Reklama

Waszą posługą spłacamy niejako dług Wojciechowej posługi

Niedziela gnieźnieńska 22/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie upłynęło już trochę czasu, ale sądzę, że warto sięgnąć do nich pamięcią, szczególnie pod kątem misyjnych wydarzeń i słów, które wówczas zostały wypowiedziane.Tegoroczny odpust, który odbył się w dniach 27-28 kwietnia br., był wyjątkowo bogaty w akcenty misyjne. Fakt ten zwiastowały już same przygotowania. Kolejny raz bowiem wszystkie zakony i zgromadzenia w Polsce oraz dyrektor Centrum Formacji Misyjnej - ks. Jan Wnęk w Warszawie otrzymali od abp. Henryka Muszyńskiego zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystości wręczenia krzyży misyjnych wraz z prośbą o modlitwę za otrzymujących je misjonarzy. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż po raz pierwszy z inicjatywy ks. Jana Wnęka - nowego dyrektora CFM, przyszli misjonarze 24 kwietnia, niemal w przeddzień uroczystości w Gnieźnie, mogli wysłuchać w Warszawie wykładu ks. Franciszka Jabłońskiego na temat dziedzictwa misyjnego św. Wojciecha i historii wręczania krzyży misyjnych w Polsce.

W sobotni wieczór 27 kwietnia br. misjonarze zgromadzili się w gnieźnieńskiej katedrze na uroczystych Nieszporach. Po ich zakończeniu uformowała się procesja z relikwiami św. Wojciecha. W tym roku po raz pierwszy przez część procesyjnej drogi relikwie nieśli sami misjonarze. Św. Wojciech na ramionach misjonarzy - widok ten stał się niejako przesłaniem dla wszystkich nowych misjonarzy: aby nie zrażając się codziennymi, ewangelicznymi trudnościami, stale siali ziarno Ewangelii, ufając wstawiennictwu św. Wojciecha - żarliwego misjonarza u Boga.

Na zakończenie procesji, przy kościele św. Michała, do zgromadzonych wiernych pasterskie słowo skierował m.in.: bp Tomasz Peta z Kazachstanu (z Astany), który nawiązując do Wzgórza Lecha, podkreślił wartość kierunku, jaki to wzgórze wytycza: (...) "Papież Jan Paweł II w 1979 r. z tego pozornie niewielkiego wzgórza, Wzgórza Lecha, upominał się o kraje Europy Wschodniej. I chociaż Ojciec Święty nie wymienił wówczas Kazachstanu, który należał jeszcze wtedy do byłego Związku Radzieckiego, wiemy, że ze Wzgórza Lecha widział i Kazachstan. Z tego wzgórza, wznosząc się na skrzydłach wiary, widać bowiem bardzo, bardzo daleko. Ale tak jak ze Wzgórza Lecha widać Kazachstan, tak ze Stepu Kazachskiego, który już 2-krotnie odwiedził Ksiądz Prymas, a także abp Henryk Muszyński, widać Polskę. I ci, którzy tam mieszkają, są przekonani, że dopóki my, Polacy, będziemy pielgrzymować do świętych wzgórz, którymi są Jasna Góra, Wzgórze Lecha, Wzgórze Wawelskie, dopóty będziemy iść w dobrym kierunku, ponieważ pielgrzymując do Ojczyzny wiecznej, pielgrzymujemy na te święte miejsca, gdzie tyle już pokoleń karmi się mocą Bożą".

Tradycją obchodów Wojciechowych jest już nocne czuwanie przy relikwiach Świętego, w czasie których również nie zabrakło modlitwy za misje, a to za sprawą postulantów ze Zgromadzenia Księży Kombonianów z Warszawy. W swoich rozważaniach postulanci ukazali, kim jest misjonarz, gdzie jest źródło jego misyjnego posłania, przez wstawiennictwo św. Wojciecha modlili się za misjonarzy i o nowe liczne powołania misyjne. W niedzielę rano u grobu św. Wojciecha w gnieźnieńskiej katedrze o godz. 8.00 sprawowana był Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Wiktora Skworca - przewodniczącego Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Uczestniczyli w niej przyszli i obecnie pracujący misjonarze. Wśród nich: ks. Henryk Micek, pracujący od 16 lat w Papui-Nowej Gwinei oraz ks. Antoni Bajek, pracujący od 28 lat w Brazylii (obaj pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej), doktor Wanda Błeńska, znana świecka misjonarka, prowincjałowie: Werbistów z Pieniężna - ks. Ireneusz Piskorek i Pallotynów z Warszawy - ks. Parzyszek, dyrektor CFM - ks. Jan Wnęk i dyrektor krajowy PDM - ks. Jan Piotrowski oraz Przemysław Grzechowiak, były świecki misjonarz z Gniezna (obecnie pracownik CFM) oraz wierni z parafii św. Bogumiła, którzy kilkudziesięciu misjonarzy gościli w swoich domach.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił dar wiary, jakim są misjonarze wyruszający na cały świat: "Św. Wojciech był darem wiary - fidei donum. Darem wiary Kościoła praskiego dla Kościoła tej części Europy, dla Kościoła w Polsce, dla tego Kościoła, który nieustannie głosi Ewangelię. Moi Drodzy Bracia Kapłani, Diakoni, Klerycy, Siostry zakonne, Osoby świeckie, którzy dzisiaj otrzymacie tutaj, u grobu św. Wojciecha, misyjne krzyże. Wy także jesteście darem wiary. Jesteście darem wiary Kościoła w Polsce dla Kościoła powszechnego. Wchodząc w tę tradycję wojciechową, spłacamy niejako dług jego posługi - waszą posługą". Przed błogosławieństwem każdy z przyszłych misjonarzy otrzymał z rąk Księdza Biskupa różaniec, którzy ufundował ks. A. Andrzejak z Poznania, z przesłaniem, aby ta modlitwa towarzyszyła im na misyjnych szlakach. Przed błogosławieństwem kończącym uroczystą Mszę św. nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk skierował słowo do przyszłych misjonarzy: "Drodzy Bracia i Siostry Misjonarze! Za chwilę każdy z Was przyjmie poświęcony krzyż misyjny, który jest znakiem zbawienia, ale też jest znakiem i wyzwaniem dla Was, misjonarzy, w całej posłudze misyjnej. Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w katedrze wawelskiej w czerwcu 1987 r. wypowiedział m.in. takie słowa: "Bądź pozdrowiony, Krzyżu Chrystusa! Kiedy na wzgórzu w Galilei Pan mówi do Apostołów: Dana Mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi (Mt 28, 18), wówczas nasza myśl i serce zwracają się do Krzyża. Bądź pozdrowiony, Krzyżu Chrystusa!". Gdziekolwiek znajduje się ten znak, Chrystus daje świadectwo swego przejścia ze śmierci do życia. Niech te słowa staną się drogami Waszej misyjnej działalności. W Duchu tych słów składam Wam życzenia: niech Pan, który posyła Was na swoje żniwa, umocni Was przez swego Ducha, niech umocni do dawania świadectwa miłości. Następnie 50 osób otrzymało krzyże misyjne, w tym 24 kapłanów diecezjalnych (rekordowa liczba w ciągu ostatnich lat), 4 kapłanów zakonnych, 10 diakonów, 3 kleryków, brat zakonny, 5 sióstr zakonnych oraz 3 osoby świeckie.

Misjonarze ci udadzą się do następujących krajów: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chiny/Tajwan, Czad, Ekwador, Filipiny, Gwinea Conakry, Kamerun, Kazachstan, Kolumbia, Kongo-Brazzaville, Madagaskar, Pakistan, Papua-Nowa Gwinea, Peru, RPA, RŚA, Tajwan, Togo, Tunezja, Turcja, Wenezuela, Zambia oraz do pomocy w duszpasterstwie: Białoruś i Gruzja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28
W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...