Reklama

Niedziela Wrocławska

Co z tym papieżem? [FELIETON]

Vatican Media

Kilka dni temu Benedykt XVI udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „Corierre della sera”. Rozmowa ta zbiegła się w czasie z 8 rocznicą rezygnacji niemieckiego papieża z tronu piotrowego. Rezygnacji, która zatrzęsła całym katolickim światem.

Abdykacja Benedykta XVI była szokująca przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że nikt się jej nie spodziewał, była ona całkowitym zaskoczeniem. Po drugie natomiast ze względu na to, że ustąpienie papieża to przypadek niezwykle rzadki w całej historii Kościoła. Nic więc dziwnego, że wokół rezygnacji Benedykta XVI narosło tyle wątpliwości i plotek.

Sam papież senior już niejednokrotnie mówił publicznie o swojej decyzji o abdykacji i wyjaśniał jej powody. Mimo to, teorii spiskowych nie brakuje. I to m.in. do nich odniósł się Benedykt XVI w ostatnim wywiadzie, mówiąc, że chociaż rezygnacja była dla niego trudna, to podjął ją z pełną świadomością. Emerytowany papież ocenił, że uczynił dobrze i ma czyste sumienie. Mimo to wyznawcy teorii spiskowych raczej nie ucichną.

Reklama

Benedykt XVI odniósł się także do problemu „dwóch papieży”, który pojawił się po jego rezygnacji. W tej kwestii teorii spiskowych również nie brakuje. Podkreślił, że papież jest jeden. Mimo, że to już kolejny raz, kiedy emerytowany ojciec święty wypowiada się w tej kwestii i deklaruje posłuszeństwo wobec urzędującego papieża, czyli Franciszka, nie cichną głosy, jakoby to Benedykt XVI nadal był papieżem. Wychodzi na to, że zdaniem takich osób Benedykt XVI nadal pełni urząd biskupa Rzymu, przy czym sam o tym nie wie. Trzeba przyznać, ciekawa to teoria, że ludzie „z ulicy” mają większą wiedzę w tym temacie niż sam zainteresowany.

W tym kontekście mówi się m.in. o tym, że papież Franciszek został wybrany nielegalnie. Zakładając nawet na moment, że to prawda, powstaje jedno zasadnicze pytanie. Dlaczego zatem choćby jeden z kardynałów nie zaprotestował wobec rzekomo nielegalnego wyboru i go nie podważył?

Praktycznie wszystkie te teorie spiskowe łączy jeden wspólny mianownik – pochodzą one ze środowisk sceptycznie nastawionych (delikatnie mówiąc) wobec ojca świętego Franciszka. Krytyka papieża jednak nie uzasadnia podważania jego urzędu. Możemy być zaniepokojeni różnymi decyzjami ojca świętego, możemy nawet go krytykować, jednak nadal jesteśmy mu winni miłość i oddanie. Sianie zamętu i uderzanie w następcę św. Piotra nie jest wyrazem katolickiej postawy. Nie potrafię zrozumieć, że nierzadko czynią tak Ci, którzy w jakiś sposób cenią Benedykta XVI, a nie potrafią wziąć z niego przykładu i zaakceptować tego, że to Franciszek dzisiaj kieruje Kościołem.

Reklama

Ks. dr Wojciech Węgrzyniak, ceniony biblista, w jednym ze swoich wpisów dał piękną wykładnię katolickiego podejścia do osoby papieża. Nawiązując do słów św. Ambrożego „Ubi Petrus, ibi Ecclesia”, zauważył, że papież może błądzić i w związku z czym można, a nawet trzeba go wówczas krytykować. Jednak co zarazem najważniejsze, nigdy nie można go opuszczać. Dlaczego? Dlatego, że Chrystus mając świadomość grzeszności Piotra i tak mówi do niego „Paś baranki moje”. I nawet wtedy, kiedy ów Piotr zaprze się swojego Pana, to Kościół przetrwa to i każde kolejne wyparcie.

Mogę przyznać otwarcie, że to Benedykt XVI i jego „styl” sprawowania posługi piotrowej jest mi bliższy niż w przypadku papieża Franciszka. Przyznam, że rezygnacja niemieckiego papieża otworzyła mi nieco oczy i doprowadziła do tego, że stał mi się on niezwykle bliski. Dlatego też ubolewam, że nie prowadzi on już Kościoła. Nierzadko nie rozumiem różnych decyzji urzędującego papieża, a niektóre jego zachowania budzą moje wątpliwości. Jednak pomimo tego wszystkiego nawet przez myśl mi nie przejdzie, aby podważać papiestwo Franciszka czy wypowiadać mu posłuszeństwo. Skoro kocham Chrystusa, to kocham Kościół i Jego widzialną głowę, czyli właśnie ojca świętego Franciszka. Nie można nazywać siebie katolikiem i jednocześnie uderzać w fundament katolicyzmu, czyli w następcę św. Piotra. Bo jak napisał wspomniany już ks. Węgrzyniak – „Lepiej być wiernym niewiernemu Piotrowi, niż budować Kościół, który nie ma Skały”. I dalej: „Jeśli Chrystus jest wierny Piotrowi, który nie zawsze jest wierny Bogu, to kimże ja jestem, żeby nie być wierny temu, któremu jedyny Pan powierzył jedyne klucze?”

2021-03-07 08:00

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II i Miłosierdzie Boże

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami skromnej zakonnicy Faustyny Kowalskiej ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, której w 1935 r. Pan Jezus polecił, aby głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. Kult Bożego Miłosierdzia zaczął się rozwijać wkrótce po śmierci s. Faustyny, zwłaszcza w latach II wojny światowe

Więcej ...

Bp Śmigiel: Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół

2021-04-11 18:46

ks. Paweł Borowski

- Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół. Nigdy nie wolno odrzucać, zniechęcać lub przekreślać tych, którzy mają wątpliwości, nie zgadzają się z nami, a może nawet okazują nam agresję - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas centralnych uroczystości ku czci Miłosierdzia Bożego. Obchody odbyły się w reżimie sanitarnym w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

Więcej ...

Przyznano Medale św. Brata Alberta

2021-04-12 15:42
W tym roku przyznano 5 medali

Albert.krakow.pl

W tym roku przyznano 5 medali

Znamy laureatów Medali św. Brata Alberta za rok 2020. Wyróżnienia zostaną wręczone na festiwalu „Albertiana” 17 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Nowy orędownik w parafii

Niedziela Częstochowska

Nowy orędownik w parafii

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...