Reklama

Polski sierpień

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minął sierpień, miesiąc bogaty w narodowe rocznice. 1 sierpnia - narodowy zryw warszawiaków nie tylko przeciw niemieckiej okupacji, ale także przeciw zagrażającej zza Wisły sowieckiej armii. 14 sierpnia - 20. rocznica rozpoczęcia strajków w Stoczni Gdańskiej, sprzeciw wobec komuny i sowietyzacji. 15 sierpnia - 80. rocznica Bitwy Warszawskiej, decydującej w wojnie z bolszewikami. 30 sierpnia - podpisanie Porozumień Gdańskich, które były zwycięstwem w walce z sowiecką komuną. Z sierpniem związana jest także historia Odsieczy Wiedeńskiej, gdyż w sierpniu król Jan III Sobieski rozpoczął pielgrzymkę po sanktuariach z modlitwą do Przenajświętszej Maryi o powodzenie wojny w obronie chrześcijaństwa.
Sierpień 2000 to nie tylko czas rocznic, to także rozpoczęcie kolejnej kampanii prezydenckiej.
Minął sierpień... To początek piosenki kabaretu Starszych Panów o pomidorach. Można powiedzieć, że sierpniowy początek kampanii prezydenckiej objawił się oczom wyborców także kabaretowo. Oto kandydat
A. Lepper rozpoczął kampanię zza kratek - wsiadając do więziennej karetki, przy dźwiękach Roty, z bukietem biało-czerwonych kwiatów. Sprawiał wrażenie wielce zadowolonego. A. Olechowski, prezentujący się Polakom w telewizyjnym klipie reklamowym między proszkami do prania a płynami zmiękczającymi, zapewnia nas ustami prof. Religi, że jest najlepszy. Obiecuje wyborcom walkę z korupcją (!) oraz potanienie Internetu. A. Kwaśniewski tańczy i śpiewa w studenckim klubie, a na marginesie (czytaj: poza pląsami) wypowiada się przeciw ważnej dla większości Polaków ustawie uwłaszczeniowej. Ta deklaracja nie przeszkadza rodakom, gdyż OBOP wyliczył, że i tak ma ponad 60% poparcia tychże. Kiedyś powiedzielibyśmy, że to zupełnie jak z Mrożka. Dzisiaj to absolutny Monthy Pyton.
Można by naprawdę się uśmiać, gdyby nie fakt, że to nie kabaret, ale nasza polska rzeczywistość. Pewien mój znajomy lubi w czasie nocnych Polaków rozmów cytować samego siebie, mówiąc: Ten naród ma jedną wadę - jest mój.
Następny fakt historyczny: A. Kwaśniewskiego wybrano na prezydenta dokładnie w 70. rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego. To dobrze, że autor Przedwiośnia, powieści pełnej niepokoju i pytań o wolną II Rzeczpospolitą, nie doczekał takiego rozwoju wydarzeń w wolnej III Rzeczypospolitej.
W 80. rocznicę Cudu nad Wisłą reżyser Filip Bajon zaprosił na plan filmu Przedwiośnie dziennikarzy. Na konferencji poinformował, że włączył do filmu reportaż-esej Żeromskiego - Na probostwie w Wyszkowie, aby zaakcentować wątek wojny z Sowietami. I chwała za to reżyserowi! Jednak organizatorzy imprezy, częstując przedstawicieli mediów pysznymi daniami i przeróżnymi alkoholami, zafundowali im płynące z megafonów piosenki - skądinąd interesującej wykonawczyni amerykańskiej - Sade. Tak jakbyśmy nie mieli swoich wykonawców, szczególnie pieśni legionowych! Na szumnie zapowiadanej paradzie kawalerii polskiej, na którą przybył sam marszałek Sejmu, Maciej Płażyński, zaprezentowano 5 koni! Łatwiej widać w Polsce o prezydentów (zarejestrowano 13 kandydatów) niż o konie.
Niektórzy Polacy, nerwowo komentując najnowsze wydarzenia, oświadczają, że następnych 5 lat z prezydentem Kwaśniewskim nie wytrzymają. Pytanie tylko - co zrobią? Niestety, wielu rodaków, którzy deklarują się jako katolicy i przystępują do sakramentów św., nie widzi żadnej sprzeczności w tym, że są katolikami i że będą głosować na komunistycznego prezydenta. Nie chcą, czy nie potrafią, zobaczyć polskości, która wyraża się także w naszym dziedzictwie związanym z królem Sobieskim, z marszałkiem Piłsudskim, z Powstaniem Warszawskim czy z zupełnie nową historią płynącą z antykomunistycznego etosu "Solidarności".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj