Bazylika Mniejsza – „Fara” w Piotrkowie Trybunalskim pw. św. Jakuba Apostoła jest jednym z 48 kościołów stacyjnych wyznaczonych w Polsce.
31 stycznia 2021 roku biskup Ireneusz Pękalski dokonał uroczystej inauguracji Jubileuszowego Roku Jakubowego. Ostatni dzień grudnia 2020 roku był momentem, kiedy rozpoczął się Święty Rok Jakubowy, obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła (25 lipca) przypada w niedzielę. Pierwszy rok święty przypadł w 1126 a ustanowiony został przez Kaliksta II. Możliwość taka przypada co 6, 5, 6 i 11 lat.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trybunał Pokuty - najwyższy sąd kościelny Kościoła rzymskokatolickiego rozpatrujący sprawy sumienia udziela odpustu zupełnego wszystkim wiernym, którzy od dnia 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r., po sakramencie pokuty i pojednania nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych. Dopuszczanym warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest także rozważanie i modlitwa zakończona Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła.
Reklama
Osoby starsze i chore, które nie mogą pojawić się osobiście w świątyni, mają możliwość w równym stopniu uzyskania odpustu zupełnego poprzez wzbudzenie w sobie niechęci wobec grzechu i intencji wypełnienia trzech zwyczajnych warunków w czasie tak szybkim, jak to będzie możliwe. Jeśli przed jakimkolwiek obrazem z wizerunkiem Świętego Jakuba Apostoła będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia otrzymają odpust zupełny.
Bazylika Mniejsza „Fara” jest także jednym z jubileuszowych kościołów stacyjnych z okazji 100-lecia powstania Diecezji Łódzkiej. Poniżej zamieszczamy warunki uzyskania specjalnego odpustu zupełnego:
– nawiedzenie kościoła stacyjnego
lub
– pielgrzymka i pobożne uczestnictwo w obrzędach jubileuszowych
lub przynajmniej:
– modlitwa przez stosowny czas w intencjach: wierności Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz obrony instytucji ludzkiej rodziny
– wypełnienie warunków zwykłych: spowiedź i komunia święta (stan łaski uświęcającej) modlitwa w intencjach Ojca Świętego, rzeczywista pokuta za swoje grzechy
– na zakończenie odmówienie modlitw: Ojcze Nasz, Wierzę w Boga i Zdrowaś Maryjo (lub innej inwokacji maryjnej)
Odpust uzyskać mogą także osoby które z powodu wieku lub choroby nie mogą udać się do kościoła jeśli:
– odrzucają przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu
– postanawiają spełnić trzy zwykłe warunki kiedy tylko będzie to możliwe
– łączą się duchowo z jubileuszowymi celebracjami lub pielgrzymkami ofiarują Miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia.