Reklama

W stolicy Miłosierdzia Bożego

Oblicza wdzięczności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację s. Faustyny Kowalskiej odbędzie się w liturgiczne wspomnienie Świętej - 5 października. Tego dnia o godz. 17.00 uroczystej Eucharystii w łagiewnickim sanktuarium przewodniczyć będzie kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski.

Kult Miłosierdzia Bożego rozwija się w Polsce i na świecie bardzo dynamicznie. Szczególnie mocnym impulsem była dla tego procesu niedawna kanonizacja Siostry Faustyny. "Od dnia kanonizacji - pisze w specjalnym liście metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski - trwa dziękczynienie za ten dar Boga dla naszych czasów". W posłaniu do kapłanów i wiernych Kościoła w Polsce Ksiądz Kardynał wymienia różne formy, jakie przybiera to dziękczynienie. Wyraża się ono przede wszystkim w całkowitej ufności Miłosierdziu Bożemu, w czynach miłosierdzia oraz w kulcie tego wielkiego przymiotu Boga Trójjedynego. "Znakiem naszej wdzięczności za dar kanonizacji Apostołki Miłosierdzia Bożego - pisze dalej Metropolita krakowski - niech będą również ofiary materialne złożone na rozbudowę sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach". We wszystkich świątyniach kraju jednorazowa zbiórka zostanie przeprowadzona w niedzielę 8 października. Zgodę na nią wyrazili wszyscy Księża Biskupi zgromadzeni na Konferencji Episkopatu Polski. Pasterze Kościoła docenili w tym geście znaczenie, jakie ma ten ośrodek pielgrzymkowy dla życia religijnego w Polsce.
Wspomniany już, dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, którego stolicą jest tutejsze sanktuarium, spowodował niekwestionowaną potrzebę jego rozbudowy. Dotychczasowe obiekty były po prostu zbyt małe i niezdolne przyjąć milionowe już rzesze pielgrzymów. Według oficjalnych statystyk, tylko w ubiegłym roku Łagiewniki nawiedziło milion pielgrzymów.
Pierwszym etapem planowanej rozbudowy było powołanie w 1996 r. Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, którym kieruje od początku bp Kazimierz Nycz. To jej zadaniem jest troska, aby dzieło budowy systematycznie posuwało się do przodu. Opracowanie projektu architektonicznego powierzono prof. Witoldowi Cęckiewiczowi z Politechniki Krakowskiej. Profesor zaprojektował cały kompleks, a w nim m.in.: dwupoziomową świątynię, kaplicę adoracji, 65-metrową, wolno stojącą wieżę oraz dom pielgrzyma. Jak poinformowano nas w Fundacji, świątynia musi być na tyle duża, aby obsłużyć narastający ruch pielgrzymkowy. Według założeń, będzie mogła pomieścić 2,5 tys. wiernych, a w jej nawach bocznych ustawionych zostanie 18 konfesjonałów.
Prace budowlane rozpoczęto we wrześniu ub.r., a znaczącym momentem było poświęcenie placu budowy przez kard. Macharskiego. Jak poinformował Niedzielę Przemysław Bednarz z Fundacji, umowy zawarte z wykonawcami przewidują, że w stanie surowym obiekty zostaną oddane do końca czerwca 2001 r. - Sądząc po dotychczasowym tempie robót, myślę, że nic nie zagraża realności tej daty - mówił pracownik Fundacji. Dzisiaj czciciele Miłosierdzia Bożego, którzy zajrzą do Łagiewnik, ujrzą wznoszące się mury górnego kościoła oraz 130 robotników, którzy razem ze swoimi maszynami trudzą się przy jego wznoszeniu. Sanktuarium jest rozbudowywane wyłącznie dzięki darom czcicieli Miłosierdzia Bożego, z ich "wdowiego grosza", także tego, który zostanie złożony 8 października.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady