Reklama

WŁOCHY

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cud św. Januarego wydarzył się ponownie

19 września br. prawie 3 tys. wiernych było świadkami cudu św. Januarego w neapolitańskiej katedrze pod wezwaniem tego świętego. Zdarzenie to polega na rozpuszczeniu się i osiągnięciu stanu wrzenia przechowywanej w dwu ampułkach zakrzepłej krwi Świętego, ściętego w 304 r., za panowania cesarza Dioklecjana. Krew rozpuściła się dość szybko, bo o godz. 9.54, czyli w niecałą godzinę od rozpoczęcia modlitw. Relikwiarz trzymał, jak zawsze, arcybiskup Neapolu - kard. Michele Giordano.
Według wielowiekowego przekazu, gdy w VI lub VII wieku szczątki świętego Męczennika przeniesiono do katedry neapolitańskiej, dwie ampułki z jego krwią, znajdujące się w relikwiarzu, skropliły się w dłoniach biskupa. Od tamtego czasu cud powtarza się dwa, trzy razy w roku - 19 września i na początku maja, a nieraz też w inne dni.

Prymas Glemp odwiedził polskie parafie

Przebywający z kilkudniową wizytą duszpasterską w Kazachstanie Prymas Polski - kard. Józef Glemp odwiedził 18 września br. 2 parafie prowadzone przez polskich księży. W Kellerówce, gdzie od kilkunastu lat istnieje parafia pw. św. Franciszka, Ksiądz Prymas przewodniczył Liturgii Słowa oraz poświęcił nowe dzwony będące darem polskich parafii. W sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje kard. Glemp przewodniczył uroczystej Eucharystii. Oziornoje jest, jak powiedział administrator apostolski Kazachstanu - ks. Tomasz Peta, najmniejszym sanktuarium świata.
W homilii Ksiądz Prymas wyraził nadzieję, że modlitwy i cierpienia ludzi, a przede wszystkim obecność Maryi na tych ziemiach sprawią, że za kilka lat słowo "Oziornoje" będzie wypowiadane na równi z innymi znanymi maryjnymi sanktuariami, jak Jasna Góra, Fatima, Guadalupe czy Lourdes.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Władze chińskie aresztowały biskupa

81-letni biskup Kościoła podziemnego w Chinach Zeng Jingmu, który spędził już ponad 30 lat w więzieniu, został 14 września br. przesłuchany przez policję chińską, a następnie aresztowany razem z 2 księżmi - poinformowała Fundacja kard. Kunga z siedzibą w USA. Nieznane są powody przesłuchania i aresztowania biskupa. Według Fundacji, bp Zeng od 2 lat mieszka w domu znajdującym się pod stałą kontrolą policji i ma ograniczoną swobodę poruszania się. Od 1955 r. spędził on ponad 30 lat w więzieniach za udział w "Kościele milczenia", zwalczanym przez komunistyczne władze.
Jak poinformowała Fundacja, nie ustają prześladowania i szykany wobec katolików wiernych Stolicy Apostolskiej w różnych częściach Chin. 82-letni ksiądz Ye Gongfeng został brutalnie pobity przez policję w Gongtou, w prowincji Fujian. Sędziwy kapłan był nieprzytomny przez 17 godzin.

Reklama

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Jerozolimie

Franciszkanie - kustosze Bazyliki Grobu Pańskiego, pielgrzymi z różnych krajów i katolicy jerozolimscy 14 września br., w święto Podwyższenia Krzyża, uczestniczyli we Mszy św. na Kalwarii, w kaplicy Przybicia do Krzyża w Jerozolimie. Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił o. Artemio Vittores, radny Kustodii Ziemi Świętej i dyrektor jerozolimskiego Casa Nova. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w procesji przez bazylikę do franciszkańskiego ołtarza św. Magdaleny, gdzie miało miejsce błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego. Na zakończenie obchodów święta odbyła się tradycyjna franciszkańska procesja do wszystkich stacji i miejsc kultu w bazylice, w tym także do kaplicy św. Heleny, położonej na dnie starożytnej cysterny, kilkanaście metrów poniżej poziomu bazyliki, gdzie święta cesarzowa odnalazła drzewo krzyża Chrystusa. Procesję zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Arcybiskup Bukavu powrócił do swej diecezji

Po 7 miesiącach wygnania abp Emmanuel Kataliko z Bukavu powrócił do swej diecezji. Radość z tego faktu wyrazili w specjalnym telegramie kard. Jozef Tomko, przewodniczący Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, oraz abp Marcello Zago, sekretarz tej Kongregacji.
W marcu br. rebelianci z Ugrupowania Kongolańskiego na rzecz Demokracji zmusili biskupa, by opuścił samolot pasażerski do Bukavu, do którego wsiadł na lotnisku w Kinszasie, po zakończeniu zgromadzenia Konferencji Episkopatu. Abp Kataliko naraził się rebeliantom, gdyż bronił ludzi cierpiących z powodu przemocy, jakiej dopuszczały się różne grupy zbrojne we wschodnim Kongo. Decyzja o pozwoleniu abp. Kataliko na powrót do diecezji została wydana w ramach "polityki obustronnego pojednania".

Reklama

NIEMCY

14-16 września br. we Fryzyndze odbył się kongres Renovabis pod hasłem Konfrontacja czy kooperacja? Ekumenizm w Europie Środkowej i Wschodniej. Wzięło w nim udział ponad 300 osób reprezentujących 22 kraje. Dyrektor Renovabis - ks. Eugen Hillengas podkreślił, że obecny kongres i jego problematyka stanowią odpowiedź na wielokrotnie powtarzane przez Jana Pawła II apele o to, by w Roku Wielkiego Jubileuszu wzmóc aktywność ekumeniczną. Na kongresie obecny był m.in. sekretarz Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan - bp Walter Kasper. Ze strony polskiej w kongresie uczestniczyli abp Alfons Nossol i ks. prof. Wacław Hryniewicz z KUL.

CHINY

Delegacja z Watykanu z francuskim kardynałem Rogerem Etchegaray, przewodniczącym Głównego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu, przebywała w Chinach. Goście z Watykanu uczestniczyli m.in. w konferencji Religie a pokój.
Przed wyjazdem do Pekinu kard. Etchegaray podkreślił, że nie jest upoważniony do prowadzenia jakichkolwiek rozmów w imieniu Stolicy Apostolskiej, i zapowiedział, że nie będzie w stanie uniknąć kontaktów z katolikami kontrolowanymi przez władze komunistyczne.
19 września br. hierarcha odprawił Mszę św. w słynnym sanktuarium maryjnym "Wspomożenia chrześcijan" w Sheshan, w okolicach Szanghaju - miejscu, do którego pielgrzymują tysiące chrześcijan tak z wiernego Papieżowi Kościoła podziemnego, jak i z kontrolowanego przez reżim Stowarzyszenia Katolików Chińskich, które nie utrzymuje żadnych oficjalnych kontaktów ze Stolicą Apostolską i Papieżem.

Reklama

ZIEMIA ŚWIĘTA

Uroczysta prezentacja Szopki Krakowskiej, jednej z najpiękniejszych i największych prac tego typu w kolekcji Paula Chalanda, odbyła się 18 września br. w Betlejem w obecności żony Jasera Arafata i wiceprezydenta Krakowa, Teresy Starmach. Pokaz w Betlejem był jedną z najciekawszych i najbardziej oryginalnych tegorocznych prezentacji kultury polskiej za granicą (pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Bogusław Sonik). Szopka Krakowska zachwyciła obecnych swoim artystycznym rozmachem i precyzją wykonania.

RWANDA

Katolicki biskup Gikongoro w Rwandzie - Augustin Misago, uniewinniony i zwolniony z więzienia, po uprzednim oskarżeniu go o współudział w ludobójstwie, powrócił do Rwandy - poinformowała oficjalna rozgłośnia tego kraju. Według radia, miał on udać się do swej diecezji w Gikongoro, gdzie 17 września odprawił Mszę św. w sanktuarium w Kibeho - w miejscu, gdzie 7 kwietnia 1999 r. były prezydent Pasteur Bizimungu oskarżył go o uczestnictwo w ludobójstwie.
Po swoim uwolnieniu hierarcha udał się do Watykanu, aby podziękować osobiście Janowi Pawłowi II za okazane mu wyjątkowe wsparcie i wyrazy solidarności z nim w czasie jego pobytu w więzieniu i procesu sądowego. 56-letniego hierarchę aresztowano 14 kwietnia 1999 r. Spędził on w więzieniu 14 miesięcy, a jego proces trwał 9 miesięcy. Został uniewinniony ostatecznie 15 czerwca br.

JEDNYM ZDANIEM

Peregrynację po Rosji rozpoczęła 18 września br. ikona Matki Bożej "Sedes Sapientiae" - Stolicy Mądrości. Jest ona darem Jana Pawła II dla środowisk uniwersyteckich, przekazanym podczas Jubileuszu Nauczycieli Akademickich w Rzymie. Ikona peregrynować będzie po uniwersytetach całego świata.

W Stanach Zjednoczonych odbył się pierwszy Zjazd Sybiraków z USA. Główne uroczystości zorganizowano 17 września br. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie - ks. prał. Zdzisław Peszkowski wręczył Kongresowi Stanów Zjednoczonych Medal Golgoty Wschodu za stworzenie w latach 1950-52 Komitetu do Zbadania Zbrodni Katyńskich.

Mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki w Nowym Jorku oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki uczciła nowojorska Polonia 20. rocznicę powstania "Solidarności". Na obchody z tej okazji w Waszyngtonie przyjechał Lech Wałęsa.

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma ponownie zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia tego kraju. W przeszłości Ojca Świętego zapraszali kilkakrotnie zarówno L. Kuczma, jak i jego poprzednik L. Krawczuk.

W Rużomberoku na Słowacji zainaugurował działalność pierwszy w tym kraju katolicki Uniwersytet. Powstał on 1 lipca br. na mocy uchwały parlamentu słowackiego. Na razie będzie posiadał tylko dwa fakultety: pedagogiczny i filozoficzny.

Prezydent Peru Alberto Fujimori, zaprzysiężony niedawno na III kadencję, wycofał się z obietnicy przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, mimo przedstawienia mu dowodów przekupstwa i fałszerstw, dzięki którym utrzymał się przy władzy.

Amerykański Senat zaaprobował przyznanie Chinom stałej klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, co stanowi punkt zwrotny w gospodarczych i politycznych stosunkach między Chinami i USA.

Baskijska policja udaremniła zamach na króla Hiszpanii Juana Carlosa, przygotowywany przez terrorystów z ETA.

Z pielgrzymką dziękczynną za zniesienie sankcji nałożonych na Austrię pielgrzymowali do sanktuarium maryjnego w Mariazell kanclerz Austrii Wolfgang Schuassel wraz z ministrami.

W Niemczech zdelegalizowano neofaszystowską organizację " Krew i Honor Oddział Niemcy".

Litewski Sejm przyjął, a następnie wstrzymał wejście w życie ustawy, w której uznał profaszystowski rząd z czerwca 1941 r. za kontynuację legalnych władz. Uchwała wywołała gwałtowne protesty polityków i opinii publicznej na Litwie.

Deputowani do Rady Najwyższej Ukrainy zobowiązali służbę bezpieczeństwa i ukraińskie MSW do przedstawienia okoliczności zaginięcia kijowskiego dziennikarza Georgija Gongadze, który demaskował powiązania polityków ze światem przestępczym.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu zostanie ostatecznie zamknięta 15 grudnia br. - ustaliły Ukraina i Unia Europejska.

Na Białoruś przybyła ekipa ekspertów z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, która ma zbadać przebieg przewidzianych na 15 października br. wyborów parlamentarnych.

Korea Południowa i Korea Północna rozpoczęły odbudowę linii kolejowej łączącej oba państwa.

Irak ponownie oskarżył Kuwejt o kradzież ropy z przygranicznych złóż. W 1990 r. z tego powodu wybuchła wojna, zakończona militarną interwencją USA i nałożeniem sankcji na Irak.

W dorocznym raporcie Transparency International nt. korupcji stwierdzono, że najmniej skorumpowanymi państwami są obecnie Finlandia i Dania; Polska znalazła się na 43. miejscu. Najbardziej skorumpowane wśród 90 państw uwzględnionych w raporcie są Jugosławia i Nigeria.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trudny patron

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...