Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem spotkania Jezusa z człowiekiem jest jego zbawienie. Tego zbawienia Chrystus nie narzuca, lecz je proponuje. Oczekuje, że człowiek przyjmie je z ufnością, która uzdolni jego umysł do wielkodusznych decyzji, prowadzących do naprawienia wyrządzonego zła i do szerzenia dobra. Ta droga jest czasem długa, ale z pewnością pobudza do działania, bo człowiek nie idzie nią sam, lecz razem z Chrystusem i z Jego pomocą. Jezus jest cierpliwym towarzyszem podróży, umie uszanować tempo i rytm ludzkiego serca, choć nigdy nikomu nie szczędzi zachęty na drodze do ostatecznego zbawienia.

Jan Paweł II
(Z Orędzia z okazji Jubileuszu w więzieniach)

Orędzie na Światowy Dzień Misyjny

"Nikt nie może czuć się zwolniony ze współpracy na rzecz rozwoju misji Chrystusa, która trwa w Kościele" - napisał Jan Paweł II w swym Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny. Jest on obchodzony tradycyjnie w przedostatnią niedzielę października - w tym roku będzie to 22 października. W Orędziu Ojciec Święty składa też hołd licznym misjonarzom-męczennikom, którzy, podobnie jak Chrystus, oddali swe życie za wiarę, przelewając własną krew.
Ojciec Święty stwierdza, że horyzont Jubileuszu prowadzi nas do jeszcze większego misyjnego zaangażowania "ad gentes". "W dwa tysiące lat po rozpoczęciu misji nadal są ogromne obszary geograficzne, kulturalne, ludzkie i społeczne, do których nie dotarł jeszcze Chrystus i Jego Ewangelia. Jakże nie odczuwać wołania w obliczu tej sytuacji?" - czytamy w Orędziu.
Zwracając się do katechistów na ziemiach misyjnych, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pracując z wielkim wysiłkiem i gorliwością, stanowią oni coraz skuteczniejszą pomoc dla misjonarzy w wielu dziedzinach. " Często, ze względu na brak kapłanów, na nich właśnie spada odpowiedzialność na rozległych obszarach. Tworząc tam małe wspólnoty, stają się animatorami w modlitwie, w sprawowaniu nabożeństw Słowa Bożego, w wyjaśnianiu nauki i w organizowaniu dzieł miłosierdzia" - głosi dokument papieski.

Apel o pokój w Angoli

18 lipca br. Jan Paweł II zaapelował o położenie kresu wojnie domowej i ustanowienie pokoju w Angoli. Przesłanie papieskie zostało odczytane w Luandzie podczas trwającego tam Kongresu na rzecz Pokoju.
"Obydwie strony (rząd i rebelianci) powinny podjąć odważne decyzje mające na celu wstrzymanie przemocy dla odbudowy pokoju" - podkreślił Jan Paweł II w swym przesłaniu.
Kongres na rzecz Pokoju, zorganizowany przez Kościół katolicki, zgromadził przedstawicieli Kościołów, osobistości życia politycznego i przedstawicieli organizacji pozarządowych, które pracują na rzecz znalezienia rozwiązania polityczno-wojskowego kryzysu trwającego w Angoli od czasu uzyskania przez nią niepodległości w 1975 r.
Arcybiskup Luandy - kard. Alexandre do Nascimento stwierdził, że Kościół, organizując Kongres, "nie chciał w żadnej mierze doprowadzić do wzrostu napięcia" w kraju. Podkreślił zarazem, że Kościół uczyni wszystko, by doprowadzić do pokoju w Angoli.
Zdaniem przewodniczącego Ruchu na rzecz Pokoju (utworzonego w ubiegłym roku przez Kościół katolicki), ks. prał. Matta Mourisca, Kongres nie jest żadnym cudownym panaceum. Ma natomiast zaprosić do wspólnej refleksji ludzi poszukujących pokoju, którzy chcą pomóc Angolczykom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Deklaracja dotycząca osób rozwiedzionych

Osoby rozwiedzione, które zawarły nowe związki małżeńskie, nie mogą przystępować do sakramentów, chyba że zdecydują się na życie we wstrzemięźliwości seksualnej. To stanowisko Kościoła przypomniała i potwierdziła Papieska Rada ds. Interpretacji Tekstów Prawnych.
W ogłoszonej w tej sprawie 6 lipca br. deklaracji (z 24 czerwca) zwrócono uwagę, że ostatnio pojawiały się głosy podające w wątpliwość wypowiedzi Kościoła na ten temat, toteż Rada, w porozumieniu z Kongregacją Nauki Wiary oraz Kongregacją ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uznała za konieczne przypomnienie dotychczasowego nauczania katolickiego w tej dziedzinie.
Deklaracja zwraca uwagę, że wszystkie podstawowe wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat małżeństwa i rodziny, łącznie z prawem kanonicznym, stwierdzają jasno, że osoby, które zawarły ważny sakrament małżeństwa, a następnie rozwiodły się i ponownie wstąpiły w związek małżeński, tym razem tylko cywilny, nie mogą korzystać z sakramentów świętych.
Papieska Rada powołuje się na takie dokumenty kościelne, jak: adhortacja apostolska Jana Pawła II Familiaris consortio z 1981 r. (pkt 84), Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. (kan. 915), Katechizm Kościoła Katolickiego z 1992 r. (zwłaszcza pkt 1650) i list Kongregacji Nauki Wiary Annus Internationalis Familiae z 1994 r.
Papieska Rada przypomniała, że nie mogą z sakramentów korzystać osoby uznane za "niegodne" tego, a więc pozostające w stanie grzechu ciężkiego. Mówiąc o "warunkach niezbędnych do pełni nawrócenia", dokument Rady potwierdza jednocześnie "macierzyńską troskę Kościoła" o wiernych, "którzy znajdują się w takiej sytuacji (tzn. w stanie grzechu ciężkiego) lub w innych podobnych sytuacjach, które uniemożliwiają dostęp do Stołu Eucharystycznego". Deklaracja wyraża też "wielkie pragnienie" przyczyniania się do udziału ochrzczonych w życiu Kościoła, co może się przejawiać w wielu formach. Jedną z nich jest wstrzemięźliwość jako droga nawrócenia.
Jednocześnie Rada zwraca uwagę, że małżonkowie rozwiedzeni, pozostający w nowych związkach, nie dopuszczają się grzechu, jeśli " nie mogąc, z ważnych powodów, np. wychowania dzieci, spełnić obowiązku separacji, żyją razem w pełnej wstrzemięźliwości, to znaczy powstrzymują się od aktów właściwych małżonkom", i jeśli na takim fundamencie przystąpili do sakramentu pokuty.
Papieska Rada zaleca kapłanom, aby wyjaśniali dokładnie zainteresowanym parom istotę stanowiska Kościoła i prawdziwy sens tych wymogów, aby osoby takie "mogły je zrozumieć lub przynajmniej uszanować". Z drugiej strony podkreślono, że w sytuacjach, gdy małżonkowie rozwiedzeni, pozostający w nowych związkach nie spełniają wspomnianych warunków, szafarz Komunii św. musi odmówić udzielenia im tego sakramentu. " Winien to uczynić ze szczególną miłością i próbować wyjaśnić im w odpowiedniej chwili powody, dla których musiał to uczynić" - stwierdza deklaracja.
Na zakończenie dokument Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych podkreśla, że przepisy te "nie są w sprzeczności z wielkim pragnieniem [Kościoła] sprzyjania udziałowi tych dzieci w życiu kościelnym, co może się wyrażać w wielu formach odpowiednich do ich sytuacji".

Reklama

Wolność religijna warunkiem wizyty papieskiej w Korei

Warunkiem ewentualnej wizyty Jana Pawła II w Korei Północnej jest wprowadzenie wolności religii w tym kraju, rządzonym przez komunistów - taką opinię wyraził podczas konferencji prasowej 10 lipca br. arcybiskup Seulu, Nicholas Cheong.
Zdaniem Arcybiskupa Seulu, nikt nie wie dokładnie, ilu jeszcze katolików żyje w Korei Północnej i czy są tam księża. Ksiądz Arcybiskup wyraził nadzieję, że przynajmniej niektórzy z nich jeszcze żyją. Według informacji podanych w Japonii i Korei 16 czerwca, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il zaprosił Papieża do złożenia wizyty w Phenianie. Informację o tym bezprecedensowym zaproszeniu ujawnił rzecznik prezydenta Korei Południowej - Kim De Dzunga, który dzień wcześniej zakończył historyczną wizytę na Północy.
Zdaniem rzecznika, prezydent Korei Południowej zlecił już ministrowi spraw zagranicznych i handlu Li Dzung Binowi poinformowanie Stolicy Apostolskiej o zaproszeniu. Najprawdopodobniej jednak nie dotarło ono jeszcze do Watykanu.
Zdaniem ks. Carvellery z watykańskiej agencji misyjnej " Fides" - który spędził wiele lat w Hongkongu i jest uważany za eksperta od spraw Kościoła w Azji - do warunków, jakie powinny być spełnione przed ewentualną wizytą Papieża w Korei Północnej, należą m.in. uznanie Kościoła katolickiego w tym kraju i otwarcie granic dla księży katolickich, którym, jak dotąd, nie wolno się tam osiedlać.

Reklama

Spodziewana pielgrzymka do Brazylii

"Istnieją duże szanse, że Jan Paweł II odwiedzi Brazylię w przyszłym roku" - powiedział kard. Lucas Moreira Neves, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. W oświadczeniu przedrukowanym w prasie lokalnej kard. Moreira stwierdził, że wie o tym z "pewnych źródeł watykańskich".
"Istnieje specjalna komisja, która organizuje podróże Papieża wraz z watykańskim Sekretariatem Stanu; ja nie zajmuję się tymi sprawami" - zastrzegł się hierarcha. Wyjaśnił, że nie można z całą pewnością stwierdzić, iż Ojciec Święty przyjedzie do Brazylii, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że wizyta dojdzie do skutku. Kard. Neves nie wykluczył, że Papież przybędzie na Krajowy Kongres Eucharystyczny w Campinas w stanie Sa]o Paulo, w lipcu 2001 r.

Reklama

Książka papieskiego przewodnika po Alpach

Śladami Ojca Świętego w Dolinie Aosty - taki tytuł nosi książka Alberta Cerise, od 1989 r. do dzisiaj przewodnika Jana Pawła II po szlakach alpejskich w masywie Mont Blanc. Nie jest to zbiór anegdot czy niedyskrecji na temat wcześniejszych wakacji Papieża w tych stronach, lecz prawdziwy przewodnik. Autor opisuje szczegółowo sześć najciekawszych szlaków, przygotowanych w przekonaniu, że Ojciec Święty uważa "fizyczne zmęczenie długimi spacerami za okazję do regeneracji umysłu, do modlitwy, do kontemplacji ciszy przyrody". Cerise nie ujawnia niczego na temat papieskich reakcji czy przyzwyczajeń, mówi jedynie, że Jan Paweł II "lubi wpatrywać się wnikliwie w każdy widok i wyraża zaciekawienie każdym napotkanym dziełem przyrody i człowieka".
Nowe szczegóły na temat tegorocznego pobytu Papieża w Dolinie Aosty przynosi korespondencja z Les Combes Salvatore Mazzy w najnowszym numerze dziennika Avvenire. W czasie spaceru Jan Paweł II często zostawia z tyłu towarzyszących mu bp. Stanisława Dziwisza i ks. prof. Tadeusza Stycznia, a kiedy wraca do nich, prosi osobistego sekretarza, by zanotował jakąś jego myśl czy spostrzeżenie. W czasie wakacji Papież budzi się nieco później niż w Watykanie, o 6.30, a po Mszy św. i śniadaniu wychodzi na krótki spacer do pobliskiego lasu.
Około godz. 10.00 rozpoczynają się przygotowania do wyprawy w góry. Jan Paweł II pyta Alberta Cerise: "Dokąd dzisiaj jedziemy?", a po uzyskaniu odpowiedzi wsiada do czarnego vana, za którym rusza cała kolumna. Kierunek jest, jak zawsze, utrzymany w ścisłej tajemnicy.

Reklama

"Eucharystia - sakrament nowego życia"

To kolejny oficjalny dokument Papieskiego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, który ukazał się nakładem Księgarni św. Jacka. Dokument, pod redakcją Komisji Teologiczno-Historycznej Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, jest czwartym wydawnictwem jubileuszowej serii. Poprzednie dokumenty: Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel świata, wczoraj, dziś i na wieki; Pełna jest ziemia Twego Ducha, Panie oraz Bóg, Ojciec miłosierdzia spotkały się z szerokim zainteresowaniem polskich czytelników i stały się bestsellerami wydawniczymi! Zamieszczamy fragment wstępu wydawnictwa:
"Od dwudziestu wieków chrześcijanie rozproszeni po całym świecie w rozmaitych obrządkach sprawują to, co Jezus przekazał Apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy w słowach: ´To czyńcie na moją pamiątkę´. Celebrują ten obrzęd w przeświadczeniu, że wyraża on całą pełnię ich wiary. Mimo iż w ciągu tych dwudziestu wieków pozostają wierni praktyce eucharystycznej celebracji i starają się ją zrozumieć, kryje ona nieprzeniknioną głębię. Jezusowy dar ogarnia sobą takie bogactwo, że nigdy nie uda nam się poznać go do końca. Misterium o wielu obliczach i różnorako określane: posiłek, ofiara, pamiątka, Msza święta. Wszystkie te nazwy oznaczają dar zostawiony nam przez Jezusa, ale żadna z nich nie wyczerpuje jego treści... Sam Jezus nie nadał nazwy temu, czym nas obdarzył. Spełnił tylko gesty i wypowiedział towarzyszące im słowa, zaś czynnością, po której uczniowie z Emaus rozpoznali Zmartwychwstałego, było łamanie chleba. Przecież to On sam w Ewangelii utożsamił się z chlebem: ´Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki´ (J 6, 51).
Papież wyraził pragnienie, aby Rok Jubileuszowy był ´głęboko eucharystyczny´ (TMA, n. 55)".

Kard. Roger Etchegaray
Przewodniczący Komitetu
Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000

"Eucharystia - sakrament nowego życia", Katowice 2000, cena: 12,00 zł, Księgarnia św. Jacka, Dział Sprzedaży, ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice, tel. (0-32) 59-92-21(2), fax 59-78-25, e-mail: zamow@ksj-arscath.com.pl,

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53
Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Więcej ...

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...