Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Góralu, czy ci nie żal" - dla Papieża

Jan Paweł II przybył w sobotę 22 lipca do swej rezydencji w Castel Gandolfo, kończąc 12-dniowy pobyt w Alpach włoskich. Przed pałacem papieskim Ojca Świętego powitało kilkaset osób, w tym burmistrz Castel Gandolfo, który stał na balkonie pobliskiego ratusza. Przemawiając z okna pałacu apostolskiego, Jan Paweł II, wypoczęty i opalony, powiedział: " Dolina Aosty i Mont Blanc pozdrawiają Castel Gandolfo".
Ojciec Święty nawiązał też dialog z grupą Polaków, którzy zaśpiewali mu Góralu, czy ci nie żal i Życzymy, życzymy. Jan Paweł II odparł: "Macie rację. Oby się Wam spełniło".

Jan Paweł II do Polaków

"Życzę Wam, ażeby Wasza pielgrzymka do Rzymu wydała owoce.
(...) Chrystus powiedział: ´Czuwajcie i módlcie się, bo nie wiecie dnia ani godziny´. Właśnie Rok Jubileuszowy przygotowuje nas do spotkania z Bogiem w życiu, do którego zdążamy przez życie doczesne. Niech kieruje nami wiara i umiłowanie Boga i bliźniego i wszelkiego dobra, tak jak nas tego uczy Ewangelia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna
26 lipca 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

23 lipca br., przemawiając przed modlitwą Anioł Pański, Jan Paweł II podkreślił wartość fizycznego i duchowego odpoczynku. Oto pełny tekst papieskiego rozważania:
"Wróciłem wczoraj wieczorem z Doliny Aosty, gdzie odpoczywałem przez kilka dni i mam jeszcze przed oczami piękno gór, dolin, lasów i lodowców. Pragnę ponownie podziękować Panu za ten dar; dziękuję również tym wszystkim, którzy przez swą dyspozycyjność umożliwili mi ten zbawienny odpoczynek.
Teraz jestem znowu pośród Was, Bracia i Siostry z Castel Gandolfo, Was, których widzę zawsze z radością. To niedzielne spotkanie daje mi okazję, by skierować serdeczne i gorące pozdrowienie do każdego z Was. Pozdrawiam biskupa Agostino Vallini i jego biskupa pomocniczego Paolo Gilleta, Księdza Proboszcza, Pana Burmistrza, wypoczywających na wakacjach i pielgrzymów. Dziękuję wszystkim za serdeczną troskę i za uczucie, z jakim przyjmujecie mnie zawsze tutaj, w Castel Gandolfo!
Tego roku, z uwagi na obowiązki związane z Jubileuszem, mój pobyt będzie krótszy niż zazwyczaj. Dlatego tym bardziej będę cieszył się z tych tygodni, które Pan pozwala mi spędzić pomiędzy Wami.
W Ewangelii z dzisiejszej Liturgii Jezus mówi do Apostołów, którzy powrócili z misji: ´Idźcie na miejsce osobne i odpocznijcie nieco´ (por. Mk 6, 31). Jezus i uczniowie, zmęczeni nieustannym działaniem pośród ludzi, odczuwali potrzebę, od czasu do czasu, aby przeżyć chwilę spokoju. Ewangelista mówi, że w rzeczywistości tłum przeszkodził w tym upragnionym ´oddaleniu´ (por. Mk 6, 33-34). Nie podważa to jednak wartości odpoczynku i konieczności wykorzystania czasu wolnego na zdrowe wytchnienie fizyczne, a tym bardziej duchowe.
W dzisiejszym społeczeństwie, tak często szalonym i konkurencyjnym, w którym przeważa logika produkcji i zysku, nierzadko kosztem osoby ludzkiej, jest coraz bardziej konieczne, by każdy mógł korzystać z odpowiednich okresów odpoczynku, w których mógłby odzyskać energię i zarazem odnaleźć dobrą równowagę duchową. Wakacje i ferie powinny być w sposób rozsądny wykorzystane, aby były z pożytkiem dla człowieka i dla rodziny, dzięki kontaktowi z naturą, dzięki spokojowi, dzięki możliwości pielęgnowania harmonii rodzinnej, dzięki dobrym lekturom i rekreacji; a zwłaszcza dzięki możliwości oddawania się każdego dnia przede wszystkim modlitwie, kontemplacji i słuchaniu Boga.
Życzę wszystkim przebywającym na wakacjach dobrego i pożytecznego urlopu, polecając Maryi, serdecznej Matce, zwłaszcza tych wszystkich, którzy są zbytnio przemęczeni. Świętej Dziewicy polecam także tych, którzy z różnych powodów nie mają możliwości pozostawienia codziennych zajęć i swojego otoczenia. Wszystkich zapewniam o mojej pamięci w modlitwie".

Reklama

Ojciec Święty prosi o ułaskawienie skazanego na śmierć

Papież Jan Paweł II ponownie wystąpił o ułaskawienie skazanego na śmierć w stanie Virginia Derka Barnabei - poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls.
Po raz pierwszy Jan Paweł II zwrócił się w tej sprawie do gubernatora stanu za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Waszyngtonie 2 grudnia 1999 r. "Obecnie - dodał Navarro-Valls - w duchu Jubileuszu Jan Paweł II ponownie prosi o akt łaski wobec pana Barnabei".
Rzecznik dodał, iż "tradycyjnie już Papież zwraca się do władz USA w sprawie skazanego na śmierć", i stwierdził, że apele te przyniosły widoczną zmianę nastawienia amerykańskiej opinii publicznej do tego zagadnienia.
Barnabea ma 33 lata i jest Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Został skazany na karę śmierci za zgwałcenie i zamordowanie swojej narzeczonej.

Reklama

List apostolski do wiernych Kościoła greckokatolickiego w Rumunii

Jan Paweł II zachęcił Kościół greckokatolicki w Rumunii do kontynuowania dialogu ekumenicznego z Kościołem prawosławnym w tym kraju. W liście opublikowanym w Watykanie z okazji 300. rocznicy odnowienia przez chrześcijan z Siedmiogrodu "pełnej komunii ze Stolicą Apostolską Następcy Piotra" Ojciec Święty wyraził ufność, że "autentyczny powrót do tradycji liturgicznych i patrystycznych" nie podzielonego chrześcijaństwa, stanowiących dziedzictwo obu Kościołów, będzie prowadził do pojednania między nimi.
Jan Paweł II, który wcześniej w encyklice Ut unum sint proponował poszukiwanie nowych form sprawowania posługi Piotrowej w jednoczącym się chrześcijaństwie, zaprosił wszystkie Kościoły Rumunii do rozważenia i pogłębienia "specyficznego powołania" Kościołów wschodnich związanych unią z Rzymem.
Ojciec Święty przypomniał też historię Kościoła w Rumunii. Na obecne obszary państwa rumuńskiego chrześcijaństwo łacińskie dotarło już w III wieku. Od połowy VIII wieku zaczął się tam coraz powszechniej szerzyć obrządek bizantyjski, a wreszcie kraj stał się prawosławny. Jest to więc naród o korzeniach łacińskich, żyjący jednak skarbami tradycji i kultury bizantyjskiej - dlatego wielu Rumunów opowiada się za jednością wszystkich chrześcijan.
Jan Paweł II podkreślił znaczenie męczeństwa Kościoła greckokatolickiego w Rumunii w latach dyktatury komunistycznej, które spowodowało, że stał się on prawdziwym "Kościołem wyznawców i męczenników". Zachęcił do wnikliwego opracowania historii tego męczeństwa, uwzględniając zwłaszcza relacje żyjących wciąż naocznych świadków, a także do tego, aby nie zniechęcać się trudnościami, na jakie napotyka ten Kościół od chwili reaktywowania w 1990 r. Przypomniał jednocześnie, że za wiarę byli prześladowani także wierni innych Kościołów.

Reklama

Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie statusu Jerozolimy

23 lipca br. w Castel Gandolfo, po odmówieniu z wiernymi modlitwy Anioł Pański, Jan Paweł II zaapelował do uczestników izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych w Camp David, by dołożyli wszelkich starań dla osiągnięcia trwałego pokoju i poszanowania praw ludzkich w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie. Papież przypomniał stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie Jerozolimy, która - zdaniem Watykanu - winna posiadać specjalny status z gwarancjami międzynarodowymi.
"Chciałbym wezwać zainteresowane strony, by nie zapominały o znaczeniu wymiaru duchowego Miasta Jerozolimy z jego Miejscami Świętymi i ze wspólnotami trzech religii monoteistycznych, które sprawują nad nimi pieczę - powiedział Papież. - (...) Stolica Święta nadal uważa, że jedynie specjalny status z gwarancjami międzynarodowymi będzie mógł skutecznie zachować najświętsze miejsca Świętego Miasta i zapewnić wolność wyznania i kultu wszystkim wierzącym, którzy w tamtym regionie i na całym świecie spoglądają na Jerozolimę jako na skrzyżowanie dróg pokoju i współżycia".

Reklama

Kondolencje po wypadku samolotu Concorde

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, w imieniu Papieża Jana Pawła II, wystosował do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji - abp. Louis-Marie BilleM z Lyonu telegram z kondolencjami w związku z katastrofą samolotu Concorde w Paryżu, która miała miejsce 25 lipca br. Kard. Sodano napisał, że Ojciec Święty łączy się w modlitwie ze wszystkimi, którzy w tragicznym wypadku stracili swoich bliskich, i podziela ich ból. Wyraża głębokie kondolencje i zapewnia o duchowej solidarności ze wszystkimi, których dotknął ten dramat. Zabitych Papież polecił miłosierdziu Bożemu i wyraził nadzieję, że znajdą oni wieczny odpoczynek w Królestwie Bożym. Podczas swych ponad 90 podróży apostolskich Ojciec Święty raz leciał concordem; było to 2 maja 1989 r. na trasie z wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim do Zambii.

Podwoiła się liczba przystępujących do spowiedzi św.

Od początku Roku Świętego liczba osób spowiadających się w czterech rzymskich Bazylikach patriarchalnych podwoiła się - informuje ks. prał. Flavio Capucci, koordynator spowiedników pracujących w skrzydle Karola Wielkiego Bazyliki św. Piotra. "Są ich tysiące każdego miesiąca, co jest namacalnym dowodem skuteczności Jubileuszu. Warto zasiadać w konfesjonale, ponieważ widać malującą się na twarzach odchodzących penitentów łaskę Bożą, w ich uśmiechu wyrażającym odzyskany spokój" - powiedział włoski kapłan.
W Bazylikach patriarchalnych Rzymu konfesjonały czynne są 12 godzin na dobę.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli