Reklama

Kazanie

I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakie to smutne, że słowo "tam" odnosi się do rodzinnego miasta Pana Jezusa. Jego rodacy podziwiają mądrość, dokonywane cuda i pytają ze zdumieniem, ale pełnym niedowierzania: "Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana?". I dzielą się swoimi myślami: Przecież to jeden z nas, taki zwyczajny syn Józefa cieśli i sam cieśla... I dalej smutne Jezusowe słowa: "Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony". Dziwi się Jezus ich niedowiarstwu, a przecież On dobrze zna tajemnice ludzkiego serca... Ale dziś zatrzymajmy się na chwilę nad sytuacją innego człowieka, któremu wiary nie brakowało. To św. Paweł Apostoł. Słyszymy, jak z pokorą wspomina ogrom objawień, jakie od Boga otrzymał, i właśnie jego - apostoła jakiś tajemniczy wysłannik szatana "policzkuje". Apostoł nazywa to swoje upokorzenie "ościeniem dla ciała". Rozeznanie choroby św. Pawła nie jest nam dziś konieczne. To było prawie 2000 lat temu, ale ów "oścień" bardzo utrudnia mu apostołowanie. "Dlatego - pisze - trzykrotnie prosiłem Pana, aby odszedł ode mnie" (ów wysłannik szatana). I za trzecim razem otrzymuje odpowiedź. Nie jest to proste, szorstkie: Nie! Odpowiedź Pana jest bardzo pozytywna, wyjaśniająca sens jego cierpienia. To jego cierpienie, upokarzające go, pozostanie. " Pan mi powiedział: ´Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali´". Być chrześcijaninem, być apostołem, sługą słowa Jezusowego nie oznacza całkowitego uwolnienia od ludzkich słabości i niedomagań. Trzeba całkowicie zaufać i oddać się Bogu, razem z tą słabością, jako narzędzie Jego mocy i miłości. I my, jak Apostoł Paweł, w naszych chorobach i niedomaganiach przechodzimy przez te trzy etapy: Najpierw pierwsze oznaki słabości - gorączka, bóle głowy, wyczerpanie. Potem lekarz, jego diagnoza, lekarstwa, leczenie, często szpital. I także, chociaż nie zawsze, powrót do domu. Wielu żali się, że symptomem złego stanu zdrowia, chociaż nie ma jeszcze zewnętrznych objawów, są koszmarne sny. Gdzieś pragniemy przybyć i nie udaje się nam. Jakieś kręte drogi, zakamarki, ślepe uliczki. Biegniemy, szukamy pomocy i nie możemy słowa z gardła wydobyć...
Od takich doświadczeń nie był wolny także Apostoł Paweł, kiedy błagał Boga, by te słabości były od niego odjęte. W Liście do Galatów żali się: "Nie skrzywdziliście mnie w niczym. Wiecie przecież, jak pierwszy raz głosiłem wam Ewangelię zatrzymany chorobą i jak mimo próby, na jaką moje niedomaganie cielesne was wystawiło, nie wzgardziliście mną ani nie odtrąciliście, ale mnie przyjęliście jak anioła Bożego, jak samego Chrystusa Jezusa" (Ga 4, 12-14). Ów "oścień dla ciała" to może był jakiś uciążliwy ból, który przeszkadzał mu w głoszeniu Ewangelii, może utrudniał wypowiadanie myśli. A jednak Apostoł mówi: "Najchętniej więc będę się chełpił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa". Wiemy, jak bolesne upokorzenia przeżywał Pan Jezus podczas Męki i właśnie wtedy dopełniało się Jego głoszenie Ewangelii i nasze zbawienie. Trudna sytuacja Apostoła Pawła jest i dla nas pouczeniem i dla wielu pokrzepieniem, że misjonarz, kapłan niekoniecznie musi być religijnym supermanem. Wiemy z wielu życiorysów świętych, choćby takich, jak św. Faustyna lub dzieci z Fatimy, które poprzez swoje cierpienia i słabości, przezwyciężane łaską Bożą, stawały się głosicielami Ewangelii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów