Reklama

II Krajowy Kongres "Pueri Cantores"

Radosne śpiewanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W samo południe 23 czerwca br. potężnym chóralnym głosem ponad tysiąca osób zabrzmiało Gaude Mater Polonia przed katedrą na Wawelskim Wzgórzu. W ten sposób chórzyści połączonych 25 chórów "Pueri Cantores" z całej Polski rozpoczęli II Krajowy Kongres "Pueri Cantores" zorganizowany w ramach Festiwalu Kraków 2000 dla uczczenia Jubileuszu Roku 2000 i Milenium Diecezji Krakowskiej. Patronat nad Kongresem objęli: kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski oraz prof. Andrzej Gołaś - prezydent miasta Krakowa. Rozpoczynając Kongres, chórzyści modlili się w katedrze o pokój, podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem katedralnego proboszcza - ks. inf. Janusza Bielańskiego.
II Krajowy Kongres "Pueri Cantores" odbywał się pod hasłem: " Cantate Deo" - Śpiewajcie Panu. W odróżnieniu od Festiwalu Kongres nie miał na celu konkursowych zmagań - podkreślał ks. prof. Andrzej Zając z Tarnowa, przewodniczący istniejącej od 8 lat Polskiej Federacji " Pueri Cantores" - ale był spotkaniem chórzystów i radosnym śpiewaniem. Kongres - podkreślił w swym liście do uczestników abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski - daje okazję do zaprezentowania przez polskie chóry "wielowiekowej tradycji, szacunku i miłości do muzyki sakralnej ze strony wiernych, którzy w duchu wiary, nadziei i radości chrześcijańskiej poświęcają dla tej ważnej sprawy swój czas, swoje zainteresowanie i siły. Dzięki tej specyficznej posłudze członkowie chórów uświadamiają całej wspólnocie Kościoła, że śpiew liturgiczny ma znamię świętości i pozostaje znakiem jedności i powszechności Kościoła".
Zespoły, które z całego kraju przybyły do Krakowa na Kongres, koncertowały przez dwa dni w różnych kościołach krakowskich. Wielkim wydarzeniem Kongresu był koncert galowy w augustiańskim kościele św. Katarzyny na Kazimierzu, podczas którego wystąpiło 11 spośród 25 zespołów, wykonując utwory dawnych i współczesnych mistrzów.
Chłopięce, chłopięco-męskie, dziewczęce i dziecięce chóry zrzeszone w Polskiej Federacji "Pueri Cantores" nawiązują do pierwotnych ośrodków śpiewu kościelnego, zwłaszcza do śpiewów gregoriańskich, i wykonują pieśni podczas liturgii Kościoła katolickiego.
W 1944 r. w Paryżu ks. Ferdynand Maillet zorganizował spotkania przykatedralnych i przyklasztornych chórów chłopięcych, nadając im charakter ruchu o międzynarodowym zasięgu. W 1947 r. również w Paryżu odbył się pierwszy Kongres Chórów Chłopięcych "Pueri Cantores", a w 1951 r. papież Pius XII zatwierdził statut Federacji Chórów Chłopięcych. Obecnie do Federacji należą chórzyści z całego świata. Tworzy ją 600 chórów z 20 krajów, które skupiają ok. 30 tys. młodych śpiewaków. W Rzymie w 1993 r. na Kongresie "Pueri Cantores" o pokój wraz z Janem Pawłem II modliło się ok. 10 tys. chórzystów z całego świata. Podstawowym zadaniem i celem "Pueri Cantores" jest promowanie śpiewu liturgicznego, zwłaszcza chorału gregoriańskiego, udział w świętach i uroczystościach kościelnych, a także wychowanie chórzystów (chłopców i dziewcząt) w oparciu o wartości liturgii i śpiewu kościelnego. Dzięki ciężkiej, systematycznej i wytrwałej pracy pod okiem wykształconych fachowców wiele z tych chórów osiągnęło niebywałe mistrzostwo w wykonywaniu wielogłosowych utworów dawnych i współczesnych mistrzów, zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i ekspertów i znawców muzyki chóralnej.
II Krajowy Kongres "Pueri Cantores" 25 czerwca br. zakończyła uroczysta Liturgia Eucharystyczna w bazylice Mariackiej pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego. Radosne Jubilate Deo, które potężnie zabrzmiało na zakończenie Kongresu, było wyrazem wdzięczności młodych śpiewaków za wielkie dobro, jakie chrześcijaństwo wniosło w historię Europy i Polski.
W uroczystościach uczestniczył prezydent Międzynarodowej Federacji "Pueri Cantores" - Wim Buys z Holandii. Pierwszy Krajowy Kongres Polskiej Federacji "Pueri Cantores" odbył się w 1997 r. w Tarnowie i uczestniczyło w nim 15 chórów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

44. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę

2024-05-24 20:55

BPJG

Rocznica śmierci bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego co roku jest także czasem pielgrzymowania całego środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę. W tym roku będzie to też okazja do szczególnej modlitwy o miłość społeczną i świadomość, że „nasze życie jest tyle warte, ile jest w nim miłości”. Uczestnicy dziękować będą za otrzymane łaski i prosić o błogosławione owoce peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego, która trwa w ich środowisku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania