Reklama

BIAŁORUŚ

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynienie za beatyfikację polskich nazaretanek

Z udziałem blisko 150 nazaretanek z Polski, Białorusi i Włoch odbyły się w Nowogródku na Białorusi uroczystości dziękczynne za beatyfikację 11 sióstr z tego zgromadzenia, dokonaną 5 marca br. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Mszy św. w nowogródzkiej farze przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski - kard. Kazimierz Świątek, a koncelebransami byli nuncjusz apostolski na Białorusi - abp. Dominik HrusSovskyM, biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, jego biskup pomocniczy Antoni Dziemianko i bp Juozas Tunaitis z Litwy. Z Polski przybyli biskupi z diecezji, z których pochodziły zamordowane zakonnice: Edward Materski z Radomia, Henryk Tomasik z Siedlec i Teofil Wilski z Kalisza.
Homilię wygłosił abp HrusSovskyM. Przypomniał on m.in., że męczenniczki nowogródzkie są wzorem postępowania dla współczesnego człowieka żyjącego na Białorusi oraz szczególnymi orędowniczkami dla tego Kościoła.
W sposób szczególny 25 dnia każdego miesiąca siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu dziękują Bogu za łaskę zgromadzenia i za łaskę sióstr męczenniczek.

Zamachy na kościoły

Reklama

W związku z powtarzającymi się zamachami na obiekty Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Kosowie trwa dyskusja mająca na celu poszukiwanie sprawców - poinformowało biuro prasowe diecezji Moguncja. Od lipca ubiegłego roku zniszczono w Kosowie 86 kościołów i klasztorów prawosławnych. Ostatnio wysadzono w powietrze kościół św. Eliasza w Pozamatinie. Zdaniem Serbów, zniszczenia są dziełem miejscowej ludności albańskiej. Tymczasem przewodniczący Komitetu Helsińskiego w Kosowie - Gazmend Pula (Albańczyk) twierdzi, że sprawcami zamachów są agenci reżimu z Belgradu oraz że ochrona obiektów kościelnych i poszukiwanie sprawców jest obowiązkiem międzynarodowych sił pokojowych KFOR oraz ONZ-owskiej policji (UNMIK).
Rzeczniczka policji Susan Manwell wykluczyła tezę Gazmenda Pula. Stwierdziła, że na miejscu zamachu UNMIK nie zatrzymała dotychczas żadnego agenta reżimu z Belgradu. Jednocześnie dodała, że nie oznacza to, iż w Kosowie nie ma agentów Belgradu. "Ale to nie oni wysadzają kościoły" - powiedziała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Księża z Korei Południowej gotowi do misji w Korei Północnej

Już ponad 20 księży z archidiecezji seulskiej zgłosiło gotowość udania się do Korei Północnej, aby pełnić tam posługę duszpasterską.
W lipcu br. do Korei Północnej przybyły delegacje 2 katolickich organizacji z Korei Południowej. Pierwszą z nich była grupa członków Stowarzyszenia Księży Koreańskich na rzecz Sprawiedliwości. Porozumieli się oni m.in. ze Stowarzyszeniem Katolickim Korei Północnej w sprawie przekazania lekarstw. Z kolei 4 osoby z Komisji Pojednania przy Konferencji Biskupów Korei nadzorowały dystrybucję 2 tys. ton pszenicy ofiarowanej przez archidiecezję seulską. Przewodniczący Stowarzyszenia Katolickiego Korei Północnej Chang Jae-eun, który spotkał się z gośćmi z Południa, przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Seulu. Owocem wizyty przedstawicieli Komisji było też otwarcie przedsiębiorstwa rolnego w Nampho-shiper, finansowanego przez katolików południowokoreańskich, a także otwarcie innym diecezjom z Południa możliwości wysłania dodatkowych 2 tys. ton pszenicy i złożenia przez ich delegatów wizyty na Północy.

Kościół ostrzega przed nową klęską głodu

Reklama

Rzecznik ordynariatu diecezji Rumbek, przeniesionego na emigrację do Nairobi (Kenia), poinformował, że zniszczonej przez trwającą wiele lat wojnę południowej części Sudanu grozi klęska głodu, która może spowodować masową śmierć głodową, podobnie jak to miało miejsce w 1998 r.
Ponad 1,7 mln mieszkańców południowego Sudanu musiało uciekać ze swoich domów po ostatnich bombardowaniach w tym regionie, dokonanych na rozkaz rządu w Chartumie. Według katolickiego biskupa Rumbek Cesare Mazzolariego - jeśli nie zostaną wstrzymane działania wojenne na południu kraju, fala uchodźców może wzrosnąć wkrótce nawet do 5 mln.
Sytuacja mieszkańców południowego Sudanu stała się dramatyczna: pola uprawne i zbiory zostały tam zniszczone, a konwoje z pomocą humanitarną są rozkradane przez wojsko.

TaizeM w Barcelonie

Najbliższe Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę TaizeM, odbędzie się w Barcelonie w dniach 28 grudnia 2000 - 1 stycznia 2001. Weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
W liście skierowanym do hiszpańskich diecezji arcybiskup Barcelony - kard. Ricardo Maria Carles GordoM wyraził radość z możliwości goszczenia Europejskiego Spotkania Młodych, widząc je jako "szansę doświadczenia Kościoła rozmodlonego, gościnnego i misyjnego". Od 30 lat odwiedza TaizeM wielu młodych Hiszpanów.
Europejskie Spotkania Młodych odbywają się już od 23 lat w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. W 1999 r. 70 tys. młodych ludzi wzięło udział w spotkaniu, które odbyło się w Warszawie. Poprzednie miały miejsce m.in. w: Pradze (1990), Monachium (1993), Paryżu (1994), Wiedniu (1997) i Mediolanie (1998).

USA

Reklama

Kursy biblijne prowadzi w amerykańskich więzieniach stowarzyszenie Prison Fellowship Ministries - bractwo więzienne założone w 1976 r. przez Charlesa W. Colsona (b. głównego doradcę prezydenta Richarda Nixona). Organizuje ono w ciągu roku 1,5 tys. kursów, w których uczestniczy ponad 30 tys. więźniów.
Zadaniem organizacji jest wspieranie posługi duszpasterskiej w zakładach karnych, wśród byłych więźniów, ofiar i ich rodzin, a także przepajanie systemu penitencjarnego duchem biblijnej sprawiedliwości. Studia nad Biblią zostały stworzone z myślą o ludziach, których wiedza ogólna pozostaje na poziomie szkoły podstawowej, dzięki czemu są dostępne dla większej liczby więźniów. Według badań przeprowadzonych w 1995 r., kursy wywierają na ich uczestników wpływ resocjalizacyjny.
Podobne bractwa istnieją w 83 krajach. W 1979 r. powstała koordynująca współpracę bractw krajowych Prison Fellowship International. Jest to największe na świecie stowarzyszenie chrześcijańskie współpracujące ze służbami wymiaru sprawiedliwości.

URUGWAJ

Metropolita Montevideo - stolicy Urugwaju - abp NicolaMs Cotugno Fanizzi SDB poinformował, że powstanie tam Wydział Teologiczny. Będzie to pierwszy tego typu fakultet w tym państwie.
Wydarzenie to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście 100-letniej już laickiej tradycji Urugwaju. Kościół został tam zepchnięty na margines życia publicznego w pierwszych latach XX wieku, gdy ówczesny prezydent Jose Battle y Ordóńez, dziadek obecnego prezydenta, wprowadził zasadę świeckości państwa. W rezultacie Urugwaj jest dziś krajem o najniższym w tej części Ameryki Południowej procencie katolików. Zdaniem abp. Cotugno, Wydział Teologii będzie "podstawowym narzędziem autentycznej ewangelizacji kultury w tym kraju".
Na istniejącym od 15 lat Katolickim Uniwersytecie Urugwaju im. DaMmaso Antonio Larrańaga dotychczas nie było Wydziału Teologii. Uczelnia prowadzona przez Zakon Jezuitów składa się z trzech Wydziałów: Filozofii i Literatury, Nauk Społecznych i Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych i Religijnych.

BUŁGARIA

Katolicy w Bułgarii są w dalszym ciągu dyskryminowani - uważa biskup diecezji Plovdiv, Gheorghi Ivanov JovcSev. Podczas wizyty w niemieckim biurze międzynarodowej organizacji "Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" zauważył on, że chociaż obecnie w Bułgarii panuje wolność wyznania, to wciąż (nawet 10 lat po zmianach politycznych) większość katolików żyje na marginesie społeczeństwa. Bp JovcSev zaapelował do katolików w Europie Zachodniej o większe wsparcie dla Kościoła w jego kraju, tym bardziej, że sytuacja gospodarcza w Bułgarii stale się pogarsza.
Kościół katolicki w Bułgarii jest niewielki. Jego wyznawcy stanowią ok. 1 procent w 8-milionowym społeczeństwie.

JEDNYM ZDANIEM

Emerytowany arcybiskup Wiednia kard. Franz Koanig obchodził 3 sierpnia swoje 95. urodziny. Kardynał spędził je wśród najbliższych w maryjnym sanktuarium Mariazell. Oficjalne uroczystości urodzinowe zaplanowano na 24 września br. w wiedeńskiej katedrze św. Stefana.

W indyj-skim stanie Tripura został zamordowany ksiądz katolicki, a 2 innych jest ciężko rannych. Auto, którym podróżowali 3 księża, zostało zatrzymane na drodze i ostrzelane.

Na indonezyjskim archipelagu Moluki doszło do kolejnej masakry chrześcijan - islamskie bojówki zamordowały co najmniej 23 mieszkańców niewielkiej wsi na wyspie Ambon.

W stolicy Peru Limie 6 osób zginęło podczas ulicznych protestów, jakie towarzyszyły zaprzysiężeniu Alberto Fujimoriego na trzecią kadencję prezydencką. Władze wysłały na ulice dziesiątki tys. policjantów.

Komisja Europej-ska nałożyła karne cła na import nawozów azotowych z Polski i Ukrainy.

Brytyjski lewicowy rząd Thony´ego Blaira zgodził się na klonowanie ludzkich zarodków "w celach terapeutycznych".

Rada Republik uchwaliła w Belgradzie nowelizację konstytucji jugosłowiańskiej, zmieniając tryb wyboru prezydenta - by umożliwić reelekcję Slobodana Miloszewicia. Opozycja w Serbii oraz władze Czarnogóry ostro zaprotestowały.

Przywódcy największych serbskich partii opozycyjnych oświadczyli, że zamierzają wspólnie wystąpić we wrześniowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych, aby rzucić wyzwanie prezydentowi Miloszewiciovi.

Słowacja została 30. członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zwrócił się do rządu, aby w trybie pilnym doprowadził do zakończenia prac na Cmentarzu Orląt we Lwowie oraz rozwiązał problemy budowy naftociągu Odessa-Brody-Gdańsk.

W rejonie SemipauUatyńska w Kazachstanie amerykańscy i kazachscy specjaliści ostatecznie zamknęli największy poligon atomowy świata, na którym w latach 1949-89 ZSRR przeprowadził ok. 470 prób z bronią jądrową (zdetonowano ostatni z 181 tuneli doświadczalnych).

Na szczycie państw azjatyckich w Bangkoku Korea Północna została przyjęta do Forum Bezpieczeństwa strefy Azji i Pacyfiku (na szczycie przedstawiciele obu Korei rozmawiali m.in. o wprowadzeniu w życie osiągniętego niedawno porozumienia).

Islamscy separatyści, przetrzymujący od maja br. zakładników na wyspie Jolo, ogłosili świętą wojnę, dżihad, przeciw rządowi Filipin (walczą oni o utworzenie niezależnego państwa islamskiego na południu Filipin).

W stolicy Indonezji, Dżakarcie, w eksplozji przed rezydencją filipińskiego ambasadora zginęły 2 osoby, a 18 zostało rannych. Zamach ma prawdopodobnie związek z powstaniem muzułmańskich separatystów na południu Filipin.

Indonezja odrzuciła propozycje wysłania międzynarodowych sił pokojowych na Moluki, gdzie trwa ofensywa islamistów przeciwko chrześcijanom.

Izraelski parlament, Kneset, wybrał na prezydenta mało znanego deputowanego Likudu, Mosze Kacawa (będzie on pierwszym prawicowym prezydentem Izraela). Kontrkandydat - Szimon Peres zapowiedział, że pozostanie w rządzie izraelskim.

Mimo niepowodzenia w Camp David strony palestyńska i izraelska podjęły rozmowy w Jerychu. Jaser Arafat wezwał też kraje arabskie do zwołania nadzwyczajnego szczytu w sprawie pokojowego rozwiązania problemu Jerozolimy.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Antypolonizm i kpiny z Boga. Ministerstwo kultury finansuje swoich

2025-02-14 08:50

Mat.prasowy/Biały Kruk

Ministerstwo kultury – kultury oczywiście powinno się wziąć w cudzysłowie – rozdało dziś blisko siedem milionów złotych na wsparcie czasopism ukazujących się w Polsce. Dotacje otrzymały środowiska powiązane z zespołem decydującym o przyznaniu dofinansowania oraz pisma zajadle atakujące Kościół czy wartości patriotyczne. Przyjrzymy się im po kolei.

Więcej ...

Częstochowa: Podejrzany o zabicie księdza z Kłobucka przyznał się do winy

2025-02-14 16:47

PAP

52-latek zatrzymany w sprawie zabójstwa proboszcza parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku (Śląskie) przyznał się do popełnienia tej zbrodni – podała prokuratura po piątkowym przesłuchaniu mężczyzny. Śledczy skierowali do sądu wniosek o jego aresztowanie.

Więcej ...

Pogrzeb ks. prof. Józefa Stali

2025-02-14 23:57

Archiwum UPJPII

- Jeśli gromadzi nas tutaj modlitwa za śp. księdza Józefa, to dlatego, że chcieliśmy modlitwę mu ofiarować, żeby mógł wejść już w ten świat z Bogiem na zawsze. Prawdziwa modlitwa otwiera się bowiem na drugiego człowieka – powiedział bp Artur Ważny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Kościół

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę