Reklama

Niedziela Wrocławska

Pamięć trwa

Złożenie kwiatów pod pomnikiem pamięci

Marek Zygmunt

Złożenie kwiatów pod pomnikiem pamięci

W tym roku obchodzona była 83. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła.

Podczas tegorocznych obchodów sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem o. bpa Jacka Kicińskiego CMF oraz Apel Pamięci przy tablicy pamięci znajdującej się przy wejściu do kościoła p.w. św. Marcina. Organizatorem była Wrocławska Rodzina Rodła oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania.

W homilii bp Kiciński wskazał, że ta rocznica wpisuje się pięknie w kontekst dzisiejszej liturgii Słowa Bożego -Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za ruch Rodziny Rodła, dziękujemy za tych, którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyć Rodzinę Rodła. Dziękujemy za tych, którzy przez wszystkie lata począwszy od roku 1938 utrwalają te prawdy, które stanowią fundament tożsamości każdego Polaka, każdego patrioty - mówił kaznodzieja.

Reklama

Przypominając te pięć prawd: “Jesteśmy Polakami”, “Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”, “Polak Polakowi bratem”, “Co dzień Polak narodowi służy”, “Polska Matką naszą- nie wolno mówić o Matce źle”. Ojciec Biskup akcentował, że dzisiaj pomagają nam one zachować nasza tożsamość narodową ,kształtują nasz patriotyzm, prowadzą one do odnowy moralnej naszego społeczeństwa i naszej Ojczyzny.

-Te Prawdy jakże dziś wydają się aktualne wobec różnych sytuacji, których jesteśmy świadkami. Gdyby te Prawdy stały się prawdami naszego życia, inaczej wyglądałoby nasze życie społeczne, polityczne i narodowe. Dlatego wspominając dziś 83. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod znaku Rodła prośmy o łaskę wzajemnego pojednania, wzajemnego opanowania. Potrzeba nam dziś wszystkim pokoju, byśmy ten świat, w którym żyjemy czynili bardziej ludzkim, bardziej godnym człowieka, by nasza Ojczyzna była miejscem, w którym człowiek człowiekowi bratem jest - akcentował kończąc homilię o. bp Jacek Kiciński.

Przed Eucharystią członkowie Rodziny Rodła, przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, samorządowych, Wojska Polskiego, placówek oświatowych spotkali się przy kościele p.w. św. Marcina, na murach którego znajduje się tablica z Pięcioma Prawdami Polaków spod znaku Rodła. O ich wymowie i znaczeniu także w dzisiejszych czasach mówili w swoich wystąpieniach m.in. poseł Jacek Świat, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, konsul honorowy Austrii we Wrocławiu Edward Wąsiewicz,a specjalny list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odczytał Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Odbył się także Apel Pamięci, salwa honorowa, a przed tablicą złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Natomiast po Mszy św. w wykładzie transmitowanym on-line z auli Papieskiego Wydziału Teologicznego prezes Wrocławskiej Rodziny Rodła Tadeusz Szczyrbak mówił o „ kongresie Berlińskim z 6 marca 1938 roku będącym ukoronowaniem XV-letniej działalności Związku Polaków w Niemczech”.

2021-03-08 11:06

Wybrane dla Ciebie

Czy adoracja Najświętszego Sakramentu łamie zasady YOUTUBE?

2021-04-10 11:27

screen

Okazuje się, że transmisja adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzona przez telewizję EWTN Polska na kanale YOUTUBE nie spełnia wymogów tej platformy.

Więcej ...

Poznań: Szpital tymczasowy opuściła 101-latka, która wygrała z COVID-19

2021-04-10 17:04

fot. Facebook/Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego

Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich opuściła w sobotę 101-letnia pacjentka. Placówka poinformowała, że to najstarsza pacjentka poznańskiego szpitala tymczasowego, która wygrała walkę z COVID-19.

Więcej ...

Jesteśmy ich dłużnikami. Kraśnik pamięta o Katyniu i Smoleńsku

2021-04-11 08:09

Paweł Wysoki

10 kwietnia w całej Polsce obchodzono 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystości zorganizowano także w Kraśniku na terenie parafii Matki Bożej Bolesnej, gdzie naprzeciw kościoła znajduje się pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Niedziela Łódzka

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs....

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Wiara

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2021 roku

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu