 19 stacji wiosną 1963 r. przez odpowiednie służby nie załamało ducha pielgrzymkowego wiernych z całej Wileńszczyzny. Kolejne zaś kapliczki padły ofiarą czasu.
Do 1989 r. zachowały się tylko 4 kapliczki - stacje Drogi Krzyżowej. Nastały na szczęście lepsze czasy i administracja kościelna, za zgodą władz litewskich, mogła podjąć decyzję o odbudowie Kalwarii według zachowanych planów. Odbudowano już kilka kaplic, choć brakuje jeszcze dawnego
wystroju i obrazów Męki Pańskiej w ich wnętrzach. Jest jednak nadzieja, że już niedługo Wileńska Kalwaria nabierze dawnego wyglądu.
Dobrze natomiast utrzymany jest kościół kalwaryjski pw. Znalezienia Krzyża Świętego, wzniesiony w latach 1722-55, oraz budynek klasztorny. Godny odwiedzenia jest również cmentarz kalwaryjski znajdujący się zaraz przy kościele. Spoczywa na nim m.in. 46 żołnierzy AK poległych pod Krawczunami w walce z hitlerowcami 13 lipca 1944 r.
3 maja 1900 r. na kalwaryjskim cmentarzu wzniesiono ze składek społeczeństwa wileńskiego krzyż "Polakom Zesłańcom", według projektu Wojciecha Piotrowicza i Valentasa Jarmuseviciusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania