Reklama

Dziecięcy Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej

Chcemy ujrzeć Jezusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na trzy dni, od 26 do 28 kwietnia br. kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi i jego okolice opanowały dzieci. Powód? - XV Ogólnopolski i VII Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej.

Zaczęło się w 1988 r. Wtedy to grono zapaleńców, wśród których byli m.in. Zofia Śliwińska, s. Cecylia Koźmic i franciszkanin o. Oskar Puszkiewicz, zwróciło się do łódzkiego arcybiskupa Władysława Ziółka z pomysłem, aby zorganizować w Łodzi festiwal. W folderze wydanym w jego dziesiątą edycję czytamy: "Pierwszy festiwal pod patronatem abp. Władysława Ziółka z inicjatywy Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej Królowej Polski odbył się w czerwcu 1988 r., jako wotum wdzięczności za pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi i za Jego udział w łódzkiej stacji II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, której szczególny wydźwięk nadały dzieci".

Od początku dyrektorem festiwalu jest ks. Bohdan Papiernik - proboszcz parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi. Od 1990 r. festiwal co roku organizowany jest w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini.

Każdego roku wykonawcy przygotowują piosenki tak, aby współgrały z hasłem festiwalu, które jest cytatem z Pisma Świętego, bądź są to słowa Papieża Jana Pawła II. Hasło tegorocznego festiwalu to: "Chcemy ujrzeć Jezusa" (J 12, 21).

Na jubileuszowy festiwal do Łodzi przyjechało ponad dziewięćdziesięciu wykonawców z Polski i z zagranicy. Były zespoły z Ukrainy i Białorusi oraz po raz pierwszy z Rosji. Już z daleka dochodzących do kościoła dobiegał gwar i śmiech dzieci.

Przesłuchania rozpoczęły się w piątek po południu. Jury pracowało pod przewodnictwem Jana Kokota - dyrygenta. W pierwszym dniu prezentowali się wykonawcy z naszej archidiecezji. Ich występom przyglądała się licznie zgromadzona publiczność. Bardzo oryginalnie zaprezentowały się "Jezusowe Promyczki" z Ksawerowa - wystąpiły z " komórkami". Potem dziewczynki z tego zespołu - Renatka i Justynka zachwyciły swoją piosenką. Publiczność miała już swoich faworytów: m.in. Krzysztofa Kracińskiego, który niezwykle czysto, wręcz profesjonalnie zaśpiewał "Chciej ujrzeć Jezusa" i dzieci z zespołu "Kolorowe Laurki" z podłódzkich Sokolnik.

W sobotę przed południem zaprezentowały się zespoły i soliści z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Od kilku już lat zespoły ze Wschodu zachwycają wykonaniem - melodyjnością i przede wszystkim piękną, poprawną polszczyzną. Udział wykonawców z Kresów w konkursie wymaga wielu zabiegów, zarówno materialnych, jak i politycznych, m.in. zdobywania poparcia tamtejszych władz - bardzo często niechętnych takiemu wyjazdowi. Dlatego warto, nawet przymykając oko na pewne niedociągnięcia techniczne czy artystyczne, docenić te dzieci - zespoły i solistów, którzy nierzadko cały rok czekają na to, aby przyjechać do kraju swoich przodków. Warto nawet drobnymi nagrodami, wyróżnieniami podtrzymać ich zapał i nagrodzić trud włożony w przygotowania. W tym roku na festiwal do naszego miasta przyjechały zespoły: "Ziarenka" ze Smoleńska (Rosja), "Pokój i Dobro" ze Słonimia, "Tęcza", "Wianeczek" z Mińska, "Ave Maria" z Dereczyna, "Jutrzenka" z Iwja, "Dzwoneczki" z Grodna, "Poleskie Gwiazdki" z Pińska, Schola Niepokalanej ze Stołbiec, " Źródełko" z Manżewicz na Białorusi. Ukrainę reprezentowały: "Polskie Kwiaty" z Sądowej Wiszni i "Światełka" ze Lwowa. Ich występy zakończyły się w sobotę, ok. godz. 13.00.

Po krótkiej przerwie wystąpiły dzieci spoza naszej archidiecezji. Także wśród nich nie brakowało prawdziwych i wielkich talentów. Przez dwa dni zaprezentowało się ponad dziewięćdziesięciu wykonawców. To w piętnastoletniej historii festiwalu rekord.

Na niedzielę zaplanowano ogłoszenie wyników oraz koncert galowy. Na koncert przybył honorowy patron festiwalu - abp Władysław Ziółek, który wraz z ks. Bohdanem Papiernikiem wręczał zwycięzcom nagrody. Najważniejszy tego dnia był werdykt. W wypełnionej po brzegi auli kościoła zrobiło się cicho, bo na scenie pojawił się przewodniczący jury i odczytał wyniki. Czy zaskoczyły? Na pewno niektórych tak. Jednak zwycięzcy to nie tylko ci, którzy dostali nagrody, którzy zaśpiewali na koncercie galowym. Zwycięzcami festiwalu były wszystkie dzieci, bo przecież wszystkie w swoje występy włożyły wiele serca. A nagrody? Owszem są ważne, czasem nawet bardzo, ale w przypadku tego festiwalu nie one najbardziej się liczyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele