Reklama

Niedziela Małopolska

Wielki Reset bez Chrystusa? To niemożliwe

Norbert Polak

- To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu - powiedział abp Marek Jędraszewski w kościele stacyjnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach.

24 lutego metropolita krakowski odwiedził parafię na os. Bohaterów Września. W homilii hierarcha wskazał na popularne ostatnio słowo „reset”: - Od jakiegoś czasu swoistą karierę robi słowo angielskie „reset”, używane przy różnych okazjach politycznych, gospodarczych. To słowo znaczy ,,nastawić”, ,,przeskładać’’, „przestawiać”, jakby stworzyć nowy porządek.

Arcybiskup odniósł jego znaczenie do czytań dnia, w których nawiązano do nawrócenia i uratowania miasta Niniwy poprzez przestrogę proroka Jonasza: - Jonaszowi uwierzyli mieszkańcy Niniwy, ogłosili post i oblekli się w wory od najmniejszego do największego. Jonaszowi uwierzył także król Niniwy (...). Trzeba pokutować, trzeba modlić się, ale zdaniem króla, przede wszystkim trzeba się nawrócić (...). I na ten zbiorowy reset mieszkańcom Niniwy odpowiedział Bóg, zmieniając swoje pierwotne co do tego miasta zamiary (...). Wielka nowa rzeczywistość, nowe ułożenie życia.

Reklama

Metropolita zauważył, że zaistniał plan odnowy świata po pandemii. Po konferencji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstała książka pt. ,,Covid-19: Wielki Reset” autorstwa Klausa Schwaba i Thierry’ego Mellereta. - Mamy się zająć jako społeczność ludzka zagrożonymi gatunkami zwierząt, odzwierzęcymi patogenami, zatruciem powietrza, poziomem emisji gazów cieplarnianych, analizami geopolitycznymi, fizycznymi i psychicznymi mówiącymi o kondycji zdrowotnej współczesnego społeczeństwa, o dramatach moralnych i etycznych, o kryzysie egzystencjalnym, który trapi społeczeństwa Zachodu.

Hierarcha zwrócił uwagę na tytuł jednego z rozdziałów: ,,Przedefiniowanie naszego człowieczeństwa”. - Wymieniony jest projekt łączenia całego człowieka z maszyną (...). Ma wykazywać się wzmożoną empatią, angażować się w kwestie społeczne i ekonomiczne, jak klimat i LGBT, jak międzynarodowy ruch na rzecz czarnoskórych, a także zatroskanie o imigrantów, zrezygnować z siebie i swoich dążeń na rzecz budowy lepszego świata, a wszelką refleksję dotyczącą tego, kim jestem jako człowiek, wyrzucić jako czczą, niepotrzebną, zbędną i (...) działaniem za wszelką cenę.

Metropolita stanowczo skrytykował taką wizję człowieczeństwa. - A gdzie tutaj miejsce na Boga? Jak można mówić o nowym człowieku i o nowym świecie bez odniesienia do Boga? Ogromne dzieło liczące kilkaset stron tylko raz wspomina o religii. Nie ma żadnego odniesienia do transcendencji, do Boga. Mówi się na koniec o jakiejś bliżej nieokreślonej ,,matce naturze” pisanej przez duże litery.

Reklama

Arcybiskup przywołał słowa prof. Grzegorza Kucharczyka, który podkreślił, że taka koncepcja stoi w opozycji do chrześcijaństwa. - Globaliści próbują wykorzystać pandemię koronawirusa, aby zupełnie unieważnić to wszystko, co dla dobra ludzkości wniosło chrześcijaństwo i wnosi już prawie od 2000 lat.

Duchowny powołał się także na analizę profesora Renato Cristina z uniwersytetu w Trieście:

,,Brakuje pewników i jasnych pomysłów, nie ma tam żadnych podstaw, żadnych fundamentów, by budować przyszłość, raczej jest zachęta do powszechnej dezorientacji. Sama książka jest takim chaosem, który dotyka współczesny zachodni świat. Jest to przejaw nihilistycznego sekularyzmu i prosta droga do zdechrystianizowanego społeczeństwa”.

Metropolita przywołał również autorytet kard. Petera Turksona, prefekta dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka: ,,Kiedy przyszłość jest całkowicie zakorzeniona w człowieku, który z natury jest skończony, nie może on zapewnić przyszłości, która jest nieskończona, więc zaczyna się konflikt”. I dodaje: ,,Jeśli Ojciec Święty Franciszek czasem mówi o Resecie, a mówi, to chodzi mu o przywrócenie przyszłości zakorzenionej w Piśmie Świętym, w łasce Bożej, w Chrystusie. Wielki Reset to powrót do Chrystusa”.

Na koniec metropolita odwołał się do chrześcijańskiej koncepcji człowieczeństwa, którą głosił Jan Paweł II: - Zrozummy także potęgę przesłania, z którym szedł przez prawie 27 lat Jan Paweł II, który od samego początku mówił: ,,Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Na Jego zbawcze orędzie. Otwórzcie drzwi Chrystusowi, drzwi waszych serc, umysłów, ale także całych systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych, bo tylko Chrystus wie, co w sercu swoim kryje człowiek. I tylko Chrystus jest kluczem do zrozumienia, kim jestem jako człowiek. On odsłania moją godność, godność Bożego dziecka.

Arcybiskup Jędraszewski podsumował, na czym polega prawdziwy wielki reset: - To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu (...), w którym mamy odpowiedź naszych relacji z drugim człowiekiem, co wyraża się poprzez szeroko rozumianą jałmużnę. To święty czas, w którym mamy odnowić naszą relację z Bogiem, modląc się do Niego tak, jak nas nauczył Pan Jezus: Ojcze nasz, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, chleba naszego dawaj nam na każdy dzień.

W najbliższych dniach Msze św. stacyjne w Krakowie odbędą się:

- w czwartek 25 lutego o godz. 18:00 w kościele Zesłania Ducha Świętego na Dębnikach pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza

- w piątek 26 lutego o godz. 18:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza (z udzieleniem sakramentu bierzmowania)

- w niedzielę 28 lutego o godz. 18:00 w kościele św. Szczepana pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

2021-02-25 15:56

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego grupa ma znamiona sekty

2021-04-06 13:01

youtube.com/D.O.M.

Na ks. Piotrze Natanku od 2011 r. ciąży kara suspensy - nie ma prawa wykonywać żadnych czynności kapłańskich. Jego inicjatywy są prywatnymi działaniami, a zgromadzona wokół niego grupa ma znamiona sekty - przypomina w rozmowie z KAI ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej.

Więcej ...

Łódź: Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Krawczyka

2021-04-10 12:04

Piotr Drzewiecki

W południe w łódzkiej archikatedrze rozpoczęły się uroczystości żałobne Krzysztofa Krawczyka. Artysta zmarł w poniedziałek. We mszy obok rodziny i przyjaciół piosenkarza uczestniczą przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i lokalnych.

Więcej ...

Franciszek: stańmy się świadkami miłosierdzia

2021-04-11 12:28

youtube.com/VaticanMedia

„Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni. Bo jeśli miłość kończy się na nas samych, to wiara wysycha w bezowocnym przeżyciu wewnętrznym. Bez innych staje się odcieleśniona. Bez uczynków miłosierdzia zamiera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Wiara

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu