Reklama

Duchowość

Św. Tomasz ciągle aktualny – seminarium naukowe na temat prawa naturalnego

Św. Tomasz z Akwinu

Bartolome Esteban Murillo

Św. Tomasz z Akwinu

Prawo naturalne w świetle nauki św. Tomasza z Akwinu to jedno z najważniejszych zagadnień, także w kontekście współczesnego prawa. Temu tematowi poświęcone było organizowane przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris seminarium naukowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie nosiło tytuł „Św. Tomasza z Akwinu koncepcja prawa naturalnego i jej późniejsze interpretacje”. Seminarium promowało najnowszy numer czasopisma naukowego „Kultura Prawna”, który dedykowany jest pamięci wybitnego polskiego prawnika i tomisty, prof. Czesława Martyniaka (1906-1939).

Czesław Martyniak był prawnikiem i filozofem, który swoją karierę naukową związał z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Głównym przedmiotem jego zainteresowań była filozofia prawa. W ramach tej dyscypliny podejmował studia nad koncepcją prawa św. Tomasza z Akwinu, obiektywną podstawą obowiązywania prawa oraz krytyką normatywizmu prawniczego Hansa Kelsena. W 1939 r. – w dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia – zaledwie 33-letni Czesław Martyniak został zamordowany przez niemieckich okupantów wraz z dziewięcioma innymi przedstawicielami lubelskiej inteligencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W seminarium organizowanym przez Ordo Iuris uczestniczyli wybitni eksperci w dziedzinie filozofii tomistycznej - prof. dr hab. Artur Andrzejuk (UKSW), ks. dr hab. Rafał Charzyński, prof. KUL oraz ks. dr hab. Piotr Roszak, prof. UMK. Debata dotyczyła zarówno twórczości samego Czesława Martyniaka, jak i św. Tomasza z Akwinu, którego poglądy na prawo stanowiły inspirację dla Martyniaka. Spotkanie otworzył wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, dr Tymoteusz Zych, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ciągłą aktualność tomistycznej filozofii prawa, stojącej w kontrze do dominujących obecnie koncepcji pozytywistycznych. Natomiast podczas debaty ekspertów sylwetkę oraz twórczość Czesława Martyniaka przybliżył ks. prof. Rafał Charzyński, który jest nie tylko wydawcą i propagatorem dzieł Martyniaka, ale także wnukiem tego lubelskiego prawnika. Z kolei prof. Artur Andrzejuk oraz ks. prof. Piotr Roszak skupili się na filozofii św. Tomasza z Akwinu, przedstawiając zarówno elementy składowe definicji realnej prawa według Akwinaty, jak i jego koncepcję prawa naturalnego oraz jej XX-wieczne interpretacje.

„Niezwykle cieszymy się, że mieliśmy możliwość przybliżenia postaci i twórczości Czesława Martyniaka. Ten lubelski uczony jasno wskazywał, że nie jest możliwe oderwanie prawa od obiektywnych fundamentów etycznych. Inspirację czerpał z dzieł Tomasza z Akwinu, w tym zwłaszcza z jego koncepcji prawa naturalnego. Co istotne, twórczość Martyniaka mocno odcisnęła się na poglądach innych polskich tomistów – zwłaszcza Mieczysława Alberta Krąpca oraz Mieczysława Gogacza” – skomentował dr Bartosz Zalewski z Ordo Iuris.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-08 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

Więcej ...

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...