Reklama

575 lat Dobrzyjałowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każda ważna rocznica jest obchodzona bardzo uroczyście i okazale. Zależy czy jest to trzeci, piąty, czy może dwudziesty jubileusz. Jeśli obchodzi się 575. rocznicę to dopiero wtedy nabiera ona olbrzymiej rangi i jest wspaniałym wydarzeniem w życiu tych, którzy ją obchodzą. Takie niecodzienne wydarzenie miało miejsce 2 września br. w parafii Dobrzyjałowo w dekanacie Piątnica.

Tego dnia w świątyni zgromadziło się dużo braci i sióstr w Chrystusie Jezusie, aby wspólnie przeżyć na modlitwie to wielkie wydarzenie w życiu całej wspólnoty parafialnej. Jest przecież za co dziękować Panu Bogu za te 575 lat opieki nad parafią w Dobrzyjałowie. Ponadto dzień ten ukoronował trzydniowe misje jubileuszowe roku 2000.

Jak wiemy, parafię stanowią ludzie wierzący, którzy opiekują się kościołem i

wszelkimi przedmiotami i rzeczami należącymi do parafii. Są to ludzie, którym zależy, aby ich świątynia była najpiękniejszym domem Bożym w okolicy, ale nie zaniedbują również świątyni swoich serc, uświęcając się przez godne, dobre i pobożne życie.

Na uroczystości 575. jubileuszu zgromadzili się mieszkańcy parafii, ich rodziny, przyjezdni goście oraz duchowieństwo na czele z bp. Stanisławem Stefankiem.

Po przywitaniu dostojnych gości jeden z mieszkańców parafii Dobrzyjałowo przedstawił historię tego terenu i samej parafii.

W 1425 r. bp Stanisław herbu Trzaska erygował parafię Dobrzyjałowo. Na pierwszy kościół dobrzyjałowianie musieli czekać aż 120 lat, do 1545 r., kiedy to miejscowy dziedzic zbudował świątynię pw. św. Stanisława i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nadając parafii 3 włóki ziemi oraz prawo do polowania, rybołówstwa i korzystania z młyna. Fundator kościoła był pierwszym kolatorem, a kolejnymi byli zmieniający się dziedzice Dobrzyjałowa. W historii parafii były dwa kościoły. Pierwszy - drewniany, duży jak na owe czasy. Po rozebraniu starej świątyni w 1856 r. ks. Jastrzębski uzyskał zgodę na poświęcenie kamienia węgielnego i rozpoczęcie budowy. Nowa świątynia stanęła w 1870 r. i służyła wiernym do 1915 r., kiedy to budynek został częściowo zniszczony podczas I wojny światowej. W 1924 r. został odbudowany i pełni funkcję kościoła parafialnego do dziś. Należy tu wspomnieć o niezwykłej urody neoromańskim ołtarzu głównym wykonanym przez firmę z Tyrolu. Ponadto na uwagę zasługują dwa neobarokowe ołtarze boczne z 1920 r. oraz barokowa monstrancja z 1680 r. Przy kościele znajduje się plebania z 1886 r.

Nowo powstała parafia przynależała do diecezji płockiej. W 1818 r. weszła w skład diecezji wigierskiej, a od 1865 r. należała do dekanatu kolneńskiego. Kolejną zmianą administracyjną było przyłączenie Dobrzyjałowa w 1918 r. do dekanatu Jedwabne. W 1925 r. dekanat jedwabieński wszedł w skład nowo powstałej diecezji łomżyńskiej, a wraz z nim parafia Dobrzyjałowo. Ostatnią zmianą było przyłączenie do dekanatu Piątnica w 1998 r.

Po przedstawieniu faktów historycznych wszyscy uczestniczyli w poświęceniu krzyża misyjnego, który został postawiony obok świątyni.

Eucharystii przewodniczył pasterz diecezji, bp Stanisław Stefanek, który wygłosił do zebranych słowo pasterskie. Po wspólnej modlitwie proboszcz parafii - ks. kan. Stanisław Szymborski podzielił się przed świątynią chlebem. Gest ten kojarzy nam się z dzieleniem opłatkiem wigilijnym, znakiem miłości i przebaczenia. Ten wspaniały znak zapewne zbliżył zwaśnionych sąsiadów i pojednał niejedną skłóconą rodzinę. Bóg wie, co czynić w danej chwili i w danym momencie, aby pojednać ludzi z sobą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

W intencji Ojczyzny

2024-05-02 09:41

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 120 mężczyzn pielgrzymowało z janowa Lubelskiego do Kocudzy w IV Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst