Reklama

"Zapiski więzienne" Prymasa Wyszyńskiego

Niedziela Ogólnopolska 32/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest rok 1953, mrok komunizmu, trwa wojna z narodem, z Kościołem. Każdy przejaw wolnej myśli jest zagrożeniem dla komunistycznej władzy. Więzienia zapełnione są żołnierzami Polski Podziemnej, chłopami, księżmi i zakonnikami. Prymas Polski - kard. Stefan Wyszyński czuje brzemię odpowiedzialności za powierzone mu dzieło: jak zachować wolność w zniewolonych czasach; jak zachować Kościół polski, gdy w sąsiednich krajach Kościoły zmuszane są do zejścia do podziemia; jak uchronić wiernych przed niepotrzebnymi aresztowaniami, przecież substancja narodowa już i tak została naruszona przez poprzedniego okupanta. Głowa Kościoła w Polsce nie jest bezpieczna. Dopóki może wypowiadać się na ambonie, utrzymywać kontakty z księżmi, czuwać nad kościelnymi strukturami i oddziaływać na wiernych, stanowi zagrożenie dla komunistycznej władzy, która dobrze o tym wie. Jeszcze nie czuje się na siłach, by unicestwić Księdza Prymasa, ale zamknąć go, odizolować, zatrzeć ślady - to już może zrobić i korzysta z tej możliwości.
25 września w późnych godzinach nocnych Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Polski został aresztowany i uwięziony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przez trzy lata w kolejnych miejscach izolacji pisał pamiętnik, który wiele lat później wydany został pod tytułem Zapiski więzienne. Dziś wiemy, że gdyby nie tamta nieugięta postawa Księdza Prymasa, gdyby nie zawierzenie siebie i narodu Jasnogórskiej Królowej, nie byłoby Polaka na Piotrowym tronie, nie byłoby polskiego pielgrzymstwa, nie byłoby wolności, której tak często nie umiemy uszanować.

W Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze aktorzy Teatru Studio z Katowic odtwarzają codziennie zapisane przez Prymasa Polski kolejne etapy uwięzienia: Rywałd, Stoczek Warmiński, Prudnik Śląski, Komańcza... Zaciemnione wnętrze kaplicy, rozświetlane punktowo ostrym reflektorem, budzącym jednoznaczne skojarzenia przesłuchania. Oszczędne rekwizyty: klęcznik, walizka, blaszane miski, stół obity ceratą, łóżko z siennikiem, brewiarz oraz jaśniejący obraz Matki Bożej. Przez blisko dwie godziny aktorzy przekazują zapisaną przez Księdza Prymasa prawdę, że nie wolno dobrowolnie wyrzec się wolności. Mrok, zimno, coraz gorszy stan zdrowia kard. Wyszyńskiego, niepokój o zdrowie ojca, rozmowy ze współwięźniami. Pierwsze Boże Narodzenie w więzieniu, łamanie się opłatkiem, figurka maleńkiego Jezusa przysłanego w paczce - proste środki wyrazu, ascetyczna scenografia, minimum rekwizytów.
Nieugięty Kapłan, pełen ciepła dla współtowarzyszy niewoli, z pobłażaniem przygląda się upadkowi człowieka. Akcja obejmuje przeciwstawne wartości reprezentowane z jednej strony przez Księdza Prymasa, z drugiej przez "opiekunów"-oprawców: godność i upodlenie, wolność i zniewolenie, wielkość i nędza ludzka. Widzowie towarzyszą Księdzu Prymasowi w zmaganiach o spełnienie najprostszego prawa, prawa do wolności i godności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Postać Prymasa Tysiąclecia, kandydata na ołtarze, wita przybywających na Jasną Górę pochyloną w modlitwie sylwetką. Jest w tej postawie pokora i cześć dla Matki Bożej. Jakże długą drogę musiał przejść Prymas Wyszyński - ile poniewierki, pogardy, kpin, by stanąć uwieczniony w kamiennym posągu u stóp Ołtarza Narodu, który sam wskazał jako jedyną drogę do wolności. Jaką drogę musimy przejść my sami, by zrozumieć w pełni przesłanie Kardynała Wyszyńskiego?
Warto, pielgrzymując do Maryi, pobyć z Jej wiernym Czcicielem, poznać siłę i moc wiary człowieka, który zaufał i powierzył siebie i naród Maryi. Spektakl przygotowany przez aktorów Teatru Studio z Katowic powstał na podstawie Zapisków więziennych Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Adaptacja i reżyseria - Jan Machulski. W roli Księdza Prymasa występuje Jerzy Król. Trzeba koniecznie wybrać się na ten spektakl. Widzowie, którzy przybyli do Kaplicy Różańcowej w niedzielne popołudnie 23 lipca, zwierzali się, że znają, czytali Zapiski więzienne Prymasa Wyszyńskiego. Zauroczeni osobą Prymasa, przyszli na spektakl, by pogłębić wiedzę o duchowości Kardynała, zbudować siebie niezłomną siłą jego charakteru. Dowiedzieli się o spektaklu od syna, który przyniósł program z Jasnej Góry, z ogłoszeń w Radiu Jasna Góra i w Niedzieli oraz z zapowiedzi Ojców Paulinów. Pielgrzymi z Częstochowy, Krakowa, Sieradza... przybyli na Jasną Górę do Matki - tak jak wielokroć przybywał kard. Stefan Wyszyński - i spotkali się z Prymasem Tysiąclecia.

Spektakl "Zapiski więzienne" według pamiętników Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia - jest wystawiany na Jasnej Górze w Kaplicy Różańcowej po zasłonięciu Obrazu Matki Bożej o godz. 12.30 - w dni powszednie, o godz. 13.30 - w soboty i niedziele oraz codziennie o godz. 19.20 (kończy się przed godz. 21.00, a więc można zdążyć na Apel Jasnogórski).
Na prośbę grup zorganizowanych spektakl może być wystawiany dodatkowo o innej porze.
Spektakl przygotowali aktorzy Teatru Studio z Katowic.
Adaptacja i reżyseria: Jan Machulski
W spektaklu występują: Jerzy Król (kard. Wyszyński), Jan Chmaj (ksiądz), Saniwoj Król (ksiądz więzień), Juranda Król (siostra zakonna), Sławomir Gałdyn (opiekun), Aleksander Rządkowski (delegat rządu).
ZAPRASZAMY

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania