Reklama

"Wszystko dla Niepodległej"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 6-12 sierpnia br. na historycznej trasie Kraków-Kielce odbył się po raz 35., a 20. po wojnie, Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Pierwszy Marsz odbył się w 1924 r. z inicjatywy byłych legionistów Józefa Piłsudskiego i nieprzerwanie do wybuchu wojny był jednym z największych wydarzeń o charakterze patriotycznym i sportowym w Polsce. Uczestniczyła w nim młodzież strzelecka, harcerska i szkolna, a także żołnierze WP, którzy na hisstorycznej trasie Kraków-Kielce brali udział w zawodach marszowych, strzeleckich i sportowych. W 1981 r. z inicjatywy środowisk piłsudczykowskich i niepodległościowych Marsz został reaktywowany, zachowując kolejność numeracji przedwojennej. Po 1989 r. Marsz, podobnie jak w II RP, stał się jedną z największych tego typu imprez w Polsce.
Tegoroczny Marsz był najliczniejszy z powojennych; wzięło w nim udział ponad 300 osób. Na trasie spotkała się młodzież ze Związku Strzeleckiego, harcerze, młodzież szkolna ze szkół podstawowych i średnich noszących imię Józefa Piłsudskiego oraz przedstawiciele jednostek Wojska Polskiego, dziedziczących tradycje legionowe (6. Brygada Kawalerii Pancernej ze Stargardu oraz 2. Brygada Zmechanizowana Legionów z Wałcza). Po raz pierwszy w Marszu wzięła udział młodzież polska z Ejszyszek na Wileńszczyźnie. Pomoc w organizacji Marszu zapewniło Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Organizatorem tegorocznego Marszu był ponownie Związek Piłsudczyków, jego komendantem - prezes Związku Piłsudczyków, Jan Józef Kasprzyk, wybrany także przez uczestników komendantem Marszu w przyszłym roku. Patronat nad Marszem objął ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski. W Komitecie Honorowym zasiedli m.in. premier Jerzy Buzek, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, Minister Obrony Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, biskup polowy Wojska Polskiego - gen. Sławoj Leszek Głódź i inni. Kapelanem Marszu był, zgodnie z tradycją marszową, o. płk Adam Studziński z Krakowa - kapelan II Korpusu, bohater bitwy pod Monte Cassino.
W nawiązaniu do tradycji przedwojennej, na trasie Marszu rozegrane zostały zawody marszowe i strzeleckie, a także konkursy historyczne, poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i Legionom Polskim. Zawody wygrała drużyna Związku Strzeleckiego, drugie miejsce zajęła reprezentacja Wojska Polskiego, a trzecie - młodzież polska z Wileńszczyzny, która na zakończenie Marszu otrzymała od władz Związku Strzeleckiego pamiątkową szablę oficerską. Szczególne gratulacje na mecie w Kielcach złożył młodzieży z Kresów płk Władysław Piotrowski - sekretarz Kapituły Orderu Virtuti Militari - przed wojną oficer 1. Pułku Piechoty, który stacjonował w Wilnie.
Uczestnicy wzięli także udział w prelekcjach, spotkaniach i ćwiczeniach, mających na celu pogłębienie wiedzy z zakresu historii i problematyki społeczno-obywatelskiej. Gośćmi Marszu byli m.in. gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki - kanclerz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, minister Jerzy Woźniak, wiceminister obrony narodowej Robert Lipka, posłowie: Dariusz Grabowski i Michał Janiszewski, aktor Janusz Zakrzeński, Ryszard Bocian - obserwator wyborów w Czeczenii. Najstarszym uczestnikiem Marszu był 89-letni płk Jan Sadowski - przedwojenny oficer KOP, uczestnik Marszu w II RP.
Z okazji 20. Marszu po wojnie uczestnicy, którzy 10-krotnie przebyli trasę z Krakowa do Kielc, otrzymali medale pamiątkowe, wzorowane na odznace I Brygady "Za wierną służbę" na wstędze Krzyża Niepodległości.
Zgodnie z utrwaloną tradycją, uczestnicy po zakończeniu Marszu udali się na Jasną Górę, gdzie wzięli udział w uroczystym Apelu w Kaplicy Cudownego Obrazu. Podczas otwarcia wystawy Pielgrzym polski zostali przyjęci na audiencji przez kard. Józefa Glempa - Prymasa Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli