Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy przyjaciele w podeszłym wieku! W świecie takim, jak nasz, w którym szerzy się kult siły i tężyzny, Wasze powołanie polega na dawaniu świadectwa wartościom, które liczą się naprawdę, na przekór pozorom, i które są wieczne, ponieważ wyryte w sercu każdej istoty ludzkiej i zagwarantowane przez Słowo Boże. Właśnie jako osoby w trzecim wieku, możecie wnieść szczególny wkład w rozwój autentycznej " kultury życia", pokazując, że każdy moment życia jest darem Bożym i każdy okres życia ma swoje specyficzne skarby, którymi trzeba się dzielić ze wszystkimi".

Jan Paweł II
(Z homilii do uczestników Jubileuszu Ludzi Starszych - 17 września 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie pozdrawiam obecnych tu księży pallotynów z obu polskich prowincji. Życzę, ażeby jubileuszowy pobyt w Wiecznym Mieście był szczególnym czasem łaski, odnowienia ducha apostolskiego i charyzmatu, jaki 150 lat temu pozostawił Wam Wasz święty założyciel Wincenty Pallotti. Niech Wam Bóg błogosławi. Pozdrawiam również ojców marianów i ich współpracowników. Niech Pan Bóg błogosławi w pracy apostolskiej w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie, w Czechach i na całym świecie. Szczęść Boże!".

Audiencja generalna, 20 września 2000 r.

Jubileusz Ludzi Starszych

Reklama

"Możecie wnieść szczególny wkład w rozwój autentycznej ´kultury życia´, pokazując, że każdy moment życia jest darem Bożym i każdy okres życia ma swoje specyficzne skarby, którymi trzeba się dzielić z wszystkimi" - powiedział Papież Jan Paweł II do uczestników Eucharystii odprawianej z okazji obchodzonego 17 września Jubileuszu Ludzi Starszych. Ojciec Święty stwierdził, że obecność tylu osób w podeszłym wieku na Placu św. Piotra wzbogaca drogę Wielkiego Jubileuszu.
W imieniu przybyłych kilku tysięcy osób Ojca Świętego powitał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - kard. James Francis Stafford, który przypomniał odbywające się przed miesiącem Światowe Dni Młodzieży. Zwrócił uwagę, że obecni dziś w Watykanie są dziadkami tych tysięcy młodych dziewcząt i chłopców. Głos zabrał także prezes "Vie Montante Internationale" - Alberto Maxuach, który podziękował Janowi Pawłowi II za duszpasterstwo ludzi w podeszłym wieku, dzięki czemu mogą oni na bieżąco śledzić wydarzenia w Kościele i zapoznawać się z nauczaniem papieskim.
W homilii Ojciec Święty wyraził podziw dla tych, którzy przybyli do Rzymu na to spotkanie nawet za cenę trudów i wyrzeczeń.
"Jubileusz Trzeciego Wieku, który obchodzimy - mówił Ojciec Święty - nabiera szczególnego znaczenia, jeśli weźmie się pod uwagę wzrastającą liczbę ludzi starszych w dzisiejszym społeczeństwie. Obchody Jubileuszu oznaczają nade wszystko przyjęcie orędzia Chrystusowego skierowanego do tych osób, a zarazem uznanie za skarb przesłania doświadczenia i mądrości, jakie niosą one właśnie w tym okresie życia" (...).
Jak miałem to możność podkreślić w Liście do osób w podeszłym wieku - również ten wiek jest czasem łaski, który wzywa do przylgnięcia z miłością do zbawczej tajemnicy Chrystusa i pogłębionego udziału w Jego planach zbawienia. Kościół z miłością i ufnością spogląda na Was, ludzie starzy, zabiegając o stworzenie warunków ludzkich, społecznych i duchowych, w których każda osoba mogłaby w pełni i z godnością przeżywać ten ważny etap własnej egzystencji".
Papież z uznaniem wyraził się o inicjatywie Papieskiej Rady ds. Świeckich, która zorganizowała w związku z Jubileuszem spotkanie na temat Dar długiego życia: odpowiedzialność i nadzieja. "Spodziewam się, że inicjatywa ta pobudzi w rodzinach, w zakonnym i świeckim personelu domów goszczących ludzi starych oraz we wszystkich ludziach spieszących z pomocą osobom w podeszłym wieku wolę czynnego udziału w odnowie tej specyficznej gałęzi społecznego i duszpasterskiego działania".
Kończąc homilię, Papież zaczął używać sformułowania " my starzy", a nie "Wy", jak było napisane w tekście. "Kościół patrzy na Was z wielkim szacunkiem i ufnością... patrzy na nas! Kościół potrzebuje nas! Również społeczeństwo potrzebuje nas!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy prefekt Kongregacji ds. Biskupów

16 września br. Jan Paweł II mianował abp. Giovanniego Battistę Re, dotychczasowego substytuta w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, prefektem Kongregacji ds. Biskupów i przewodniczącym Komisji Pontyfikalnej ds. Ameryki Łacińskiej.
Jednocześnie Ojciec Święty przyjął rezygnację dotychczasowego prefekta Kongregacji ds. Biskupów i przewodniczącego wymienionej Komisji - kard. Lucasa Moreiry Nevesa ze względu na wiek i stan zdrowia.
Kard. Lucas Moreira Neves, brazylijski dominikanin, który ukończył 75 lat, jest emerytowanym arcybiskupem Sao Salvador da Bahia. Należał do jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Działał aktywnie w wielu kongregacjach watykańskich, m.in. ds. Kościołów Wschodnich, ds. Ewangelizacji Narodów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Był też członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Papieskiej Rady ds. Kultury.
Nowym substytutem w Sekretariacie Stanu został abp Leonardo Sandri, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Meksyku. Od 26 lat jest on w dyplomacji watykańskiej. Był m.in. na placówkach na Madagaskarze i w Wenezueli. Pracował również w Prefekturze Domu Papieskiego oraz w Sekretariacie Stanu.

XX Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny

Reklama

W dniach 15-24 września br. w Rzymie miał miejsce XX Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny. Temat Kongresu brzmiał: Tajemnica Trójcy Świętej a Maryja, a miejscem jego obrad było sanktuarium Matki Bożej Divino Amore. W obradach Kongresu wzięli udział przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.
Otwarcie Kongresu miało miejsce w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Zebranych uczestników Kongresu oraz licznych pielgrzymów i przedstawicieli różnych parafii rzymskich powitał o. Calvo Moralejo - przewodniczący Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej, która była głównym organizatorem Kongresu. Zwrócił on uwagę na biblijne zakorzenienie prawdy o Maryi jako umiłowanej Córce Boga Ojca, Przybytku Ducha Świętego i Matce Syna Bożego.
W imieniu włoskich mariologów przemawiał Alberto Valentini SMM - przewodniczący Włoskiego Interdyscyplinarnego Stowarzyszenia Mariologicznego.
Wykład inauguracyjny wygłosił kard. Jorge Arturo Medina EsteMvez - delegat Ojca Świętego na Kongres. Przypomniał on naukę Soboru Watykańskiego II o "hierarchii prawd" w teologii oraz zasadę " wewnętrznej więzi tajemnic wiary". W tym kontekście podjął analizę tekstów Pisma Świętego (szczególnie opisu Zwiastowania), zwracając uwagę na osobową i czynną postawę Maryi wobec objawiającego się Jej Trójjedynego Boga.
Prace Kongresu przebiegały w 10 sekcjach: afrykańskiej, anglo-amerykańskiej, azjatyckiej, chorwackiej, francuskiej, włoskiej, latynoamerykańskiej, polskiej, hiszpańskiej i niemieckiej. Obejmowały 18 wykładów plenarnych oraz 146 - w sekcjach językowych. Kongres ten był pierwszym, który zachował charakter ściśle naukowy, włączając jednak w program maryjne celebracje liturgiczne i wydarzenia kulturalne o charakterze maryjnym.

Jubileusz Służby Dyplomatycznej

"Dyplomacja watykańska jest przede wszystkim dyplomacją Ewangelii" - powiedział Jan Paweł II 15 września br. podczas spotkania ze 150 nuncjuszami i pronuncjuszami apostolskimi, delegatami apostolskimi i obserwatorami Stolicy Apostolskiej przy organizacjach międzynarodowych, którzy zjechali do Rzymu na swój jubileusz.
Jan Paweł II wspomniał o świetnych tradycjach dyplomacji watykańskiej, podkreślając jednak, że prawdziwe światło należy czerpać z Chrystusa i Jego Ewangelii. "Ludzkie przymioty rozwagi, rozumności i wrażliwości muszą iść w parze z duchem Błogosławieństw. W pewnym sensie Wasza dyplomacja musi być ´dyplomacją Ewangelii´! Tu, w tym duchowym napięciu, leży Wasza siła i Wasza tajemnica" - powiedział Ojciec Święty.
Spotkanie z Papieżem, które odbyło się w Sali Klementyńskiej, poprzedziło wspólne przejście przez Drzwi Święte, a następnie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Kardynała Sekretarza Stanu w Bazylice Watykańskiej. Kard. Sodano, który sam przez wiele lat był dyplomatą, podkreślił, że praca ta wymaga wielu wyrzeczeń, dlatego słusznie jego poprzednik - kard. Agostino Casaroli nazwał tę misję " męczeństwem cierpliwości".
Ojciec Święty szczególnie serdecznie powitał dyplomatów watykańskich w podeszłym wieku oraz tych, którzy pracują na placówkach trudnych ze względu na sytuację społeczno-polityczną czy też warunki klimatyczne. Przypomniał zgromadzonym, że jako przedstawiciele Papieża przy rządach państw bądź przy organizacjach ponadnarodowych, "w pierwszym rzędzie są świadkami jego posługi jedności przy Kościołach lokalnych, ich pasterzom zapewniają możliwość stałych kontaktów ze Stolicą Apostolską".
Ojciec Święty podkreślił, że praca nuncjusza "to służba, która ze swej natury nie może ograniczać się do chłodnego biurokratycznego pośrednictwa, lecz musi być autentyczną pasterską obecnością". Z jednej strony nuncjusz daje wyraz temu ´pasterzowaniu´ jako przedstawiciel Następcy Piotra, z drugiej musi czuć braterską bliskość z pasterzami Kościołów lokalnych, dzieląc ich troski apostolskie w modlitwie, świadectwie" - powiedział Papież.
Jan Paweł II zwrócił uwagę, że ma możliwość stykania się z pracą nuncjuszy w czasie swych podróży apostolskich i nawiązał do centralnego punktu ich pracy, jakim jest działanie na rzecz pokoju. " Tego autentycznego - podkreślił - który opiera się na filarach prawdy, sprawiedliwości, wolności i solidarności... Zadanie to, jak wiecie doskonale, oznacza w praktyce walkę z ubóstwem i promocję integralnego rozwoju człowieka, albowiem tylko na tych przesłankach można zbudować prawdziwy, trwały pokój między narodami ziemi, przy poszanowaniu podstawowych praw osoby ludzkiej, będącej obrazem Boga".

Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych między Watykanem a Litwą

16 września br. w Watykanie kardynał sekretarz stanu Angelo Sodano oraz Algirdas Saudargas, minister spraw zagranicznych Republiki Litwy, wzięli udział w ceremonii wymiany dokumentów ratyfikacyjnych umów między Stolicą Apostolską a Litwą.
Umowy podpisane 5 maja 2000 r. w Wilnie przewidują współpracę Stolicy Apostolskiej i Litwy w kwestiach wychowania i kultury oraz regulują sprawę posługi religijnej dla katolików odbywających służbę wojskową.
Kard. Sodano wyraził radość ze sfinalizowania umów z Republiką Litwy. Podkreślił, że negocjacje "toczyły się w klimacie przykładnej współpracy, szacunku i wzajemnego uznania". "Jestem przekonany, że duch wzajemnego porozumienia, który ożywiał stosunki między Stolicą Apostolską a Republiką Litwy, pozwoli na szybkie i stosowne wprowadzenie w życie trzech umów" - podkreślił watykański Sekretarz Stanu.
W ceremonii w Pałacu Apostolskim w Watykanie wzięli także udział abp Jean-Louis Tauran - sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Kowna Sigitas Tamkevicius - przewodniczący Konferencji Biskupów Litwy oraz ambasador Litwy przy Stolicy Apostolskiej - Kazys Lozoraitis.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał tą słynną pieśń

2025-01-05 15:44

flickr.com

800 lat temu św. Franciszek napisał słynną „Pieśń słoneczną”, znaną także jako „Pochwała stworzenia”. 11 stycznia w Asyżu rozpoczną się obchody tej rocznicy.

Więcej ...

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy!

2025-01-03 07:35

Adobe Stock

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem wdzięcznym za to, kim jesteśmy i co robimy, wdzięczni za ludzi, których spotkaliśmy w roku minionym i wielu z nich nadal jest z nami. Bóg liczy, że będę Mu wdzięczny za tych, z którymi współpracujemy, ale też i za tych, którzy są dla nas źródłem trudności, zmartwień, cierpienia itd. Bo skoro On jest Panem wszystkiego, zatem także obecność obok mnie ludzi tzw. przykrych, uciążliwych, ma służyć czemuś dobremu!

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: naśladujmy Boga miłości

2025-01-05 13:26

Vatican News

Naśladujmy „Boga miłości, roztaczając promyki światła, gdziekolwiek możemy, z kimkolwiek kogo spotykamy, w każdym kontekście: rodzinnym, społecznym, międzynarodowym” - wezwał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie. „Gdzie mogę być szczeliną, która pozwala przejść miłości Boga?” - pytał Franciszek.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Święty na słupie

Wiara

Święty na słupie

Zmarła najstarsza osoba na świecie

Wiadomości

Zmarła najstarsza osoba na świecie

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...

Kościół

Czy w Nowy Rok katolicy mają obowiązek udziału we Mszy...