Reklama

Między Aszchabadem a Rzymem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turkmenistan - kraj azjatycki, prawie dwa razy większy od Polski, głównie pustynny, o podzwrotnikowym, wybitnie suchym klimacie, zaopatrzony w ogromne bogactwa naturalne, jakimi są ropa naftowa i gaz ziemny. Od 1918 r. był autonomiczną republiką radziecką, a od 1924 r. - samodzielną republiką związkową w składzie ZSRR. Dopiero w październiku 1991 r. proklamowano niepodległość i niezawisłość, a 18 maja 1992 r. uchwalono nową konstytucję Turkmenistanu. Skład etniczny jest bardzo zróżnicowany: 73% stanowią Turkmeni, 10% Rosjanie, 9% Uzbecy, ponadto są potomkowie Kazachów, Tatarów, Ukraińców, Azerów, Litwinów, Polaków. Dominującym wyznaniem jest islam - 85% 4,5-milionowego narodu, 10% ludności stanowią prawosławni i 5% - inne wyznania. Wśród tych innych wyznań są katolicy. W stolicy Turkmenistanu - Aszchabadzie jest kościół polski pw. Przemienienia Pańskiego, wybudowany przed stu laty przez zesłańców. Od trzech lat pracują w tej parafii trzej polscy ojcowie oblaci: o. Anrzej Madej, o. Tomasz Kościński i o. Radosław Zmutrowicz.
Polska parafia w Aszchabadzie liczy 100 wiernych, 43 spośród nich, pod opieką o. Radosława i o. Tomasza, wybrało się z pielgrzymką na XV Światowy Dzień Młodzieży do Rzymu, by spotkać się z Ojcem Świętym i uczestniczyć w uroczystościach Roku Jubileuszowego. " Choć jest to pielgrzymka młodych, są tutaj ludzie nieco starsi - wyznaje o. Radosław. - Jedzie pięć małżeństw, grupa osób, które w Wielką Sobotę tego roku przyjęły chrzest, oraz osoby, które odnowiły swoje przyrzeczenia chrzcielne i przystąpiły do pierwszej spowiedzi i Komunii św. Jest także z nami grupa osób przygotowujących się do przyjęcia chrztu, a część pragnie odnowić swoje przyrzeczenie chrzcielne".
Z Aszchabadu wyruszyli samolotem do Kijowa, by w jego okolicach przez trzy dni skupienia przygotować się duchowo na jubileuszowe spotkanie w Rzymie. Pierwszym polskim miastem, które ujrzeli, był Lublin, potem klasztor na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich i Częstochowa z Jasną Górą. O. Tomasz mówił, iż pragną im pokazać w Polsce życie zwykłych chrześcijan. W tym celu z pomocą ks. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Niedzieli, zorganizowali w Częstochowie, w klasztorze Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, spotkanie z pięcioosobową rodziną państwa Dziewońskich, która podzieliła się z naszymi gośćmi swoimi doświadczeniami Boga i odczuwania Jego obecności i miłości w życiu osobistym, małżeńskim i rodzinnym. Po raz pierwszy mieli możliwość usłyszeć o Ruchu Domowego Kościoła, o dialogu małżeńskim i rodzinnym, które pomagają w oczyszczaniu wzajemnych relacji i kontaktów między członkami rodziny. Fundamentem każdej wspólnoty jest przede wszystkim modlitwa. Państwo Dziewońscy od początku swojego życia rodzinnego pragnęli być w takiej wspólnocie, gdzie czyta się i rozważa słowa Ewangelii, dlatego wybrali Ruch Domowego Kościoła - podkreślali. Nasi goście mogli także usłyszeć, jak młodzież polska, wchodząca w dorosłe życie, wywodząca się z rodzin żyjących wiarą, przeżywa swoje doświadczenie Bożej miłości na co dzień i szuka dróg umocnienia i pogłębiania wiary przekazanej przez rodziców. Na niektórych gościach z Turkmenistanu wielkie wrażenie zrobiła wiadomość o Dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Mieli oni także możliwość zapoznania się z redakcją Niedzieli i z historią pisma. Niektórzy z nich potrafią czytać w języku polskim i chętnie wzięli najnowsze numery tygodnika.
Dziękując za wspólne spotkanie o. Radosław powiedział: " Mamy nadzieję, że to nasze wędrowanie i spotkanie z Wami pomoże naszym małżeństwom, rodzinom odkryć, że Bóg jest i pomaga w życiu, w małżeństwie". Państwo Dziewońscy zaprosili do Polski w przyszłym roku rodzinę z Turkmenistanu, która chciałaby poznać charyzmat Ruchu Domowego Kościoła podczas rekolekcji wakacyjnych.
W Turkmenii językiem urzędowym jest turkmeński, jednak wiele osób mówi także w języku rosyjskim. O. Tomasz i o. Radosław bardzo dobrze mówią po rosyjsku i uczą się turkmeńskiego. Jak się z Turkmenami pracuje? "Są bardzo wdzięczni za pracę duszpasterską" - wyznaje o. Radosław. Kogo lepiej nawracać: Europejczyków czy Turkmenów? " My chcemy im pomóc spotkać Boga i doświadczyć Jego obecności w życiu - wyznaje z pokorą o. Radosław. - My nie nawracamy. To Bóg nawraca, a my jesteśmy tylko narzędziami w ręku Boga".
Z Częstochowy przez Oświęcim, Kraków, Wieliczkę nasi goście z Turkmenii udali się do Wiednia, a stamtąd do diecezji padewskiej w Północnych Włoszech, a potem do Rzymu. Przygotowali stroje, flagę oraz turkmeński taniec narodowy. W ramach prezentacji potraw narodowych będą częstować dynią - turkmeńskimi melonami, które są podobno najlepsze na świecie. Dwie osoby spośród nich są delegowane na Światowe Forum Młodych.
Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą o szczęśliwe i owocne pielgrzymowanie do progów apostolskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

2024-05-24 20:56

Mat.prasowy

Czy Józef był seniorem z siwą brodą? Czemu to właśnie on opiekował się Jezusem i Maryją? I co właściwie ma wspólnego z nawróceniem człowieka? Zapraszamy na dwudziesty piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Ukochanym Matki Bożej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania