Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja św. Krzysztof - zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

"1 grosz za 1 km" - to hasło rozpoczynającej się w Polsce akcji zbierania pieniędzy na zakup środków transportu dla misjonarzy. Akcji patronuje MIVA Polska - organizacja współpracująca z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji.
"Chcemy, by każdy wpłacony grosz był formą podziękowania Bogu za dotychczasową bezpieczną jazdę" - powiedział ks. Marian Midura z MIVA Polska. Pomysł ten sprawdził się już w Austrii, gdzie każdego roku w dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców, posiadacze pojazdów wpłacają swoje ofiary, odpowiadające ilości przejechanych kilometrów w danym roku.
Pieniądze pozyskane dzięki akcji "1 grosz za 1 km" będą przeznaczone na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy. Będą to zarówno samochody terenowe, jak i rowery, i łodzie. W bieżącym roku MIVA Polska zakupiła już ciągnik Ursus, który trafił do misjonarzy na Kalahari. Organizacja korzysta z pomocy swojego austriackiego odpowiednika; MIVA Austria zobowiązała się pokrywać 50% ceny każdego zakupionego samochodu.

Czy Edyta Stein będzie Doktorem Kościoła?

Obradujący w dniach 6-10 lipca br. w Krakowie III Kongres Prowincjalny Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych wystosował prośbę do Jana Pawła II o nadanie tytułu Doktora Kościoła św. Teresie Benedykcie od Krzyża - Edycie Stein, patronce Europy. Jej głębokie i twórcze myśli o przyjęciu Krzyża, o godności i roli kobiety w świecie i w Kościele są bardzo ważne dla współczesnego Kościoła - napisali świeccy karmelici.
Rada Ogólnopolska, Kongres Prowincjalny Prowincji Krakowskiej oraz Świecka Rada Prowincjalna Prowincji Warszawskiej wyraziły również pragnienie nadania tytułu honorowego członka Świeckiego Karmelu Janowi Pawłowi II.
Podczas uroczystości jubileuszowych wspólnoty - na które przybyło kilkuset świeckich karmelitów i karmelitanek z 40 wspólnot lokalnych na terenie Polski południowej oraz delegacje ze Słowacji, Czech i Ukrainy - dokonano podsumowania 3-letniej kadencji. Na Kongresie wybrano też nowe władze wspólnoty oraz wytyczono kierunki odnowy laikatu karmelitańskiego. Kongres zakończył bp Mieczysław Jaworski Mszą św. w katedrze na Wawelu. Podczas uroczystości ponad 100 osób złożyło przyrzeczenia i śluby i zostało przyjętych do wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Plac Męczenników Warszawskiej Woli

5 sierpnia br. kard. Józef Glemp poświęci plac Męczenników Warszawskiej Woli przy kościele Ojców Redemptorystów w Warszawie i odprawi Mszę św. w intencji 50 tys. mieszkańców tej dzielnicy, zamordowanych przez hitlerowców w sierpniu 1944 r.
Przygotowania do uroczystości rozpoczną się już we wtorek 1 sierpnia Mszą św. o godz. 18.30 oraz apelem pomordowanych. Również w środę, czwartek i piątek odprawiane będą Msze św., prowadzone będą modlitwy i apele pamięci. Uroczystość poświęcenia placu rozpocznie się w sobotę 5 sierpnia o godz. 18.30. Po religijno-patriotycznym wprowadzeniu odprawiona zostanie Msza św., podczas której Prymas Polski dokona poświęcenia placu upamiętniającego ofiary terroru.
Tragiczne wydarzenia rozegrały się w dniach 3-6 sierpnia 1944 r., kiedy to hitlerowcy rozstrzelali bądź spalili żywcem ponad 50 tys. mieszkańców warszawskiej Woli, wśród nich lekarzy, pielęgniarki, chorych z kilku szpitali, dzieci z sierocińców, harcerki, ponad tysiąc tramwajarzy, kapłanów, siostry zakonne oraz wszystkich mieszkańców klasztoru Ojców Redemptorystów przy ul. Karolkowej 49. Na placu znajduje się granitowy pomnik w kształcie krzyża. Na murze otaczającym plac umieszczono tablice upamiętniające ofiary oraz miejsca, w których dokonano zbrodni. Na środku placu stoi drewniany krzyż, zaś pod nim umieszczona jest XIX-wieczna figura Matki Bożej, która w 1947 r. została usunięta przez komunistów z pobliskiego szpitala.
Dodać trzeba, że klasztor Ojców Redemptorystów powołał zespół historyków, którego zadaniem jest zgromadzenie materiałów i przygotowanie publikacji poświęconej zbrodni dokonanej na warszawskiej Woli.

Reklama

Przeciwko opodatkowaniu prasy i książek

Ks. Marek Otolski - przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców Katolickich powiedział, że Stowarzyszenie wypowiada się za utrzymaniem preferencyjnej, zerowej stawki VAT dla prasy i książek. Wprowadzenie proponowanej przez Ministerstwo Finansów 7-procentowej stawki spowodowałoby wzrost cen książek średnio o ok. 20% i dalszy spadek czytelnictwa. Przeciwko wprowadzaniu podatku wypowiedział się również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Ujazdowski podczas spotkania (14 lipca) w Izbie Wydawców Prasy w Warszawie. Wśród argumentów za utrzymaniem zerowej stawki VAT na prasę i książki min. Ujazdowski wymienił przede wszystkim fakt, że nie są one zwykłym towarem, lecz mają szczególny status w tworzeniu kultury. Minister podkreślił, że wprowadzenie tego podatku nie jest wymogiem stawianym przez Unię Europejską. Wydawanie prasy jest nieopodatkowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Danii. "W Unii istnieje zasada wyjątku kulturowego i należy z niej skorzystać" - powiedział Minister.

Lato 2000 bez sekt

Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami 21 lipca br. rozpoczął kolejną akcję rozdawania ulotek ostrzegających przed działalnością sekt. 150 tys. ulotek formatu A4 dotrze do mieszkańców Częstochowy, Katowic, Łodzi, Warszawy, Włocławka, Torunia, Poznania, Wrocławia i Jeleniej Góry.
Akcja rozpoczęła się od Częstochowy. Jak powiedział KAI Ryszard Nowak - przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami - "jest to miasto najbardziej narażone na działanie różnego rodzaju werbowników". Jego zdaniem, w ostatnich latach jednym ze sposobów pozyskiwania członków dla sekt stało się chodzenie na pielgrzymki, podczas których przeprowadza się agitację. "Doświadczenie dwóch poprzednich lat pokazało, że taka akcja walki z sektami jest potrzebna - ludzie potrzebują krótkiej, rzeczowej informacji" - stwierdził.
W Częstochowie w akcję zaangażowali się Paulini i dziennikarze z Radia Jasna Góra, którzy będą rozdawać ulotki pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium. Ulotki przygotowane przez Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami zawierają m.in. informacje nt. czym są sekty, i wskazówki, jak się obronić przed ich działalnością. Z ulotki będzie się można również dowiedzieć, jakie są "objawy" wskazujące na kontakt bliskiej osoby z sektą. Ulotka zawiera także spis najbardziej niebezpiecznych sekt działających w Polsce oraz wykaz instytucji, do których można w razie potrzeby zwrócić się o pomoc.

Reklama

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

17. Piesza Pielgrzymka Rolników

12 lipca przybyła jedyna w Polsce piesza pielgrzymka rolników. Jej organizatorem i przewodnikiem był ks. Tadeusz Dobrucki, duszpasterz rolników w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pomagało mu 6 kapłanów, 9 kleryków i 2 siostry zakonne.
2 lipca, po Mszy św. w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klenicy, wyruszyło w drogę 650 pątników wspieranych modlitwami przez 1000-osobową rzeszę duchowych uczestników pielgrzymki rolników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Trasa pielgrzymia wynosiła ok. 350 km. Hasło Rok Łaski od Pana podkreślało, że pielgrzymowanie w Roku Świętym nabiera szczególnego znaczenia w życiu chrześcijańskim. Jest bowiem - jak czytamy w bulli papieskiej - "praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości, wyraża nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowuje go wewnętrznie do przemiany serca" (Incarnationis mysterium, 7). W drodze, prócz uczestniczenia w Eucharystii i praktyk różnych form modlitwy, przemawiali zaproszeni prelegenci: o. Antoni Wójcik - dominikanin z Poznania, Antoni Zięba - redaktor naczelny Źródła i Drogi, prof. Andrzej Urbaniak z Poznania, dr Teresa Kiełczyńska z Zielonej Góry, o. Krzysztof Stolarski i s. Cecylia. W Sicinach wystąpili z programem artystycznym górale czadeccy ze Złotnika.
W Częstochowie do idących w deszczu pątników dołączył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. Wszystkich powitał paulin - o. Stanisław Rudziński. Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w koncelebrze duszpasterzy odprawił bp Socha, który wygłosił również kazanie.

Reklama

201. Piesza Pielgrzymka z Kalwarii Zebrzydowskiej

Dwa dni (12-13 lipca) przebywało w Sanktuarium 210 uczestników pieszej pielgrzymki z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Jej przewodnikiem po raz 51. był Jan Jurek, natomiast posługę duszpasterską pełnił jeden duszpasterz z dwoma braćmi i czterema siostrami zakonnymi. Pielgrzymowanie trwało 7 dni. W czasie drogi rozważano prawdy wiary, które winny kształtować życie chrześcijanina. Pielgrzymkę witał i żegnał paulin - o. Longin Bekiel.

Piesze pielgrzymki na odpust Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

PRZYBYŁY:

131. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. Z kościoła stacjonarnego św. Jakuba wyruszyło 1300 pątników w 4 grupach. Posługę duszpasterską pełniło 6 kapłanów i 20 kleryków. Trasę wynoszącą ok. 90 km pątnicy przebyli w ciągu 4 dni. Ich hasłem było zawołanie: Chrystus wczoraj i dziś. U Matki Bożej Królowej Polski piotrkowianie przebywali trzy dni. Wracali również pieszo.

20. Jubileuszowa Przemyska Piesza Pielgrzymka. Szło w niej w 10 grupach 2000 pątników wspólnie z 29 kapłanami, 41 klerykami i 15 siostrami zakonnymi. Na wyjście pielgrzymki, 4 lipca, Mszę św. w archikatedrze przemyskiej odprawił bp Władysław Bobowski. Z hasłem Ciebie, Boga, wysławiamy uczestnicy pielgrzymki szli 12 dni, pokonując trasę wynoszącą 380 km. Po powitaniu ze Szczytu przez paulina - o. Stanisława Rudzińskiego i po modlitewnym przejściu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej uroczystą Liturgię w Bazylice w koncelebrze duszpasterzy odprawił i wygłosił kazanie ks. inf. Stanisław Zygarowicz - wikariusz generalny archidiecezji przemyskiej.

Reklama

Z hasłem Jubilate Deo przybyła 66. Poznańska Piesza Pielgrzymka. W 18 grupach liczyła 3659 pątników wspólnie z 40 kapłanami, 43 klerykami, 11 diakonami, 11 siostrami i 4 braćmi zakonnymi. Wśród pątników były również osoby z Danii, Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i 15 Romów. Dla odchodzących pątników Mszę św. w archikatedrze poznańskiej odprawił bp Zdzisław Fortuniak, natomiast bp Grzegorz Balcerek cztery razy odwiedzał idących pielgrzymów. Z jasnogórskiego Szczytu wszystkie grupy pozdrawiali i witali: bp Balcerek i kapelan pielgrzymki - ks. Konrad Jędrzejczak. Po modlitwie przed Cudownym Obrazem wszystkie grupy wróciły na plac przed Szczytem, gdzie powitał je podprzeor - o. Marian Lubelski. Mszę św. w koncelebrze duszpasterzy odprawił bp Balcerek. W słowie Bożym powiedział m.in. "Możemy oczyma wyobraźni odmalować pielgrzymowanie Matki Bożej. Jej modlitwę szeptaną po drodze, Jej rozmowy ze spotkanymi ludźmi, Jej zmęczenie, Jej spragnione wargi, a może nawet Jej głód. Zaznała wszystkich trudów pielgrzymki, idąc do św. Elżbiety. (...) Dotarcie do celu pielgrzymki było dla Matki Bożej początkiem nowej służby. (...) Nasza pielgrzymka kończy się formalnie, ale przecież ma trwać dalej, całe nasze życie ma być drogą przebytą z Chrystusem i Maryją i drogą ku Chrystusowi i ku Maryi. Prawdziwe spotkanie z Chrystusem i Maryją prowadzi zawsze do zaangażowania w służbę. Wrócicie do Waszych parafii, do Waszych domów, do Waszych rodzin. Większość młodych we wrześniu wróci do swoich szkół. Jakie będzie Wasze życie? Czy potraficie bardziej jeszcze zaangażować się w dobro niż dotychczas?".

Ponadto przybyły pielgrzymki:
Z Trzebudni k. Myślenic. Liczyła 250 pątników. Wspólnie z duszpasterzem i klerykiem szli 7 dni, pokonując trasę ok. 200 km.
Z Kamieńska - 160 osób wraz z kapłanem szło 3 dni trasą wynoszącą ok. 80 km. Towarzyszyła im dęta orkiestra.
Z Gorzkowic - przyszło 230 pątników ze swoim duszpasterzem. Towarzyszyła im również orkiestra. Trasa wyniosła 70 km, a pielgrzymowanie trwało 3 dni.
Z Rozprzy - pielgrzymowało 150 osób wraz z kapłanem. Trasę 100 km pokonano w ciągu 4 dni. Wrócili również pieszo.
Z Woźnik Śląskich - 300 osób, 2 kapłanów, 2 siostry pokonało trasę 30 km w ciągu 1 dnia.
Z Piekar Śląskich - 137 pątników z 1 kapłanem pielgrzymowało 4 dni, przebywając trasę 76 km.
Z Katowic (Giszowiec) - 100 osób z 1 kapłanem przebyło 85 km w ciągu 4 dni.
Z Cieszyna - 48 osób, 1 kapłan i 3 braci zakonnych pielgrzymowało szlakiem sanktuariów maryjnych 6 dni.
Wspomniane wyżej piesze pielgrzymki witali i żegnali ojcowie: Longin Bekiel, Dominik Partyka, Stanisław Rudziński i Bogumił Schab.

"Zapiski więzienne" na Jasnej Górze

Spektakl "Zapiski więzienne" według pamiętników Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia - jest wystawiany na Jasnej Górze w Kaplicy Różańcowej po zasłonięciu Obrazu Matki Bożej o godz. 12.30 - w dni powszednie, o godz. 13.30 - w soboty i niedziele oraz codziennie o godz. 19.20 (kończy się przed godz. 21.00, a więc można zdążyć na Apel Jasnogórski).
Na prośbę grup zorganizowanych spektakl może być wystawiany dodatkowo o innej porze.
Spektakl przygotowali aktorzy Teatru Studio z Katowic.
Adaptacja i reżyseria: Jan Machulski
W roli głównej: Jerzy Król
ZAPRASZAMY

JEDNYM ZDANIEM

19 lipca br. wyruszyła z Radomia do Władywostoku (12 tys. km) wyprawa z transportem 4 dzwonów dla polskiej katedry, które poświęcił w 1999 r. w Gliwicach Jan Paweł II (dzwony przewozi warszawski Klub Turystyki Samochodowej "Penetrator").

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Od przyszłego roku mają stopniowo rosnąć stawki tego podatku na gazety, mieszkania oraz materiały i usługi budowlane; nie wzrosną natomiast stawki na artykuły dziecięce.

Minister edukacji narodowej Mirosław Handke podał się do dymisji (MEN pomylił się w obliczeniach kwoty, jaką rząd miał przekazać samorządom na podwyżki dla nauczycieli - zabrakło 800 mln zł). Nowym szefem resortu został Edmund Wittbrodt - b. rektor Politechniki Gdańskiej.

Sejm uchwalił ustawę o powszechnym uwłaszczeniu. Na jej mocy lokatorzy mieszkań spółdzielczych, zakładowych i komunalnych mają lokale te przejąć na własność, a pozostali otrzymają bony uwłaszczeniowe.

Sejm uchwalił 3-procentową stawkę VAT w rolnictwie, zapewniając 1,3 mld zł wpływów do przyszłorocznego budżetu.

Sejm powołał superkomisję, która zajmie się szybkim dostosowywaniem naszego prawa do standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.

Wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu Emila Wąsacza złożyli u Marszałka Sejmu posłowie PSL, SLD i kół prawicowych. Jest to trzecia próba odwołania min. Wąsacza.

Posłowie AWS zdecydowali, że przewodniczącym klubu AWS pozostanie nadal Marian Krzaklewski.

Komitet wyborczy Jana Olszewskiego zarejestrował się w Państwowej Komisji Wyborczej. Olszewski jest wspólnym kandydatem ROP i PC.

Weszły w życie nowe przepisy drogowe: pijanych kierowców czekają surowe kary - z odebraniem prawa jazdy na zawsze włącznie.

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy Wojciech Jaruzelski, oskarżony o przyczynienie się do masakry gdańskich robotników w grudniu 1970 r., będzie odpowiadał przed sądem powszechnym czy przed Trybunałem Stanu.

Kontrola NIK wykazała, że obowiązujące przepisy celne są ignorowane przez celników.

Sąd Lustracyjny wszczął postępowanie wobec b. ministra sprawiedliwości, posła SLD Jerzego Jaskierni, podejrzanego o "kłamstwo lustracyjne".

W Krakowie rozpoczął się proces b. funkcjonariuszy MSW oskarżonych o utrudnianie śledztwa w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa.

Poznańska policja zatrzymała szkolną pedagog - handlarza amfetaminy. Rozprowadzała ona narkotyki z pomocą swojego b. ucznia.

V Światowy Zjazd Kresowian odbył się w Przemyślu. Uczestniczyło w nim ponad 300 osób z Polski, USA, Australii, Kanady i Ukrainy.

Trzem polskim matematykom, którzy podczas II wojny światowej złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma" - Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu - przyznano pośmiertne Krzyże Wielkie Orderu Odrodzenia Polski.

15 lipca br. - w 590. rocznicę zwycięstwa nad Krzyżakami pod Grunwaldem (w 1410 r.) - na miejscu bitwy odbyła się jej inscenizacja, z udziałem ponad 1000 statystów w historycznych strojach oraz kilkudziesięciotysięcznej publiczności.

Przestał ukazywać się ogólnopolski Tygodnik AWS.

W czerwcu br. najbardziej zdrożało pieczywo i paliwa. Średnio ceny towarów i usług wzrosły o 0,8%.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

2024-04-22 14:36

Adobe Stock

Była aktorka porno Bree Solstad została przyjęta do Kościoła katolickiego w Wielkanoc. Znana w mediach społecznościowych jako "Miss B", od początku roku publikuje na platformie X posty o swoim wstąpieniu do Kościoła katolickiego jako "Miss B Converted".

Więcej ...

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Więcej ...

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...