Reklama

"Po Krakowie ciągle goni..."

Lajkonik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała po Krakowie harcuje Lajkonik. Pochód, w asyście swojej świty i orkiestry, Lajkonik rozpoczyna od dziedzińca klasztoru Panien Norbertanek na Zwierzyńcu. Tu od rana oczekują na niego tłumy krakowian z dziećmi i turyści. Chcą podziwiać harce i tańce słynnego zwierzynieckiego konika, a następnie wziąć udział w przemarszu z nim przez miasto. Wielu też liczy na to, że po opłaceniu "Tatarzynowi" haraczu i otrzymaniu od niego razów buławą tatarską zapewni sobie szczęście na cały rok.
Tradycja Lajkonika wywodzi się od najazdu tatarskiego w 1287 r. Gdy Tatarzy po raz kolejny napadli na miasto, zastali Kraków otoczony murami. Postanowili więc zdobyć gród od zachodu. Przeprawiwszy się przez Wisłę w święto Bożego Ciała, uderzyli na miasto od strony Zwierzyńca. Tu jednak napotkali na zdecydowany opór ze strony wiślanych flisaków, zwanych włóczkami. W zaciekłej walce pod klasztorem Norbertanek włóczkowie rozgromili Tatarów. Siostry z obawy przed Tatarami schroniły się w wapiennych skałach Sowińca, od tego czasu noszących nazwę Skał Panieńskich. Włóczkowie wieść o zwycięstwie zanieśli do grodu. W tym celu utworzyli radosny pochód pod przewodnictwem jednego z flisaków, który przywdział strój poległego wodza Tatarów. Zabrał też tatarską buławę wodza jako znak zwycięstwa. A ponieważ w bitwie legły wszystkie konie, więc wystrugano naprędce drewnianego konika, którego przyodziano w bogato zdobiony tatarski rynsztunek, i zwycięski pochód - wzbogacony o zdobyczne chorągwie, piszczałki i bębny - ruszył do Krakowa.
Na pamiątkę tych wydarzeń w oktawę Bożego Ciała cech flisaków, trudniących się spławem drewna i innych towarów Wisłą, kultywował tradycję przemarszu przez miasto groźnego Tatara, który w takt muzyki tańczył, zbierał haracz i rozdawał razy tatarską buławą. Od 1904 r. konik zwierzyniecki ubrany jest w strój zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego. W 1997 r. świta Lajkonika otrzymała 31 nowych strojów. Zaprojektowała je Krystyna Zachwatowicz, a wykonały pracownie teatralne w Krakowie.

Podobnie jak w ubiegłych latach i w tym roku popisowy taniec z chorągwią Lajkonik wykonywał przed południem na dziedzińcu klasztoru Norbertanek, a następnie ruszył tradycyjną trasą w kierunku Rynku Głównego. Dotarł tu już wieczorem. Pod wieżą ratuszową czekali na niego włodarze miasta. Wzniesiono toast za pomyślność miasta, a prezydent - prof. Andrzej Gołaś w imieniu władz miejskich złożył Tatarzynowi tradycyjny haracz w postaci "worka z pieniędzmi".
Organizatorem przemarszu Lajkonika jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, gdzie przechowuje się oryginalny strój Lajkonika według projektu Wyspiańskiego. Niezmiennie od 13 lat w strój ten przebiera się i harcuje po Krakowie Zbigniew Glonek, pracownik MPWiK w Krakowie. Dotychczasowy strój Lajkonika ważył ponad 30 kg. W tym roku zmieniono konstrukcję konika i ciężkie stalowe pręty zastąpiono lekkim aluminium. Konik otrzymał też nowy pióropusz z białych strusich piór. Nie naruszyło to jednak w niczym jego podobieństwa do oryginału, nadal też stanowi jedną z największych atrakcji Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...