Reklama

Zamiast "żony" i "męża"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa są nośnikami określonych znaczeń. Dzięki słowom (i przywiązanym do nich znaczeniom) ludzie orientują się w świecie i kształtują swoją świadomość. To dlatego totalitarnym systemom tak bardzo zależało na kontrolowaniu języka, gdyż był on jednym z istotnych kluczy rządzących ludzkimi umysłami, ludzkimi reakcjami. Bardzo często język wprost służył do propagowania antywartości.
Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, w których lewicowa nowomowa z całą mocą próbuje wywierać wpływ na świat chrześcijańskich zasad i wynikających stąd zachowań. Jej swoistym wyrazem jest tzw. polityczna poprawność, która coraz częściej zaczyna pełnić rolę intelektualnego terroru.
Chyba najbardziej symptomatycznym przykładem - przeniesionym również do Polski - jest zastępowanie słowa "Murzyn", będącego w amerykańskiej kulturze synonimem określonych negatywnych skojarzeń (duża przestępczość czy moralny rozkład rodziny) wyrażeniem nowym, " czystym" (nie obciążonym żadnymi negatywnymi znaczeniami): "Afro-Amerykanin". Na podobnej zasadzie "niszczy się" słowa będące nośnikiem pozytywnych wartości w naszej kulturze, a za którymi nie przepadają politycznie poprawni lewicowcy, np. miłość do Ojczyzny określana do niedawna słowem "patriotyzm" zastępowana jest coraz częściej słowami "nacjonalizm", " szowinizm" albo "ksenofobia", często też słowo "patriotyzm" w ogóle wypada z języka polityczno-społecznego dyskursu.
W tym samym duchu nazywa się określone zachowania ludzi nowym językiem, np. budzący do niedawna potępienie "brak zasad moralnych w życiu człowieka" to w ustach - i tym samym w głowie - politycznie poprawnych jedynie niewinny "luz, swoboda życiowa", którym nie należy przeciwdziałać, wręcz przeciwnie - należy zapewniać odpowiednią przestrzeń do realizacji. Natomiast z kolei "moralna krytyka przez Kościół zachowania danego polityka" to, oczywiście, "obrzydliwy przejaw klerykalizmu".
Coraz częściej nowomowa zaraża tradycyjne relacje między kobietą a mężczyzną. Proszę zauważyć, w jak zmasowany sposób zastępuje się współcześnie w mediach słowa "żona" i "mąż" słowami "partnerka" i "partner". Nie mówi się i nie pisze "moja żona zrobiła to czy tamto", lecz "moja partnerka zrobiła to czy tamto". Zjawisko to zauważył również Prymas Polski - kard. Józef Glemp, który w jednym z ostatnich wywiadów dla Katolickiej Agencji Informacyjnej uznał je za jeden z przejawów współczesnego sekularyzmu. Skala zjawiska polegającego na lansowaniu "partnerstwa" jest tak duża, iż trudno uwierzyć, by owa słowna - lecz jakże istotna - zamiana była li tylko przypadkowa.
Słowa "żona", "mąż" czy "związek małżeński" mają w naszej katolickiej (europejskiej!) kulturze ogromnie ważne i cenne znaczenia. U przeciętnego Polaka słowa te wciąż wywołują określone skojarzenia: sakramentalny związek, dozgonna wierność, trwałość związku, waga decyzji, jaka się wiąże z zawarciem małżeństwa i byciem mężem, żoną.
Jakie natomiast znaczenie niesie za sobą używanie - zaczerpniętych zresztą z języka handlu - słów w rodzaju: "partnerka", "partner" czy "partnerzy". Skojarzenia są przejrzyste. Partnerem bywa się przez jakiś czas, partnerstwo nie jest trwałe (a gdzież tu mówić o dozgonności i wierności), partnera czy partnerkę - jak w interesach, które nie idą - można zmienić. Nie mówi się w tym kontekście o małżeństwie jako sakramencie. W sposób naturalny pojawiają się skojarzenia o kontrakcie zawieranym na dany czas, po którym i ona, i on się rozchodzą.
Mało tego, łatwiej lansującym owo "partnerstwo" uderzać w normalnie rozumiane małżeństwo (będące związkiem osób różnej płci) i propagować związki homoseksualne. Polacy są więc powoli oswajani z faktem, że kobieta mówi, iż żyje ze swoją partnerką, a mężczyzna ze swoim partnerem. Ani kobieta lesbijka nie mówi, iż żyje ze swoją żoną, ani mężczyzna homoseksualista nie mówi, iż żyje ze swoim mężem! Byłby to już kompletnie językowy absurd.
Zbyt mocno słowa "żona" i "mąż" wraz z przynależnymi im znaczeniami zakorzenione są w naszej chrześcijańskiej kulturze. Lepszą metodą - odkrytą przez lewicowych libertynów - jest po prostu zastąpić je "partnerką" i "partnerem". A jeśli się one na dobre zadomowią, wraz z nadanym im światem znaczeń, wówczas łatwiej będzie sączyć w ludzkie umysły i serca zdegenerowane treści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież przeszedł badania w szpitalu, rozpoczął terapię farmakologiczną

2025-02-14 19:17
Klinika Gemelli

Vatican Media

Klinika Gemelli

W związku z zaostrzeniem zapalenia oskrzeli w ostatnich dniach, Ojciec Święty przeszedł specjalistyczne badania i rozpoczął szpitalną terapię farmakologiczną. Pierwsze przeprowadzone badania wskazują na infekcję dróg oddechowych – czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek po południu komunikacie. Dodano, że Papież ma lekką gorączkę. Rzecznik Stolicy Apostolskiej dodał, że Papież jest pogodny, w dobrym nastroju, czytał gazety.

Więcej ...

Św. Walenty biskup zakochanych, czyli o historii walentynek

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Blackfish/pl.wikipedia.org

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.

Więcej ...

Sobotnie rozmowy z Maryją

2025-02-14 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Ten człowiek to tylko święte exemplum tego, co Maryja zaproponowała zwykłym chrześcijanom już w 1925 r. Dała im dostęp do mistyki, dotychczas zarezerwowanej dla mnichów i zakonnic, dla kapłanów żyjących swym powołaniem i rzecz jasna dla wielkich świętych. Teraz chleb mistyki miał stać się pokarmem powszechnym. Mógł znaleźć się na każdym stole. I zmieniać ludzi. Jak całkowicie przenicował na Bożą stronę Anatola Kaszczuka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes