Reklama

Patrząc w niebo

Lew (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcowe wieczory z łatwością rozpoznamy Wielki Wóz, świecący prawie w zenicie. Pamiętamy, że Wielki Wóz jest częścią Wielkiej Niedźwiedzicy, usadowionej teraz wygodnie przodem do północno-zachodniego horyzontu. Dyszel Wielkiego Wozu, tak jak drogowskaz, wskazuje nam gwiazdozbiór Wolarza. Najjaśniejszą gwiazdą w Wolarzu jest Arktur, którego piękne czerwone światło znajdziemy wieczorem dokładnie na południu. Sam gwiazdozbiór Wolarza przypomina swoim kształtem latawiec, zajmując sporą część nieba. Jednak jeszcze więcej miejsca na niebie zajmuje opisany tydzień temu wielki gwiazdozbiór Lwa. Ten pyskiem zwrócony jest teraz na zachód, a jego głowa i grzywa zaznaczone są przez gwiazdy ustawione w sierp. Gwiazdozbiór Lwa kojarzony jest powszechnie z Leonidami - rojem meteorów obserwowanych zawsze ok. 16 listopada. Radiant tego roju znajduje się w pobliżu Algieby, pomarańczowożółtej gwiazdy podwójnej, której składniki możemy oglądać w niewielkiej lunecie. Ciekawe, że okres obiegu jednego składnika gwiazdy wokół drugiego wynosi ponad 600 lat!
Najjaśniejszą gwiazdą w Lwie jest Regulus, odległy o ok. 68 lat świetlnych. Regulus jest bardzo ważną gwiazdą, ponieważ położony jest na tzw. ekliptyce, czyli pozornej drodze Słońca wśród gwiazd na naszym niebie. Dlatego gwiazda ta znajduje się bardzo często w koniunkcji z Księżycem i planetami, a Słońce przechodzi w pobliżu Regulusa 23 sierpnia (znajdując się wówczas oczywiście w znaku Lwa). Wynika z tego również, że wówczas gwiazdozbiór Lwa będzie już niewidoczny, dopóki Słońce nie przesunie się dalej aż do gwiazdozbioru Panny. Arabowie nazywali Regulusa gwiazdą królewską, przypisując mu całą władzę na niebie. Również w Europie używano nazwy Rex (Król) i dopiero Mikołaj Kopernik nazwał tę gwiazdę zdrobniale Regulus, czyli Mały Król. Jest on gorącą gwiazdą o temperaturze powierzchni 10000 stopni. Emituje 164 razy więcej promieniowania niż nasze Słońce. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby na miejscu Słońca znalazł się właśnie Regulus.
Następną dużą i jasną gwiazdą w gwiazdozbiorze Lwa jest Denebola, oznaczająca ogon lwa (porównajmy z naszą mapką). Jej powierzchnia jest o ok. 2000 stopni chłodniejsza niż Regulusa (co wcale nie oznacza, że jest zimna, ponieważ temperatura jej powierzchni wynosi aż 8000 stopni), a sama gwiazda świeci na biało. Pamiętamy, że gwiazdy takie jak np. Słońce mają jeszcze niższą temperaturę powierzchni, świecąc żółtym światłem. A np. Arktur jest jeszcze chłodniejszy i świeci na czerwono. Zapamiętajmy też odległość do Deneboli - "zaledwie" 43 lata świetlne. Co ciekawe, zarówno Regulus, jak i Denebola, posiadają swoich towarzyszy, niewidocznych oczywiście gołym okiem. Dostrzec ich można dopiero w dokładniejszych przyrządach optycznych.
Czerwcowe noce są już bardzo krótkie, co zwiastuje rychłe nadejście lata. Tymczasem popatrzmy wieczorem, jak piękny gwiazdozbiór Lwa z każdą chwilą zbliża się do horyzontu. Godzinę przed północą zaczyna już zachodzić, a jako ostatnia, ok. godziny drugiej, zajdzie oczywiście Denebola.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

COMECE o przekształceniu kościoła w meczet w Turcji: cios dla dialogu międzyreligijnego

2024-05-23 20:39

Adobe Stock

Kolejnym poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców. „W rezultacie, wszelkie inicjatywy dotyczące dialogu międzyreligijnego, które są promowane przez władze kraju, nieuchronnie stracą na wiarygodności” - stwierdził hiszpański duchowny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania