Reklama

Narodowa Pielgrzymka Polaków

Niedziela Ogólnopolska 29/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"

Reklama

Tym razem wszystkimi drogami prowadzącymi do Wiecznego Miasta podążali Polacy, którzy specjalnymi pociągami, autokarami, samolotami udali się na swoją Narodową Pielgrzymkę z racji Wielkiego Jubileuszu.
Pielgrzymka odbywała się w dniach 4-9 lipca. Wzięło w niej udział ok. 30 tys. Polaków z Ojczyzny i z zagranicy. Obok biskupów z Polski na czele z Księdzem Prymasem - kard. Józefem Glempem, kard. Franciszkiem Macharskim - metropolitą krakowskim oraz kard. Henrykiem Gulbinowiczem - metropolitą wrocławskim przybyli parlamentarzyści oraz osobistości życia publicznego. Obecni byli: prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Jerzy Buzek, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. Pielgrzymował także lider AWS Marian Krzaklewski, który 6 lipca dokonał otwarcia okolicznościowej wystawy w Instytucie Polskim, inaugurującej obchody 20. rocznicy powstania "Solidarności". Dobrze, że zaczynamy świętować tę rocznicę w Rzymie, bo bez Ojca Świętego nie byłoby "Solidarności" - podkreślił przewodniczący AWS. Do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym przybyli Polacy ze Wschodu - Polonia z Rosji i Ukrainy. W Narodowej Pielgrzymce mogli wziąć udział również niepełnosprawni i bezrobotni. Krajowym koordynatorem Narodowej Pielgrzymki do Rzymu był ks. Tadeusz Nowok.
Pierwsze spotkanie rodaków z Janem Pawłem II miało miejsce podczas audiencji ogólnej 5 lipca na Placu św. Piotra. W audiencji wzięło udział ok. 4 tys. Polaków. W swoim słowie Ojciec Święty przypomniał rodakom znaczenie pielgrzymowania.

Uroczysta Eucharystia

Kulminacyjnym punktem Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Jana Pawła II, odprawiona 6 lipca dla ok. 30 tys. Polaków zgromadzonych na Placu św. Piotra, który w tym dniu przybrał narodowe barwy Polski. Na początku Mszy św. do Ojca Świętego zwrócił się Prymas Polski kard. Józef Glemp. " Ojcze Święty, naród polski przybył do Rzymu, do Grobu św. Piotra, aby oddać cześć Bogu" - powiedział. Podkreślił, jak ogromne znaczenie dla Polaków ma fakt, że za 2000 lat chrześcijaństwa mogą dziękować w Rzymie, pod przewodnictwem Wielkiego Rodaka, Następcy św. Piotra. " Stajesz dziś, Ojcze Święty, na czele swoich pielgrzymów" - zwrócił się do Papieża kard. Józef Glemp. W swoim przemówieniu Prymas Polski odwołał się do obecnej sytuacji w Ojczyźnie. Przypomniał, że Polacy są wolni wolnością polityczną. Państwo polskie cieszy się długim pokojem, jak nigdy dotąd. Ojczyzna rozwija się w szeroko pojętej dziedzinie społeczno-ekonomicznej. Polacy jednak - podkreślił - uświadamiają sobie potrzebę rozwoju w sferze duchowej. "Patrząc w przyszłość z tego Piotrowego Wzgórza, z Wiecznego Miasta Rzymu, opieramy się na dobrym fundamencie wiary i miłości, a nade wszystko na silnej nadziei, która zawieść nie może. Dlatego chcemy budować przyszłość lepszą, jako naród pośród innych narodów ziemi, jako dobra trzoda Bożego pastwiska". Na zakończenie przemówienia Ksiądz Prymas zawierzył naród i jego przyszłe dzieje Opatrzności Bożej i Maryi.
Homilię, którą Ojciec Święty wygłosił do pielgrzymów, drukujemy w całości na str. 5.
Ojciec Święty zwrócił uwagę na ważne sprawy społeczne, którymi żyje Polska. Przypomniał, że Jubileusz jako czas miłosierdzia wzywa do czynnej miłości bliźniego, zwłaszcza w dziedzinie życia społecznego i ekonomicznego. Na koniec Mszy św. Jan Paweł II pobłogosławił przedstawicieli najwyższych władz Polski, którzy podchodzili do Ojca Świętego, by zamienić z nim kilka słów, oraz udzielił zgromadzonym na Eucharystii Polakom specjalnego jubileuszowego błogosławieństwa, a następnie przejechał odkrytym papamobile przez Plac św. Piotra.

Wieczorna modlitwa

Wieczorem 6 lipca Jan Paweł II zaskoczył Polaków. Choć miał wziąć udział we wspólnych modlitwach dopiero ok. godz. 19.00, pojawił się przed Bazyliką św. Piotra już o godz. 18.00 i razem z pielgrzymami uczestniczył w całym wieczornym czuwaniu.
Wieczorne czuwanie modlitewne rozpoczął góralski hejnał, uroczyście wykonany przez Józefa Brodę na 4-metrowej trombicie, następnie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej "Podhalańczycy" z Nowego Sącza i wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Papieżowi towarzyszyli: Prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Henryk Gulbinowicz i kard. Franciszek Macharski oraz abp Edmund Piszcz - metropolita warmiński. Przybyli także sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano i ceremoniarz papieski - bp Piero Marini.
Pierwsza część spotkania miała charakter artystyczny. Zaprezentowano program Piękna nasza Polska cała, zawierający treści patriotyczne i religijne. Rozważania prowadził ks. Tadeusz Nowok, a śpiewali Krzysztof Krawczyk, Ewa Uryga i zespół "Śląsk". Pierwsza część programu nosiła tytuł Krzyż stał się bramą. Ks. Nowok mówił m.in.: "Krzyże z dziejami naszymi i krajobrazem zrosły się nierozerwalnie. Począwszy od tego, który był świadkiem chrztu Mieszkowego, od tego, który dzierżył w rękach Wojciech w chwili swego męczeństwa... poprzez krzyż w Nowej Hucie i na tamie we Włocławku, aż po krzyż na Giewoncie, spod którego wciąż niosą się echem słowa nadziei: ´Sursum corda´". Rozważanie zakończył fragment Exodusu Wojciecha Kilara, ilustracja muzyczna programu Polska droga nadziei, poświęconego narodowej martyrologii. Na koniec pierwszej części spotkania polscy pielgrzymi odśpiewali Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych.
Homilię podczas wieczonej modlitwy wygłosił abp Edmund Piszcz, wskazując na krzyż jako znak trudnej miłości. Ojciec Święty, zwracając się z podziękowaniami za Pielgrzymkę Narodową Polaków do Rzymu w Roku Wielkiego Jubileuszu, przywołał dzieje naszej Ojczyzny i wielkie postacie z historii Polski (cały tekst drukujemy na str. 7).
Podczas tego spotkania zostały wręczone dary przygotowane dla Ojca Świętego przez polskie diecezje oraz przedstawicieli wielu organizacji i instytucji. Wśród nich były m.in.: Diamentowy Mikrofon - od Polskiego Radia, mundur generalski - od Poczty Polskiej, monstrancje, ornaty, polski miód, a także płyty z nagraniami polskich piosenkarzy, m.in. kompozytor Jarosław Kukulski wręczył płytę ze śpiewem Natalii Kukulskiej. W czasie wręczania darów Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej wykonywali utwór Wojciecha Kilara Angelus. Na zakończenie Jan Paweł II udzielił zgromadzonym błogosławieństwa i zabrzmiały słowa Apelu Jasnogórskiego. Ojca Świętego pożegnano pieśnią Abba, Ojcze.
W ramach Narodowej Pielgrzymki 8 lipca odbyło się spotkanie ruchów i stowarzyszeń katolickich, dla których Eucharystię w Bazylice św. Piotra odprawił Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Dzień wcześniej, 7 lipca, pielgrzymi nawiedzili Bazyliki w Rzymie, gdzie Mszom św. przewodniczyli: kard. Józef Glemp - w Bazylice św. Jana na Lateranie, kard. Henryk Gulbinowicz - w Bazylice Matki Bożej Większej, kard. Franciszek Macharski - w Bazylice św. Pawła za Murami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Poznań: ks. Stanisław Streich ogłoszony błogosławionym

2025-05-24 13:37
Uroczysta Msza święta beatyfikacyjna ks. Stanisława Streicha

Telewizja Trwam

Uroczysta Msza święta beatyfikacyjna ks. Stanisława Streicha

Ks. Stanisław Streich, prezbiter i męczennik, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu, zamordowany w czasie liturgii w 1938 r., został ogłoszony błogosławionym. Sam moment beatyfikacji nastąpił przed śpiewem hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Uroczystość z udziałem legata papieża Leona XIV kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odbyła się na placu katedralnym w Poznaniu.

Więcej ...

Kard. Parolin udzielił sakry biskupiej nuncjuszowi na Białorusi

2025-05-24 19:15

Vatican Media

„Podejmujesz się zadania, które wiąże się z wieloma wyzwaniami wewnętrznymi o charakterze politycznym i społeczno-gospodarczym, ale także religijnym w stosunkach z naszymi braćmi prawosławnymi, oraz w obliczu napięć regionalnych i kontynentalnych związanych z tragiczną wojną toczącą się na Ukrainie, której końca niestety nie widać” - powiedział 22 maja wieczorem kard. Pietro Parolin do nowego nuncjusza na Białorusi, abp Ignazio Ceffalii. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej osobiście udzielił w bazylice watykańskiej sakry nowemu dyplomacie papieskiemu.

Więcej ...

Turniej ATP w Genewie - finałowa porażka Hurkacza, 100. tytuł Djokovica

2025-05-24 19:05
Hubert Hurkacz

PAP/EPA

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz przegrał z Novakiem Djokovicem 7:5, 6:7 (2-7), 6:7 (2-7) w finale turnieju ATP w Genewie. Było to ósme spotkanie tych tenisistów i ósme zwycięstwo Serba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Leon XIV mianował kard. Saraha swym wysłannikiem na...

Kościół

Leon XIV mianował kard. Saraha swym wysłannikiem na...

Poznań: Rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna ks....

Kościół

Poznań: Rozpoczęła się Msza św. beatyfikacyjna ks....

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kościół

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity