Reklama

Kościół

Irak: media podkreślają sukces pielgrzymki Franciszka i jej historyczny wymiar

Irackie media w dniach papieskiej pielgrzymki skupiły się na tym wyjątkowym dla tego kraju wydarzeniu, informując niemal wyłącznie o przyjeździe i pobycie Franciszka. Państwowa telewizja Al-Echbarija poświęciła temu cały swój program, nadając na żywo relacje ze wszystkich wydarzeń, w tym ze Mszy św. w chaldejskiej katedrze św. Józefa 6 marca w Bagdadzie, i przeplatając je rozmowami z księżmi i ekspertami oraz z mieszkańcami kraju.

Wielokrotnie powtarzano sceny z uroczystego powitania papieża przez premiera Mustafę al-Kadhimiego na bagdadzkim lotnisku, przejazd kolumny papieskiej do pałacu prezydenckiego oraz przyjęcie Ojca Świętego przez prezydenta Barhama Saliha i jego małżonkę ubraną w tradycyjny strój kurdyjski.

W pierwszym dniu główną informacją był sam przyjazd Franciszka i jego spotkanie z władzami Iraku. Al-Echbarija podkreślała historyczny wymiar tej wizyty i że spotkała się ona z dobrą reakcją ze strony wszystkich przywódców religijnych, w tym radykalnego szyickiego duchownego Muktady as-Sadra. Od samego początku ogromną wagę przywiązywano do zaplanowanego na drugi dzień pielgrzymki spotkania w Nadżafie z ajatollahem Alim Sistanim – duchowym liderem irackich szyitów, które zdominowało wydania informacyjne 6 bm.

Reklama

Informując o tym wydarzeniu telewizja podała, że „podkreśliło ono rolę wiary w Boga Wszechmogącego oraz wynikającego z niej przesłania moralnego niezbędnego, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed ludzkością”. Samo spotkanie odbywało się bez udziału prasy, więc relacje oparte były na oświadczeniach wydanych przez biura prasowe Watykanu i ajatollaha. Podkreślono jednak słowa Sistaniego, który w rozmowie z Franciszkiem wyraził nadzieję, że „w niedługim czasie Irak przezwycięży swą mękę”.

Telewizja al-Sumarija w reportażu nadanym przed przyjazdem Franciszka przedstawiła jego sylwetkę, podkreślając, że „życie Bergoglio charakteryzowało się pokorą oraz przywiązaniem do problemów humanitarnych” oraz że papież zawsze interesował się sprawami ludu „na wzór Józefa, opiekuna Maryi i Chrystusa”. Informując o powitaniu papieża przez prezydenta Iraku kanał ten podkreślił słowa Barhama Saliha o „przywróceniu krzyży na kościołach w Mosulu przez irackich żołnierzy”. Szef państwa przyznał też, że iraccy chrześcijanie „bardzo cierpieli i zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny”, dodając jednak, że cały naród iracki jest „ofiarą absurdalnych wojen”.

W relacji ze spotkania papieża z władzami Iraku al-Sumarija podkreśliła słowa Franciszka o konieczności zwalczania plagi korupcji, złego zarządzania państwem i wymierzenia sprawiedliwości, a także, iż cała społeczność międzynarodowa musi stawić czoła nierównościom gospodarczym. Telewizja przytoczyła też słowa Ojca Świętego o znaczeniu różnorodności etnicznej, religijnej i kulturowej Iraku oraz o roli społeczności międzynarodowej w promowaniu pokoju w tym kraju. „W ciągu ostatnich dziesięcioleci Irak cierpiał z powodu katastrof wojennych i plagi terroryzmu. Jestem wdzięczny za możliwość przyjazdu do Iraku, kolebki cywilizacji” – podkreśla słowa papieża al-Sumarija.

Reklama

Z kolei w relacji z piątkowego spotkania w syrokatolickim kościele Matki Boskiej Zbawienia al-Sumarija uwypukliła wezwanie papieża do „braterskiej jedności” w świecie cierpiącym z powodu podziałów. Przywołano też oświadczenie Muzułmańskiej Rady Starszych – jednego z najważniejszych ciał irackich sunnitów – w którym stwierdzono, że „wizyta papieża leczy rany narodu irackiego po wielu latach wojen i zniszczeń”.

Iracka Agencja Informacyjna (INA) na swoim portalu internetowym w relacji ze Mszy 6 bm. w chaldejskiej katedrze św. Józefa podkreśliła słowa papieskiej homilii, że bogaty Bogiem jest „nie ten, kogo oklaskują tłumy, lecz ten, kto jest miłosierny dla swego brata”, uznając je za apel o współczucie i odrzucenie próżności. INA przytoczyła również słowa Ojca Świętego, że „świata nie zmienia się za pomocą siły i władzy”.

Cytując z kolei patriarchę chaldejskiego kardynała Louisa Raphaela Sako agencja poinformowała, że zwrócił się on do papieża z następującymi słowami: „Twoja wizyta zachęci Irakijczyków do wyjścia z ich bolesnej przeszłości”. Podkreślił on również, że „Irakijczycy są braćmi i są różnorodni, a Irak jest ich domem”, dodając, że wizyta Franciszka wspiera ducha współistnienia. W depeszy poinformowano ponadto o udziale we Mszy św. prezydenta Barhama Saliha (Kurda-sunnity), przewodniczącego parlamentu Mohammada al-Halbusiego (Araba-sunnity) oraz czołowego szyickiego polityka Ammara al-Hakima.

W dwóch depeszach INA informuje o gratulacjach ambasadorów w Iraku: USA – Matthewa Tuellera i Wielkiej Brytanii – Stephena Hickeya. Ten ostatni oświadczył, iż po tej wizycie „Irak doświadczy wielkiej otwartości na świat” i podkreślił, że cały świat skupia się teraz na tym kraju dzięki wizycie Franciszka, bedącej „ważnym symbolem pokojowego i pluralistycznego współistnienia w Iraku”. Z kolei Tueller pogratulował Irakijczykom „sukcesu historycznej wizyty papieża Franciszka”, podkreślając, że kraj ten „pokazał, że jest w stanie gościć ważne osobistości z różnych środowisk”.

Kurdyjska telewizja Kurdistan24 w swojej relacji z międzywyznaniowego spotkania w Ur podkreśliła, iż papież potępił tam religijny ekstremizm, wzywając wiernych różnych wyznań do przeciwstawienia się tym, którzy używają religii do tworzenia podziałów między społeczeństwami i próbują w ten sposób wymazać kluczowe fragmenty bogatej historii Iraku. "Z tego miejsca wiara i monoteizm pojawiły się na ziemi naszego ojca Abrahama” – przytoczyła słowa Franciszka nadająca z Erbilu stacja. Przywołano też jego słowa dotyczące jezydów: „Pamiętamy w szczególności jazydów, z pośród których wielu zginęło, a tysiące kobiet i dzieci poddane przemocy fizycznej”.

Inna kurdyjska telewizja – Rudaw w przeddzień przyjazdu Franciszka do stolicy Regionu Kurdystanu Erbilu przypomniała postać Mohammada Szammadina Aghi Selvana – Kurda nagrodzonego w 1925 r. przez Piusa XI medalem za pomoc Ormianom uciekającym przed tureckim ludobójstwem w latach 1916-18. Selvan był w tym czasie przywódcą plemiennym Kurdów w mieście Zacho. Stacja dodała, że w Kurdystanie Irackim do dzisiaj mieszka ok. 2 tys. Ormian.

Rudaw szeroko omawia program trzeciego dnia wizyty papieża w Iraku, który obejmuje przede wszystkim Mszę św. na stadionie Franso Haririego w Erbilu, modlitwę w Mosulu oraz odmówienie Anioła Pańskiego w odbudowanym kościele w Karakoszu. Portal internetowy tej kurdyjskiej telewizji zamieścił fotoreportaż ze zniszczonych przez Państwo Islamskie kościołów w mosulskim Hosz al-Bieaa, gdzie Ojciec Święty będzie się modlił w niedzielę 7 bm. Cytuje jednocześnie jego słowa wypowiedziane w sobotę w Ur: „Myślę o młodych muzułmańskich wolontariuszach z Mosulu, którzy pomagali odnawiać kościoły i klasztory, budując braterską przyjaźń na gruzach nienawiści oraz o tych chrześcijanach i muzułmanach, którzy dziś wspólnie odnawiają zarówno kościoły, jak i meczety”.

Media irackie informują również o tym, że premier Mustafa al-Kadhimi podjął decyzję o ustanowieniu 6 marca Narodowym Dniem Tolerancji i Współistnienia, upamiętniając w ten sposób „historyczne spotkanie w Nadżafie ajatollaha Alego Sistaniego z papieżem Franciszkiem oraz historyczne międzyreligijne spotkanie w starożytnym mieście Ur”.

2021-03-07 07:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki imam al-Azharu modli się o sukces papieskiej wizyty w Iraku

PAP

Najwyższy autorytet sunnickiego islamu, wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze modli się o sukces historycznej i odważnej wizyty papieża Franciszka w Iraku. Ahmad al-Tayyeb zapewnił o tym we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Bp Przybylski: bez wiary w Boga nie ma miłosierdzia

2021-04-11 18:53

Maciej Orman/Niedziela

– Nie staniemy się ludźmi miłosierdzia bez Tego, który jest jego Dawcą, Bogiem miłosiernym – powiedział bp Andrzej Przybylski, który w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył w sanktuarium w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie Mszy św. odpustowej i udzielił sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do dyrektorów i nauczycieli

2021-04-12 13:36
Roman Kowalczyk

Agnieszka Bugała

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty skierował list do dyrektorów i nauczycieli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Nowy orędownik w parafii

Niedziela Częstochowska

Nowy orędownik w parafii

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...