Reklama

Z życia Polonii

Niedziela Ogólnopolska 44/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

LIDIA DUDKIEWICZ: - Ksiądz Biskup ponownie odwiedził naszych rodaków za Oceanem. Jaka była okazja do tej podróży?

BISKUP RYSZARD KARPIŃSKI: - Okazją było zaproszenie na uroczystość odpustową ku czci św. Stanisława Kostki, obchodzoną w niedzielę
24 września br. w parafii pod tym wezwaniem na wyspie Staten Island, w pobliżu Nowego Jorku. Jest to jedna z parafii polonijnych, powołana do życia 77 lat temu. Obecnie jej proboszczem jest kapłan pochodzący z archidiecezji lubelskiej - ks. dr Marek Suchocki, którego wyświęciłem na kapłana na początku mojej posługi biskupiej w 1986 r. Ks. Suchocki doktoryzował się niedawno na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, dlatego ostatnio mieliśmy częstsze kontakty. Ks. Marek jest równocześnie zaangażowany jako sędzia w Metropolitalnym Sądzie w Nowym Jorku. W parafii współpracuje z nim ks. Paweł Sochacki, który również ukończył nasze seminarium w Lublinie i został wyświęcony na kapłana diecezji zamojsko-lubaczowskiej w 1993 r. Przy okazji tej uroczystości udzieliłem także sakramentu bierzmowania w języku polskim 12 osobom, przeważnie uczniom ze szkoły podstawowej. Parafia była w ciągu swojej historii i jest nadal prężnym ośrodkiem życia religijnego dla Polonii i Polaków na wyspie. Choć nie posiada własnej szkoły, to jest prowadzona na jej terenie nauka religii i języka polskiego w soboty. Działa biblioteka parafialna, w której są książki polskie i angielskie, oraz sklepik parafialny z nowymi wydawnictwami religijnymi. O tej parafii można się więcej dowiedzieć przy pomocy Internetu, ponieważ ma swoją stronę. Parafię tę odwiedzali w swoim czasie m.in. kard. Karol Wojtyła, bp Władysław Rubin, bp Szczepan Wesoły i kilku innych hierarchów z Polski.

- Czy spotkał się Ksiądz Biskup z innymi wspólnotami polonijnymi?

- Owszem, w tę samą niedzielę 24 września wieczorem, przewodniczyłem w zakończeniu nabożeństwa czterdziestogodzinnego w polonijnej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, na terenie archidiecezji Newark, gdzie proboszczem jest ks. prał. Bronisław Wielgus, pochodzący z archidiecezji krakowskiej. Na tej uroczystości zgromadziło się ok. 60 kapłanów z trzech diecezji. Po uroczystych Nieszporach - z homilią wygłoszoną w językach polskim i angielskim - była procesja z Najświętszym Sakramentem wokół szkoły parafialnej. Policja zamknęła na ten czas ruch uliczny. Ten rodzaj nabożeństwa jest praktykowany w wielu parafiach polonijnych i daje również kapłanom możliwość do wspólnej modlitwy i do spotkania się przy stole. Podobne spotkanie przy stole dla kilkunastu duszpasterzy polonijnych urządził jednego wieczoru ks. dr M. Suchocki. We wspólnocie Sióstr Służebniczek Starowiejskich w Woodbridge miałem okazję uczestniczyć w srebrnym jubileuszu życia zakonnego s. Jadwigi Cierpińskiej, Polki, która urodziła się na wygnaniu, w Workucie na Syberii, ale Bóg sprawił, że powróciła do kraju i w Roku Świętym 1975 zaczęła realizować swoje powołanie zakonne najpierw w Polsce, a później na terenie prowincji amerykańskiej tego Zgromadzenia. Obecnie pracuje w Domu Opieki pw. św. Józefa w Woodbridge. Brałem też udział w bezpośrednich przygotowaniach do Parady Pułaskiego, która jest największym wydarzeniem społecznym, kulturalnym i religijnym Polonii Amerykańskiej, głównie z okolic Nowego Jorku, ale nie tylko. W paradzie tej uczestniczą różne organizacje polonijne, parafie, instytucje. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie to miało być transmitowane na cały świat za pośrednictwem Telewizji Polonia, co godzinę w blokach 10-minutowych. Parada rozpoczyna się Mszą św. koncelebrowaną w katedrze nowojorskiej pw. św. Patryka - w bieżącym roku pod przewodnictwem kardynała polskiego pochodzenia Adama Maidy - arcybiskupa Detroit. Każdego roku jakaś osobistość zasłużona dla Polonii zostaje wybrana przez Komitet Organizacyjny na Marszałka. Tym razem wybrana została p. Emilie LiGreci, parafianka z parafii pw. św. Stanisława Kostki na Staten Island, Amerykanka pochodzenia polskiego - mąż pochodzenia włoskiego, oboje kilkakrotnie odwiedzali naszą Ojczyznę. Jak się później dowiedzieliśmy z naszej telewizji publicznej, w tegorocznej paradzie uczestniczyło ok. 100 tys. ludzi! Odwiedziłem też zakoników: Franciszkańskich Braci Odnowy, którzy pragną we współczesnym świecie w możliwie wierny sposób realizować drogę powołania na wzór św. Franciszka.
Śp. kard. O´Connor, arcybiskup nowojorski, zatwierdził po okresie próby ten zakon, który prężnie się rozwija, na razie jako instytucję diecezjalną. Wśród jej członków są także kandydaci i kapłani pochodzenia polskiego. Z polonijnych parafii udało mi się odwiedzić w zwykły dzień dwie pięknie pracujące placówki w diecezji brooklyńskiej: kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, niemal w centrum tej wyspy, i kościół Świętego Krzyża w dzielnicy Maspeth. Złożyłem także wizytę w Kurii Metropolitalnej i w Sądzie Arcybiskupim. Instytucje te razem z innymi i ze szkołą średnią mieszczą się w nowym gmachu na Manhattanie, liczącym 20 pięter. Myślę, że jak na tygodniowy pobyt - od 19 do 26 września br. - tych odwiedzin i spotkań było dużo, mając zwłaszcza na uwadze odległości i wielkomiejski ruch uliczny. Na pokładzie samolotu i w kościołach polonijnych widziałem też Niedzielę.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

Więcej ...

Święto muzyki Mozarta ponad granicami - 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu

2024-05-16 16:34
dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

PAP MediaRoom/Stach Leszczyński

dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

Spektakle operowe, koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, dzieła oratoryjne – skomponowane przez jednego z największych geniuszy muzycznych świata - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wypełnią program 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Święto miłośników twórczości jednego z klasyków wiedeńskich rozpoczęło się w Warszawie 13 maja, ale koncerty tegorocznego Festiwalu odbędą się również w Wiedniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania